تازه ها

دوشنبه 20 شهريور 1402-8:54 کد خبر:56966

دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا مطرح کرد؛ صادرات انرژی نباید فقط ناشی از صرفه جویی باشد


انعکاس شمال-به نقل از ایرنا، یکصد و چهل و هشتمین نشست کمیسیون شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به ریاست دبیر شورا و با حضور مسئولان دستگاه‌های ذیربط با موضوع «مدیریت ناترازی فزاینده گاز طبیعی و برق» در محل دبیرخانه شورا برگزار شد.

 

در این جلسه نماینده دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در حوزه انرژی، طرحی جامع در حوزه توسعه انرژی تجدیدپذیر برای حل مشکلات ناترازی و بعلاوه خلق منابع و ثروت جدید برای توسعه ملی ارائه کرد.

 

نماینده وزارت نیرو هم ضمن استقبال از این طرح به ارائه گزارشی درباره برنامه‌های این وزارتخانه برای توسعه نیروگاه‌های تولید برق تجدیدپذیر پرداخت و با اشاره به فرصت ۹ ماهه تا پیک مصرف سال آینده از نیاز کشور به ۴۵۰۰ مگاوات برق برای رفع ناترازی سال بعد گفت و از شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا خواست هرچه سریعتر این طرح را تصویب کند.

 

در ادامه نماینده وزارت نفت با اعلام استقبال این وزارتخانه از توسعه نیروگاهای تجدیدپذیر گفت: مشکل اصلی کشور در حوزه احداث و توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر کمبود منابع است؛ با این وجود با آزادسازی صادرات انرژی تجدیدپذیر می‌توانیم به‌رغم کمبود منابع، بحث توسعه را پیش ببریم.

 

در ادامه محسن رضایی رییس دبیرخانه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا با اشاره به نیاز کشور به سبد انرژی، شامل نیروگاههای سیکل ترکیبی، نیروگاههای تجدید پذیر و هیدروژن گفت: باید طرحی جامع برای سبد انرژی ۱۵ سال آینده داشته باشیم.

 

وی با تاکید بر اینکه صادرات انرژی نباید فقط ناشی از صرفه جویی باشد و باید برای آن برنامه‌ای در طرح جای داد، افزود: اسناد بالادستی و قوانین تصویب شده در مورد طرح، برای مجلس شورای اسلامی، شورای عالی اقتصاد و شورای عالی انرژی به صورت تفکیک شده به همراه شرح وظایف فرستاده شود.

 

رییس دبیرخانه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا با یادآوری فرمایش مقام معظم رهبری در مورد «فردا را فدای امروز نکردن» در دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: هرچه برنامه‌های ما کوتاه‌مدت تر باشد مشکلات عمیق‌تر خواهد شد فلذا باید برنامه‌ریزی‌ها بر مبنای افق‌های دوردست و ضمنا با سرعت انجام بگیرد.

 

رضایی ضمن تاکید بر نیاز به برنامه‌ریزی جامع و روشن در موضوعات و محورهای کلیدی کشور مانند انرژی و یارانه بیان داشت: علیرغم تلاش‌های بی شائبه وزارت نیرو برای مدیریت ناترازی برق در تابستان امسال، باز هم بخش تولید و کارخانجات از قطعی‌ها مقداری آسیب دیدند.

 

در نهایت مقرر شد احکام «طرح جامع توسعه انرژی تجدیدپذیر» در اختیار دستگاه‌های مربوطه قرار بگیرد تا نظرات و پیشنهادات دستگاه‌ها شنیده شده و سپس طرح به سمع و نظر مقام معظم رهبری رسیده و در نهایت در جلسه شورای عالی سران قوا مطرح شود.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :