چهارشنبه 6 آذر 1398-15:24 کد خبر:38002

گزارشی از شرکت قره برون جویبار، بزرگترین پرورش ماهیان خاویاری خاورمیانه

درخشش خاویار ایران با برند "قره برون"

انعکاس شمال - حالا باید امیدوار بود که خاویار ایران از بستر بیماری برخاسته و رو به بهبود است. اگر ورود به موقع مرد خاویار ایران نبود، شاید امروز باید بر مزار این محصول استراتژیک فاتحه خداحافظی می خواندیم. اوحالا با درایت و توانمندی توانسته پروشگاهی مجهز را در استان مازندران راه اندازی کند که آوازه تولیداتش تا دورترین کشورهای دنیا نیز گسترش یافته است.


انعکاس شمال، سرویس اجتماعی: حالا باید امیدوار بود که خاویار ایران از بستر بیماری برخاسته و رو به بهبود است. اگر ورود به موقع مرد خاویار ایران نبود، شاید امروز باید بر مزار این محصول استراتژیک فاتحه خداحافظی می خواندیم. اوحالا با درایت و توانمندی توانسته پروشگاهی مجهز را در استان مازندران راه اندازی کند که آوازه تولیداتش تا دورترین کشورهای دنیا نیز گسترش یافته است. این روزها برای مدیرعامل بزرگترین پرورش دهنده ماهیان خاویاری روزهای حساسی است. روزهای به ثمر رسیدن تلاشی که بیش از یک دهه از استارت آغازین آن می گذرد. اقدامات این مرد خستگی ناپذیر ورق را در عرصه های بین المللی برای برند ماهیان خاویاری ایران برگرداند و حالا می توان گفت که با تولیدات او ایران در زمره برند های برتر خاویار دنیا قرار دارد.

شاید در نگاه نخست خیلی از آنهایی که فعالیت های شرکت پرورش ماهیان خاویاری قره برون را پیگیری می کنند، تصور می کنند زمینه کاری این مجموعه عظیم تنها در همین بحث خلاصه می شود. اما با بررسی گفته های اسحاق اسلامی دریافتیم که در کنار تولید خاویار، این شرکت به انواع تولیدات دیگری نیز دست زده است. تلاشی که شرکت قره برون را به عنوان مجموعه مرجع برای تمام فعالان سراسر کشور و حتی خارج از مرزهای ایران تبدیل کرده است. امروز پوست و گوشت این محصول نیز از سوی تولید کنندگان برای ارز آوری بیشتر به کشورهای متقاضی صادر می شود. البته دامنه فعالیت های شرکت قره برون در زمینه تولید غذای ماهیان خاویاری نیز ایجاد شده است. شاید با اتمام و راه اندازی مرکزپایانه صادراتی خاویار ایران از سوی این مجموعه به زودی شاهد گسترش دامنه فعالیت های کاری این کشور فراسوی مرزهای ایران باشیم. اقدامی که به گفته اسلامی مدیرعامل این شرکت، می تواند ارز آوری تا میزان 600 میلیون دلار را برای کشور مان به همراه داشته باشد. توجه به این نکته ضروری به نظر می رسد که بدانیم اکنون ارزآوری کل صادرات استان مازندران چیزی در حدود 350 میلیون دلار است. شاید توجه جدی تر دولت مردان به مجموعه هایی از این دست باعث بوجود آمدن شرایط مناسب تری برای توسعه دامنه فعالیت های آنان شود. این اتفاق باعث می شود که فعالان این عرصه با تبدیل تولیدات خود به محصولات فرآوری شده زمینه های ارزآوری بیشتر را فراهم سازند. تلاش های صنعتگران و تولیدکنندگان کشور در راستای ارتقا تولید ملی و پیشبرد اقتصاد مقاومتی ستودنی است؛ اما برای به سرانجام رسیدن این تلاش ها حمایت های بیشتری از سوی دولت مردان نیاز است. حمایت هایی می تواند باعث دلگرم شدن و ایجاد انگیزه بیشتر نزد این سرداران اقتصاد مقاومتی و اشتغال باشد.

*برند خاویار ایران را برمی گردانم                         

شرکت ماهیان خاویاری در سال ۸۱ با پیش تولید ۱۰ تن ماهیان خاویاری در شرکت سمندک ساری شروع به کار کرده و امروز به بزرگترین پرورش دهنده این نوع ماهی در کشور تبدیل شده است، مدیرعامل این شرکت مهم ترین هدف خود را از توسعه، احیا برند خاویار ایران در جهان می داند.

اسحاق اسلامی مدیرعامل بزرگترین پرورش ماهیان خاویاری با بیان اینکه سالها پیش تکثیر ماهیان خاویاری در سمندک ساری که بزرگترین و تنها مرکز تکثیر در ایران است را شروع کردیم، گفت: به علت محدودیت در آب شیرین و به دنبال افزایش کیفیت خاویار، ۵ هکتار زمین واگذاری دولت کنار ساحل را جهت تکثیر ۲ هزار تن گوشت و ۳۰ تن خاویار در اختیار گرفتیم.

