تازه ها

دوشنبه 18 تير 1403-13:2 کد خبر:59828

رییس کل دادگستری مازندران:۱۴۴ تن ذرت و جو انبار شده بندر امیرآباد تعیین تکلیف شود


 از روابط عمومی دادگستری مازندران، عباس پوریانی در بازدید سرزده از انبارهای بندر امیرآباد شهرستان بهشهرکه با حضور دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران و مسوولان قضایی شهرستان انجام شد، افزود: طبق بررسی اسناد و مدارک و بازدید از مکان های دپوی ذرت و جو، عملکرد مسوولان مربوطه در ترخیص کالاها مثبت و قابل قبول بوده و با اقدامات به موقع، از دپو شدن و فساد ذرت ها در انبارهای بندر امیرآباد جلوگیری شده است.

 

رییس کل دادگستری استان مازندران با اشاره به این مطلب که طبق بررسی ها و بازدیدهای انجام شده از انبارها، متاسفانه ۱۴۴ تن ذرت و جو مربوط به سال گذشته هنوز در انبارهای بندر امیرآباد باقی مانده است، ادامه داد:‌ با توجه به حضور سال گذشته رییس قوه قضاییه در استان مازندران و بازدیدهای ایشان از انبارهای بندر امیرآباد در بهشهر و متعاقباً برگزاری جلسات متعدد و بازدیدهای انجام گرفته توسط دادستانی شهرستان بهشهر، در حد قابل قبولی از دپو شدن ذرت و جو در انبارها جلوگیری شد.

 

وی توضیح داد:‌ در حال حاضر فقط ۱۴۴ تن ذرت و جو به دلیل اضافه تخلیه انجام گرفته و عدم توانایی مالک در ارائه اسناد مورد نیاز، در انبارها بلاتکلیف باقی مانده است.

 

پوریانی با بیان اینکه با ورود دادستان بهشهر به موضوع، دستورات لازم مبنی بر ترخیص فوری ذرت های باقی مانده نیز صادر شده است، ادامه داد: در این خصوص، دستور قضایی به اداره اموال تملیکی استان مازندران نیز صادر و موضوع در اسرع وقت در جلسه مرتبط مطرح و تعیین تکلیف خواهد شد تا از فاسد شدن ذرت ها جلوگیری شود.

 

وی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از فاسد شدن جو و ذرت باقی مانده ترخیص کالاها باید با قید فوریت انجام شود که این مهم از طریق دستگاه قضایی استان به شکل دقیق و جدی پیگیری و رصد خواهد شد.

 

رییس کل دادگستری استان مازندران یکی از علل اصلی باقی ماندن و دپوی کالاها در انبارهای گمرکات سراسر کشور و متروکه شدن کالاها را نحوه عملکرد بانک مرکزی دانست و گفت: طبق ماده ۲۴ قانون امور گمرکی، صاحب کالا باید ظرف مدت سه ماه تشریفات گمرکی را انجام دهد که مدت مذکور با درخواست صاحب کالا و موافقت گمرک، قابل تمدید است.

 

پوریانی اخذ کد رهگیری از سوی بانک مرکزی را یکی از تشریفات گمرکی برشمرد و گفت: با توجه به اخذ مجوزهای مربوطه و طی تشریفات قانونی و موارد اداری مربوط به وزارت صمت توسط صاحب کالا، عدم توانایی بانک مرکزی در صدور کد رهگیری و تخصیص ارز، موجب متروکه شدن کالا می شود.

 

رییس کل دادگستری مازندران:۱۴۴ تن ذرت و جو انبار شده بندر امیر آباد تعیین تکلیف شود

 

رییس کل دادگستری مازندران ادامه داد: طبق قانون، کالای متروکه باید از سوی گمرک در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گرفته و سازمان اموال تملیکی نیز در اجرای قانون، موضوع را به نظر حاکم شرع سازمان اموال تملیکی می رساند تا دستور فروش به سازمان اموال تملیکی صادر شود.

 

وی تصریح کرد: این موضوع از جمله گلایه های اصلی صاحبان کالا، به خصوص شرکت هایی که کالاهای اساسی و ضروری دارند، است، چراکه متاسفانه به دلیل عدم صدور کد رهگیری توسط بانک مرکزی، جلوی فعالیت شرکت های مذکور گرفته می شود و شایسته است این مهم مورد توجه ویژه قرار گیرد.

 

پوریانی همچنین از عدم هماهنگی لازم بین بانک مرکزی و وزارت صمت در این خصوص انتقاد کرد و افزود: وقتی وزارت صمت مجوز ورود کالا به کشور را می دهد نباید به هیچ دلیلی کالاهای اساسی مردم در انبارها متروکه شود و متاسفانه این مشکلی است که بسیاری از انبارها در سراسر کشور با آن مواجه هستند که در این راستا از همه مسوولان اجرایی کشور و دولتمردان درخواست می کنم تصمیمات مقتضی و مناسب را در این خصوص اتخاد کنند تا از بروز مشکلات جلوگیری شود.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :