شنبه 22 تير 1398-10:45 کد خبر:37764

نیمرخ سلامت شهرستان های نوشهر و چالوس


به گزارش انعکاس شمال و به نقل از  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران و همزمان با سفر مقام عالی وزارت به شهرستان های نوشهر و‌چالوس ، معاونین بهداشتی و درمان این دانشگاه در گفتگویی به تشریح سیمای سلامت این شهرستان ها پرداختند.

 

دکتر محسن اعرابی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در این گفتگو گفت :

شهرستان نوشهر با تعدادحدود ۴۲۶۲۹ خانواردارای جمعیتی حدود ۱۲۲۴۵۰ نفر می باسد که از این تعداد، ۷۹۱۵ نفر کودک زیر ۵ سال و ۱۶۲۵۹ نفر سالمند محسوب می شوند.

وی افزود: در این شهرستان ۱۸ مرکز جامع خدمات سلامت روستایی و شهری ، ۷۹ خانه بهداشت ، ۱۴۲ بهورز، ۲۴ پزشک خانواده روستا ، ۱۷ مامای طرح بهبر و ۲۰ پزشک خانواده شهری مشغول ارائه ی خدمات سلامت سطح اول هستند.

 

معاون بهداشتی دانشگاه در مورد شهرستان چالوس گفت:

تعداد خانوار شهرستان چالوس ۳۶۷۳۰ خانوار با جمعیتی حدود ۱۰۳۰۲۸ نفر است که ۶۰۲۷ نفر آنان کودک زیر ۵ سال و ۱۴۳۶۶ نفر نیز سالمند هستند.

دکتر اعرابی در مورد خدمات سطح اول در شهرستان چالوس افزود: ۳۶ پزشک خانواده شهری و روستایی، ۱۱ مامای طرح بهبر و ۹۱ بهورز در ۱۰ مرکز خدمات جامع سلامت روستایی و شهری و ۴۸ خانه بهداشت و مطب شخصی در حال ارائه خدمات سطح اول به مردم شریف شهرستان چالوس هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه گفت : بر اساس آخرین آمارهای مستند، میزان موالید خام در نوشهر ۱۲/۴۷ درصد و میزان مرگ خام ۳/۵۶ درصد و میزان رشد جمعیت در نوشهر ۸/۹۱ درصد است.

 

وی در خصوص همین شاخص ها در شهرستان چالوس گفت:

میزان موالید خام در چالوس ۱۱/۲۸ درصد و میزان مرگ خام ۳/۵۶ درصد و میزان رشد جمعیت در چالوس ۸/۶ درصد است.

دکتر اعرابی افزود: در شهرستان نوشهر تعداد مبتلایان به بیماری پرفشاری خون ۹۶۲۴ نفر است که بیش از ۷۸ درصد آنان در طول یکماه گذشته مراقبت شده اند و تعداد بیماران دیابتی این شهرستان ۶۳۱۶ نفر است که بیش از ۹۴ درصد آنان نیز در طول ۹۰ روز گذشته مراقبت شده اند.

وی در خصوص این آمار در شهرستان چالوس گفت: تعداد بیماران مبتلا به پرفشاری خون در چالوس ۸۶۳۵ نفر است‌که بیش از ۸۱ درصد آنان در ماه گذشته مراقبت دریافت کرده اند و در خصوص بیماران دیابتی در چالوس نیز تعداد آنان ۵۹۹۴ نفر است که بیش از ۹۷ درصد آنان در طول سه ماه گذشته مراقبت شده اند.

در ادامه این گفتگو دکتر حامد روحانی زاده معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی به تشریح شاخص های درمانی شهرستان های نوشهر و چالوس پرداخت:

 

دکتر روحانی زاده گفت:

در شهرستان های نوشهر و چالوس مجموعا ۴ بیمارستان وجود دارد که که از این تعداد دو بیمارستان دولتی دانشگاهی، یک بیمارستان مربوط به سازمان تامین اجتماعی و یک بیمارستان مربوط به نیروهای مسلح است.

ما در شهرستان چالوس ۶۰ پزشک عمومی، ۹۳ پزشک متخصص در همه ی رشته ها و ۵ پزشک فوق تخصص در رشته های نوزادان، خون و انکولوژی، گوارش و جراحی دست داریم که مجموعا ۱۵۴ نفر می باشند.

معاون درمان دانشگاه افزود: بیمارستان آیت الله طالقانی چالوس با ۱۸۰ تخت فعال ، ۳۴ تخت ویژه دارای لخش های مختلف تخصصی و فوق تخصصی ، ICU, CCU, NICU و ۱۰ تخت دیالیز و بخش های متنوع از جمله داخلی، قلب، اکو، ارتوپدی، جراحی اعصاب، جراحی چشم ، گوش و حلق و بینی، عفونی ، کودکان، نوزادان، جراحی عمومی، جراحی زنان و زایمان، ارولوژی، CT اسکن، MRI، رادیولوژی و سونوگرافی، آزمایشگاه و پاراکلینیک می باشد.

دکتر روحانی زاده ادامه داد: در شهرستان نوشهر بیمارستان شهید بهشتی با ۹۰ تخت مصوب و فعال در بخشهای داخلی، کودکان، جراحی، زنان و زایمان، ارولوژی، رتوپدی، چشم و عفونی و ... مشغول ارایه خدمات درمانی است.

وی ادامه داد: این بیمارستان دارای بخش های ویژه CCU و ICU و قلب، اکو و سی تی اسکن نیز می باشد

معاون درمان دانشگاه گفت: در حال حاضر در نوشهر ۱۱۱پزشک عمومی، متخصص و فوق تخصصّ در حال فعایت هستند.

معاون درمان دانشگاه در ادامه گفت:

هرساله و همزمان با تقسیم نیروهای تخصصی تعهد خدمت، غرب استان مازندران بویژه مناطق بلوک آن همانند بلوک‌چالوس در اولویت های تقسیم این نیروها قرار داشته و در سالجاری نیز از مجموع ۶۶ نیروی تخصصی تخصیص یافته به استان حدود ۲۰ نفر از آنان فقط به شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت اختصاص یافته اند.

وی گفت: همچنین در صورت تامین نیروی جدید نسبت به جایگزینی نیروهای خروجی اقدام خواهد شد.

در پایان این گفتگو دکتر روحانی زاده معاون درمان دانشگاه در خصوص کلیپی که در فضای مجازی منتشر و شکواییه پدر یک نوزاد را مطرح می نماید افزود:

همواره فرآیندهای درمانی مراکز و البته شکایات بیماران و همراهان آنان در خصوص اقدامات درمانی صورت گرفته در مراکز تابعه دانشگاه در کمیته های خاص و مرتبط دانشگاهی مورد بررسی قرار می گیرد.

دکتر روحانی زاده ادامه داد : در خصوص این شکواییه با توجه به تاکید مقام محترم عالی وزارت و ریاست محترم دانشگاه موضوعات مطرح شده در کلیپ بطور جدی و به سرعت مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت وجود قصور احتمالی قطعا با عوامل خاطی اقدام قانونی صورت خواهد گرفت.

 

 

 

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :