پنجشنبه 26 ارديبهشت 1398-12:5 کد خبر:37671

بارش افکار رسانه ای در بسیج ملی کنترل فشار خون در دانشگاه علوم پزشکی مازندران

انعکاس شمال –  نشست بارش افکار رسانه ای در بسیج ملی کنترل فشار خون در دانشگاه علوم پزشکی مازندران و با حضور نمایندگان گروه های مختلف رسانه ای برگزار شد.


به گزارش انعکاس شمال، دکتر فرزاد گوهردهی،مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مازندران در نشست بارش افکار رسانه ای جهت اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون،گفت: رویکرد وزارت بهداشت با اولویت پیشگیری است و طرح بسیج ملی کنترل فشارخون نيز در همين راستا در کشور برگزار مي شود.

وی فشارخون را یکی از معضلات جامعه را دانست و بیان کرد: با اقدامات انجام شده در سال های گذشته نقشه بار بیماری ها از بیماری های واگیردار به بیماری های غیر واگیر تغيير پيدا کرده است.

دکتر گوهردهی با بیان اینکه باید برنامه ریزی های لازم برای کاهش بار بیماری های غیرواگیر صورت گیرد، افزود: هدف از اجرای طرح بسیج ملي کنترل فشار خون، مديريت عوامل اصلي خطر بروز فشار خون بالا و همچنين شناسايي و کنترل و درمان مبتلايان به فشار خون بالا مي باشد.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه این طرح از تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه الی ۱۵ تیرماه در سراسر کشور برگزار می شود، گفت: فشار خون بالا حدود ۱ میلیارد و صد و سی میليون نفر از مردم جهان را تحت تاثير قرار داده است.

وی شیوع فشار خون در دنیا را ۳۰ درصد دانست و بیان کرد: ۲۸ درصد خانم ها و ۲۵ درصد آقایان در دنیا به فشار خون مبتلا هستند.

وی افزود: در ایران نیز فشار خون بالا مهمترین عامل خطر مرگ و میر و ناتوانی محسوب می شود و در طی ۲۵ سال گذشته حدود ۴۰ درصد رشد داشته است.

دکتر گوهردهی فشارخون را کشنده خاموش دانست و افزود: در کشورما حدود ۱۵ میلیون نفر به فشار خون مبتلا هستند که تقریبا ۳۰ درصد افراد بالای ۱۸ سال به فشار خون بالا مبتلا بوده که سهم زنان از این میان بیشتر است و حدود ۲۸ درصد خانم ها را شامل می شود.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه بر اساس شواهد علمی تنها در ۲۰ درصد افراد مبتلا به این بیماری، فشار خون کنترل شده است، گفت: ۸۰ درصد افراد از بیماری خود اطلاع ندارند و یا نتوانستند آن را کنترل کنند.

وی با بیان اینکه ستاد طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در وزارتخانه تشکیل شده است، افزود: در استان و شهرستان ها نیز این کمیته تشکیل و برنامه ریزی های لازم انجام شده است.

دکتر گوهردهی شعار امسال طرح بسیج ملی کنترل فشار خون را "فشارخون ، بدانیم و اقدام کنیم" دانست و ادامه داد: در این طرح فشار خون افراد بین ۳۰ تا ۷۰ سال اندازه گیری، شناسایی و کنترل می شود.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مازندران، بیان کرد: در استان مازندران با اجرای طرح پزشک خانواده پتانسیل شناسایی و کنترل و درمان فشار خون بالا وجود داشته و در حال انجام نیز هست.

وی در پایان از برگزاری جشنواره رسانه ای کنترل فشارخون در بخش های مختلف رسانه ای خبر داد.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :