تازه ها

چهارشنبه 13 شهريور 1398-9:46 کد خبر:37867

اصلاح نژاد دام‌های بومی کشور با تولید اسپرم نژاد سمینتال در آمل


به گزارش انعکاس شمال، سید حسین اسلامی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آمل گفت:مرکز اصلاح نژاد و تولید اسپرم‌های منجمد دامی بخش خصوصی سالانه ۷۰۰ هزار دوز اسپرم نژاد سمینتال در این شهرستان تولید می‌کند.


او افزود: نژاد سمینتال نژاد بومی کشور سوئیس بوده وطی ۵ قرن گذشته به کشور آلمان آورده شد که از گونه‌های گاو‌های قرمز رنگ و خالدار می‌باشد و قدرت سازگاری بالایی داشته و از توانایی‌های زیادی برخوردار است ودر دنیا جهت رسیدن به پیشرفت‌های ژنیتیکی از این نژاد استفاده کرده اند.


اسلامی گفت: یک شرکت خصوصی در آمل از دانش فنی شرکت Bvn آلمان بهره‌مند شده وبومی سازی را به منظور اصلاح نؤاد دام‌های بومی کشور آغاز نموده و سالانه ۵۰۰ هزار واحد دوز اسپرم را در سراسر کشور توزیع می‌نماید که ۸۰ درصد نیاز داخلی کشوردر مرکز اصلاح نژاد آمارد دام آمل تامین می‌گردد که بارضایت مندی پرورش دهندگان و از سوی دیگر با استقبال دامداری‌های روستایی و صنعتی و نیمه صنعتی قرار گرفت.


او افزود: نژاد سمینتال یک نژاد دو منظوره شیری –گوشتی بوده که یک گاو شیری روزانه ۲۸ تا ۳۰ لیتر شیر تولید میکند وپرواری آن بعد از ۹ ماهگی روزانه ۱ هزارو ۶۰۰ گرم تا ۱ هزارو ۸۰۰ گرم افزایش وزن دارند که در نهایت به وزن ۷ صد کیلو رسیده و به کشتارگاه ارسال میشود./باشگاه خبرنگاران

 

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :