تازه ها

پنجشنبه 8 اسفند 1398-17:19 کد خبر:41156

ویروس کرونا و چند مطلب مرتبط

سید رضا حسینی


🔴ویروس کرونا و چند مطلب مرتبط

 

اقتصاد چین از اواخر دهه هفتاد قرن ۲۰ به تندی تغییر کرده و در حال رشد است. بر اساس برابری قدرت خرید، چین دارای دومین اقتصاد بزرگ جهان و یک بازیگر اصلی در اقتصاد جهانی است. حجم اقتصاد چین ($ ۱۲٬۳۸۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ در سال ۲۰۱۲) بلافاصله پس از آمریکا یعنی در مقام دوم در جهان قرار می‌گیرد(با پیشی گرفتن از اقتصاد آلمان )

چنانچه رشد کنونی اقتصادی چین همچنان ادامه یابد، چین از نظر اقتصادی در حال رسیدن به آمریکا یعنی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان است و باید خود را برای مقابله با پی آمدهای سیاسی و اقتصادی این موضوع آماده کند. این امر موجب نگرانی‌های عمده سیاسی خواهد شد زیرا این کشور به صورت نیروی بمراتب قوی‌تری در منطقه در آمده است . چین همچنین به صورت یک قدرت اتمی ؛ نظامی و فضایی نیز مطرح شده است .

 

صنایع اصلی چین بسیار گسترده و شامل محصولات آهن و استیل، زغال سنگ، ماشین آلات، نفت و پتروشیمی، اسباب بازی، کفش و لوازم الکترونیکی است. برنج ، گندم ، سیب زمینی ، ذرت ، بادام زمینی، چای، ارزن، جو، کتان،  ماهی و خوک فراورده‌های اصلی کشاورزی هستند. صادرات عمده چین ماشین آلات، پوشاک، کفش، اسباب بازی، سوخت ؛ مواد معدنی، مواد شیمیایی و واردات آن ماشین آلات، مواد شیمیایی، آهن و استیل و سوخت معدنی است.

 

بانک جهانی، وضعیت اقتصادی چین را مطلوب و محیط اقتصاد کلان این کشور را با ثبات توصیف کرده‌است. بانک جهانی آمار جدید را یک پیشرفت عمده توصیف کرده است.

مقامات صندوق بین‌المللی پول IMF معتقدند، رشد مناسب دو کشور هند و چین باعث تعدیل تأثیرات گرانی نفت در منطقه آسیا شده‌است. مقامات صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی آسیا را در سال ۲۰۰۷ ۷٪ و رشد اقتصادی دو کشور چین و هند را به ترتیب ۱۱٫۴٪ و ۸٫۵٪ علام کردند.

برخی معتقدند چین تا سال ۲۰۲۵ میلادی خواهد توانست ۱۰ شهر در حد و اندازه‌های نیویورک احداث کند!

♦️در روزهای پس از حادثه ۱۱ سپتامبر ؛ موجی از ارسال پاکت های حاوی باکتری سیاه زخم (تولید شده در آزمایشگاه و نه طبیعی در طبیعت ) به افراد سرشناس در آمریکا و سپس کشورهای دیگر شکل گرفت که تنها یکی دو ماه بعد شرکت دارویی عظیم هالیبرتون آمریکا اعلام نمود داروی اختصاصی ساخت این شرکت تنها داروی مقابله با آن می باشد (سهام عمده این شرکت در اختیار دیک چنی ؛ معاون جرج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا بود !)

اما چین به سرعت جلوی گسترش این بیماری را در کشور خود گرفت و شیوع آن را کنترل نمود.

 

♦️بیماری سارس

 

سارس نوعی بیماری خطرناک تنفسی است که از سال ۲۰۰۲ شیوع پیدا کرده‌است. شیوع آن از کشور جمهوری خلق چین و به سرعت به دیگر کشورهای آسیای شرقی مثل هنگ کنگ، تایلند، ویتنام وسنگاپور و بعد به کشورهای آمریکای شمالی مثل کانادا و آمریکا سرایت کرد. عامل آن نوعی ویروس از گروه کوروناویروس است.

دولت چین با برنامه قرنطینه سازی و کنترل شدید ؛ این بیماری را نیز از جامعه دور کرد.

 

♦️دارپا (DARPA) یا آژانس تحقیقات پیشرفتهٔ دفاعی تأسیس ۱۹۵۸، یک مرکز پژوهشی و فناوری زیر نظر وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا است. این سازمان مسئولیت توسعه و ساخت فناوری‌های نوین را برای استفاده نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا به عهده دارد.

فعالیت دارپا تمرکز بر دانشمندان نخبه و شرکت‌های دانشگاهی و تمرکز بر بنگاه‌های بزرگ صنعتی می باشد.

بخشی از فعالیت این مرکز ساخت سلاح های میکروبی (ویروسی ) پیچیده و جدید است.

♦️چین پس از ماه ها جنگ تجاری با آمریکا سرانجام هفته گذشته یک قرارداد همکاری تجاری مورد نظر ترامپ را امضاء کرد اما دیگر دیر شده بود و دستور جنگ بیولوژیک جدید ویروسی صادر شده بود...

♦️چین ؛ روسیه و اروپا نباید برای آمریکا به عنوان شریک مساوی در جهان مطرح گردند وگرنه با هر شکل ممکن درگیر مسائلی خواهند شد که هزینه های بسیاری را در پی خواهند داشت ... بحران مالی چند سال قبل  (ارسالی از آمریکا به اروپا ) را به یاد آورید . نتیجه آن اکنون در نرخ تعرفه های تجاری به نفع آمریکا و افزایش سهم هزینه های ناتو بر گردن اروپا خود را نشان می دهد . به زودی نوبت روسیه خواهد رسید ... منتظر باشید !

 

"سید رضا حسینی

فعال سیاسی ؛ رسانه ای "

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :