تازه ها

پنجشنبه 25 مهر 1398-12:55 کد خبر:37913

همایش روز عصای سفید در مازندران و خبر خوش تخصیص اعتبار قانون حمایت از معلولان

انعکاس شمال - همایش بزرگداشت روز عصای سفید در حالی در مازندران برگزار شد که با خبر خوش تخصیص بخشی از اعتبارات قانون جامع حمایت از حقوق معلولان تا پایان امسال همراه بود.

 


به گزارش انعکاس شمال، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، (یونسکو) و شورای جهانی نابینایان در جلسه ای مشترک در سال 1950 میلادی، قانون «عصای سفید» را بررسی و تصویب کرد و روز 15 اکتبر برابر با 23 مهر ماه را روز جهانی «عصای سفید» یا روز جهانی "ایمنی نابینایان" اعلام کردند.

حق استفاده از کلیه امکانات رفاهی معمول در جامعه از سوی نابینایان، تشویق نابینایان به مشارکت در امور دولتی و اشتغال توسط دولت و رعایت کامل حقوق نابینایان به هنگام عبور و مرور از سوی رانندگان وسایل نقلیه از جمله مفاد این قانون است.

موضوعی که در کشورمان نیز در قالب قانون جامع حمایت از معلولان به تصویب رسیده اما همچنان در پیچ و خم بروکراسی‌های اداری گیر کرده و خبری از اجرای آن نیست.

قانونی که با اجرای آن حضور آسان عصا سفیدان در بانک‌ها، تردد در جاده‌ها، حضور در مراکز رفاهی و تفریحی، ایجاد شرایط برابر برای اشتغال در موسسات دولتی و غیردولتی، رانندگی با وسایل نقلیه در جامعه فراهم می‌شود.

همایش بزرگداشت روزی عصای سفید امسال هم به همت کانون نابینایان مازندران در بابلسر برگزار تا علاوه بر تجلیل از نخبگان نابینا و کم بینا شرایطی برای بیان دغدغه های این قشر را فراهم تا بلکه گره‌ای از مشکلات این عزیزان باز شود.

قانون جامع حمایت از حقوق معلولان اجرایی شود

جمال باقری نسامی مدیرکل بهزیستی مازندران در این مراسم اظهار داشت: 6 هزار نابینا تحت پوشش بهزیستی مازندران هستند که از این میزان 2 هزار نفر خانم و مابقی آقایان هستند.

وی درباره تعداد افراد تحت پوشش بهزیستی  افزود: 3 هزار و پانصد نفر از نابینایان مازندران مستمری بگیر بهزیستی استان هستند.

مدیرکل بهزیستی مازندران تاکید کرد: قانون جامعه حمایت از حقوق معلولین مصوب مجلس بوده که باید به شکل درست و موبه مو اجرایی شود.

باقری گفت: در این قانون، بحث اشتغال و مشارکت سایر دستگاه‌ها برای ایجاد فرصت برابر و مساوی دیده شده است.

وی با بیان اینکه مناسب سازی برای دسترسی آسان معلولین باعث کاهش هزینه های عمرانی می شود، تصریح کرد: یکی از مشکلات جامعه معلولین دسترسی آسان و بی مانع به اماکن عمومی است.

مدیرکل بهزیستی مازندران تاکید کرد: روسای ادارات باید به صورت جدی و مستمر موضوع دسترسی آسان معلولین به اماکن عمومی را پیگیری کنند.

باقری خاطرنشان کرد: اجرای صحیح قانون جامع حمایت از معلولین شرایط را برای دسترسی آسان نابینایان و معلولین به بخش های مختلف جامعه فراهم می‌کند.

 

فریبا بریمانی مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی نیز در این مراسم با بیان اینکه برگزاری این مراسم فرصت مناسبی است تا صدای نابینایان را بشنویم و نیازهای آنها را برطرف کنیم، اظهار داشت: یکصد و 89 هزار نفر دارای اختلالات بینایی در سامانه ثبت شده و از خدمات سازمان بهزیستی استفاده می‌کنند.

وی افزود: تلاش سازمان بهزیستی اجرای برنامه های مختلف در حوزه های آموزش، سلامت، بهداشت، درمان و تردد ایمن برای تسهیل در زندگی جامعه معلول کشور است.

مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی با بیان اینکه از مجموع 16 هزار دانشجوی تحت پوشش بهزیستی حدود 5 هزار نفر نابینا و کم بینا هستند، گفت: این نشان می دهد بخش اعظمی از نابینایان و کم بینایان کشور به خودباوری که نیاز بوده دست پیدا کرده اند.

بریمانی خاطرنشان کرد: تلاش های زیادی برای اجرای قانون حمایت از معلولین صورت گرفته و قرار است تا پایان سال جاری بخشی از اعتبارات برای اجرای این قانون تخصیص داده شود که به محض تخصیص به تمام استانها تخصیص داده خواهد شد تا خدمات بهتری را به همه گروههای دارای معلولیت ارائه دهند.

وی افزود: تمام تلاش ما ارائه خدمات بهتر با کیفیت بالاتر به جامعه معلولین و نابینایان است./تسنیم

 

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :