پنجشنبه 24 بهمن 1398-10:25 کد خبر:41133

مازندران جمعه میزبان باران و برف است

انعکاس شمال  - بر اساس پیش‌بینی هواشناسی مازندران آسمان استان برای فردا جمعه ۲۵ بهمن برای مناطق کوهستانی برفی و مناطق جلگه‌ای بارانی و با کاهش سه تا ۶ درجه‌ای دما همراه است.


به گزارش انعکاس شمال، پیش بینی‌های هواشناسی مازندران نشان می دهد که آسمان استان برای امروز پنج شنبه صاف و آفتابی بوده و دمای هوا در گرم ترین ساعت به حدود ۱۵ درجه در مرکز استان خواهد رسید. 

بر اساس پیش بینی هواشناسی مازندران سامانه بارشی و سرد از صبح فردا جمعه وارد مازندران می‌شود و در اواسط روز با تشدید این سامانه، مردم مازندران شاهد کاهش محسوس دما و بارش باران و برف خواهند بود.

جدول پیش بینی هفتگی هواشناسی نیز نشان می‌دهد که فردا دمای هوا در مناطق جلگه ای مازندران نسبت به امروز به عنوان گرم ترین روز هفته تا سه درجه کاهش می‌یابد که در مناطق کوهستانی تغییر دما بیشتر خواهد بود.

البته این دما برای روز جمعه درحالی است که دمای هوای استان مازندران به دلیل بارش های چند روز گذشت کاهش حدود ۲۰ درجه ای را تجربه کرد و در برخی مناطق استان دمای هوا به منفی ۲۳ درجه سانتیگراد رسید.

همچنین شب گذشته بلده نور با ۱۷ درجه زیر صفر سردترین نقطه کوهستانی مازندران و همچنین گلوگاه با صفر درجه سردترین نقطه جلگه ای استان بود.

رئیس اداره پیش بینی و پیش آگاهی جوی هواشناسی مازندران،گفت: برای فردا بارش ها در مناطق کوهستانی به صورت برف می باشد ، اما در مناطق جلگه ای و ساحلی بارش برف نخواهیم داشت.

علی اصغر بسطامی افزود: بارش ها ممکن است برای ساعاتی به صورت رگبار و شدید باشد اما در مجموع سامانه جوی پیش رو محدود و کوتاه مدت است.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی می شود دمای هوا برای فردا سه تا ۶ درجه کاهش یابد  گفت: در ساعات بعد از ظهر و شب باد نسبتا شدید برای اغلب مناطق استان خواهیم داشت که پیش بینی می شود سرعت باد برای برخی نقاط به حدود ۶۵ کیلومتر نیز برسد.

رئیس اداره پیش بینی هواشناسی مازندران با اشاره به شمال غرب و غربی بودن سامانه بارش پیش رو گفت: سامانه جوی و بارشی جمعه از بامداد روز شنبه استان مازندران را ترک خواهد کرد. 

بسطامی اعلام کرد: از روز شنبه آسمان استان مازندران صاف شده و دمای استان روند افزایشی را طی می کند که این شرایط به جز روز دوشنبه آینده تقریبا تا پایان هفته تداوم خواهد داشت.  

احتمال یخزدگی جاده‌ها: احتیاط کنید

وی با بیان اینکه در روزهای اخیر بارش برف و برودت در ارتفاعات یخزدگی سطح جاده ها را در پی داشت، افزود: برای روز جمعه نیز با توجه به بارش برف در ارتفاعات استان پیش بینی می شود شاهد برف گیری برخی مسیر ها و یخزدگی محورها باشیم.

علاوه بر این بسطامی به همراه داشتن وسائل زمستانی برای تردد در محورهای کوهستانی در این فصل از سال را ضروری دانست و توصیه کرد که به دلیل شدید بودن سامانه های بارشی فصل زمستان، مردم از تردد غیر ضروری در محورهای کوهستانی خودداری کنند.

وی با بیان اینکه سامانه بارشی غرب و شمال غرب از صبح امروز وارد استان های غربی شده است ، گفت: این سامانه صبح فردا به مرزهای استان مازندران می رسد.

دریای خزر فردا توفانی است

کارشناس پیش بینی دریایی هواشناسی مازندران نیز درباره وضعت دریای خزر برای روز جمعه گفت: دریای خزر از ظهر فردا مواج و از بعد از ظهر توفانی می شود.

اسحاق حمیدی افزود: ارتفاع امواج برای زمان توفانی فردا در ساحل به حدود سه متر و دور از ساحل به حدود چهار متر می رسد.

به وضعیت باد در دریای خزر اشاره کرد و گفت: سرعت باد در ساحل خزر برای بعد از ظهر و شب جمعه به ۱۵ متر بر ثانیه یا ۵۴ کیلومتر بر ساعت و در درون دریا به ۲۰ متر بر ثانیه یا ۷۲ کیلومتر بر ساعت می رسد.

آسمان مازندران در هفته ای که گذشت

در هفته ای که گذشت مازندران روزهای سرد و پر بارشی را تجربه کرد و بارش برف در برخی نقاط استان به حدود ۶۰ سانتیتر رسید.

همچنین شهرهای ساحلی و جلگه ای استان همچون محمودآباد، رامسر ، تنکابن ، نوشهر ، نور ، آمل و ساری و گلوگاه شاهد بارش محدود برف بودیم. 

بارش برف تقریبا تمامی مسیر های روستایی را برای ساعاتی مسدود کرد و در برخی نقاط استان منجر به قطعی برق و گاز نیز شد.

بارندگی ها به برف ختم نشد و در برخی از شهرهای مازندران شاهد بارش نسبا فراوان باران بودیم به طوری که در عرض ۴۸ ساعت در برخی نقاط استان مانند شهرستان میاندرود به ۹۰ میلیمتر رسید.

اما در حال حاضر آسمان استان مازندران صاف بوده و هم اکنون شهر بلده نور با منفی ۱۰ درجه سرد ترین و شهر ساری با ۱۱ درجه سانتیگراد گرم ترین ایستگاه های هواشناسی هستند./ایرنا