وی اضافه کرد: همزمان مجموعه تکثیر یک میلیون قطعه ای ماهیان خاویاری در روستای حسین آباد و تکثیر ۵۰۰ هزار قطعه در سمندک و کارخانه خوراک دام ۲۰ هزار تنی جهت تامین خوراک ماهیان راه اندازی و با به اتمام رسیدن ۴ مجموعه (دو مجموعه تکثیر و دو مجموعه پرورش) در سال ۹۲، تصمیم گرفتیم محصولات گوشت و خاویار را خام فروشی نکنیم و با عمل آوری روی ماهیان به دنیا عرضه نمائیم.

اسلامی با اشاره به اینکه عرضه گوشت ماهیان خاویاری کیلویی 120 هزار تومان است و اگر دودی شود کیلویی ۴۳۰ هزار تومان به فروش می رسد، گفت: با اندک هزینه برای دودی کردن ماهیان می توان ارزش افزوده فوق العاده به محصول داده و ارز خوبی وارد کشور کرد.

بزرگترین پرورش دهنده ماهیان خاویاری با اشاره به استفاده از ماهیان خاویاری در ۱۱ محصول صنایع چرم، نخ بخیه، لوازم آرایشی، کرم، ادکلن، چسب، روغن خاطرنشان کرد: درصددیم صفر تا ۱۰۰ این محصولات را خودمان تولید کنیم.

وی با اشاره به احداث پایانه صادرات عرضه محصول جهت از بین بردن واسطه ها یادآور شد: با احداث این پایانه تمام محصولات خاویار کشور جمع آوری شده و با قیمت مقطوع بسته بندی و صادر می گردد.

اسلامی در ادامه به طرح پایانه صادرات در ۲۴ هکتار اشاره کرد و افزود: در حال حاضر با ۷ هکتار زمین واگذاری توسط دولت ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی کار انجام و همچنین در این طرح ۱۱ کارخانه و محل دپوی ماهی نیز گنجانده شده است.

 مدیرعامل شرکت پرورش‌دهنده ماهیان خاویاری قره برون شهرستان جویبار بیان کرد: می خواهیم با قدرت وارد رقابت با دنیا شده و برند خاویار ایران را دوباره به حالت قدیم برگردانیم.

وی اشتغالزایی این شرکت را تاکنون ۳۰۷ نفر و سرمایه گذاری انجام شده را حدود ۲۰۰ میلیارد تومان ذکر کرد وگفت: ۲۴ هکتار پایانه صادراتی نیز حدود ۲۸۰ میلیارد تومان هزینه ساخت نیاز دارد.

اسلامی، سرمایه گذار و کارآفرین شرکت ماهیان خاویاری قره برون با اشاره به احداث پایانه صادراتی خاویار ایران در این مجموعه گفت: با حمایت های دولت محترم و تلاش های استاندار مازندران هفت هکتار زمین برای احداث این پایانه صادراتی اختصاص یافته است و در تلاش هستیم تا چند هکتار دیگر زمین مورد نیاز را بگیرم.

وی، ظرفیت صادرات خاویار از این پایانه را 100 تن خاویار در طول سال اعلام کرد و افزود: با تکمیل کامل این زنجیره می توانیم تا سال 1404 به 600 میلیون دلار صادرات دست یابیم.

اسلامی، پیش بینی هزینه احداث این پایانه صادراتی را 250 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: با حمایت های وزیر جهاد کشاورزی، استاندار مازندران و همچنین سازمان جهاد کشاورزی استان، بانک کشاورزی تاکنون با 35 میلیارد تومان تسهیلات برای تکمیل این پایانه صادراتی موافقت کرده است.

وی، پیشرفت فیزیکی این پایانه صادراتی را 70 درصد اعلام کرد و گفت: تاکنون برای احداث این مجموعه 100 میلیارد تومان هزینه شده است.

این کارآفرین نمونه با اشاره به این که در دولت تدبیر و امید (94) و با حمایت های وزیر جهاد کشاورزی سه هکتار زمین در مجاورت واحد قره برون جویبار جهت احداث کارخانه خوراک مختص ماهیان خاویاری اختصاص داده شد، ادامه داد: این کارخانه نیز با ظرفیت تولید 2000 تن غذای مخصوص ماهیان خاویاری احداث شده است.

وی با اشاره به این که تاکنون برای احداث این مجموعه 370 میلیارد تومان هزینه شده است، افزود: از این رقم 29/5 میلیارد تومان تسهیلات اساسی گرفتیم.

اسلامی، سرمایه در گردش این مجموعه تولیدی را از سال 86 تا به امروز هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: برنامه ما این است که تا سال 1404 به فروش نهایی سالانه 100 تن خاویار، 5 هزار تن گوشت عمل آوری شده ماهیان خاویاری، 15 هزار تن گوشت عمل آوری شده ماهیان سردآبی، 100 هزار تخته چرم، 200 تن روغن کبد ماهی، 200 تن چسب استحصالی از کیسه شنای ماهی، 500 تن کنسرو از روده ماهی به بازارهای جهانی ارسال کنیم.