تازه ها

پنجشنبه 24 فروردين 1402-9:19 کد خبر:52508

فاطمه سیفی

روز قدس میراث جاودان انقلاب

انعکاس شمال - روز جهانی قدس، میراث ابتکاری رهبرکبیر انقلاب در راستای دفاع و حمایت از حقوق مستضعفان و مبارزه با استکبار جهانی است


 

فلسطین سرزمینی است که در ساحل دریای مدیترانه، در مجاورت لبنان، صحرای سینا و صحرای سوریه واقع شده است. در طول تاریخ، اقوامی از یهودیان در کنار سایر ساکنان این سرزمین زندگی می کردند. ولی پس از آغاز جنگ جهانی اول وگسترش آن تا نواحی فلسطین، این کشور تحت نظارت انگلستان درآمد و به این دلیل شمار زیادی از یهودیان به آنجا مهاجرت کردند. با قدرت یابی نازیسم، شمار یهودیان مهاجرت کننده به این سرزمین افزایش یافت که در این راستا دول غربی، پشتیبان صهیونیست ها بودند. (ر.ک:مناسبات ایران و اسرائیل دردوره پهلوی دوم ،ص 21-19) در واقع صهیونیسم یک پدیده غربی با هدف بلند مدت سلطه بر خاورمیانه است.

روز جهانی قدس، میراث ابتکاری رهبرکبیر انقلاب در راستای دفاع و حمایت از حقوق مستضعفان و مبارزه با استکبار جهانی است. دراین سطور- به صورت مختصر- اهمیت وادی بیت المقدس و چگونگی اشغال آن توسط رژیم صهیونیستی و پیش زمینه ها و دلایل اعلام این روز توسط حضرت امام و مشخصه های آن به رشته تحریر کشیده شده است. همچنین روز جهانی قدس به عنوان  استراتژی دفاعی امام در حمایت از فلسطین ثمرات درخور توجهی داشته که واکنش مخالفان را نیز در برابر عظمت این روز برانگیخته است.

روز قدس و صدور انقلاب

       حضرت امام بر تمامی ملتهای مسلمان واجب می­دانند که از انقلاب ایران سرمشق بگیرند و در راه آزادی و کیان سرزمین خود و مبارزه بادشمنان از سلاح ایمان و توکل به منبع لایزال خداوندی بهره مند گردند. (ر.ک:صحیفه امام ج13 ص81؛ج16 ص329)

         ایشان عامل ضعف ملتها در برابر ابرقدرت ها را عدم خودباوری آنها قلمداد می­نمایند و به تمامی ملت ها توصیه می­کنند که با الگو قرار دادن ملت ایران و رسیدن به خودباوری در بـرابـر استعمارگران ایستادگی کنند.(ر.ک:صحیفه امام ج13 ص85-86)

        ایران به عنوان ام القرای جهان اسلام، پس ازپیروزی انقلاب، پیشتاز مبارزات ضد صهیونیستی بوده است که با اعلام روز قدس مبارزه با این رژیم غاصب را قوتی و حیاتی تازه بخشید.اساساً امام خمینی، همواره بیداری و تنبه ملت ها را در برابر اندیشه ها و توطئه های استعمارگران لازم می شمارند. (ر.ک:صحیفه امام ج13 ص78 و ص72) و ملتها را به اتحاد و قیام در برابر استکبار دعوت می کنند. (ر.ک:صحیفه امام ج5 ص186؛ج13 ص81-80؛ج15 ص37وص62-59؛ج16 ص381)

        ایشان به تمام ملت های مسلمان توصیه می کنند که در راهپیمایی روز قدس شرکت کنند و این مراسم را هرچه باشکوهتر برگزار نمایند. راهپیمایی روز قدس منحصر به ملت ایران و حتی فقط مسلمانان  نمی باشد و از دیدگاه امام، روز تمامی مستضعفان عالم است. (ر.ک: صحیفه امام،ج9،ص276)

         در این روز فلسطینیان نیز با وجود خطرات فراوان از اقصی نقاط سرزمین خود، خود را به مسجدالاقصی می ­رسانند تا در راهپیمایی روز قدس شرکت کنند. به همین دلیل قدس، جنبه انسانی - اسلامی به خود می گیرد و این روز در عصر جهانی شدن و گسترش ارتباطات به عنوان مظهر مظلومیت فلسطین و تمامی مستضعفان در برابر استکبار قلمداد می شود.

نتیجه:

    روز جهانی قدس میراث ابتکاری امام خمینی درایجاد وحدت جهان سالم می باشد. در این روز مسئله  فلسطین از یک مقوله عربی پا فراتر نهاد و به یک مقوله انسانی و اسلامی تبدیل شد. روز جهانی قدس گامی مهم در جهت صدور انقلاب ایران و الگوی نافذی برای ملتهای مسلمان در حفاظت از کیان و سرزمین های خود می باشد. روز قدس، روز همبستگی جهان اسلام و حمایت از مستضعفین است. دفاع از قدس شریف و حمایت از مظلومان و شرکت در راهپیمایی این روز از توصیه های موکد امام خمینی است.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :