تازه ها

يکشنبه 15 ارديبهشت 1398-13:19 کد خبر:37645

دستمزد 300 هزار تومانی نشاکاری شوک آور بود

شالی کاران نگران هزینه های تولید

انعکاس شمال - نشاکارانی که در سالهای گذشته بین 100 تا 12 هزار تومان دستمزد روزانه دریافت می کردند به ناگاه در نشاء امسال مبلغی بین 250 تا 300 هزار تومان برای هر روز کاری طلب می کنند.


انعکاس شمال، سرویس اجتماعی: مازندران بیش از 220 هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که با وفور آب در بارندگی های اوایل امسال اغلب این اراضی غرق آب بوده و آماده کشت برنج شده است. اما علی رغم تمام توصیه ها واقداماتی که طی یک دهه گذشته برای ترغیب شالی کاران صورت گرفته تنها 60 هزار هکتار که یک چهارم کل اراضی شالی کاری را تشکیل می دهد، با بهرگیری از تجهیزات و اداوات کشاورزی مدرن و به روز صورت می گیرد و ما بقی کشاورزان بصورت سنتی عملیات مربوط به کاشت و داشت و برداشت را انجام می دهند.

هر چند که سیل و روان آب های ناشی از بارندگی اوایل بهار امسال خسارت زیادی به خزانه های ایجاد شده از سوی شالیکاران زد اما با تدابیر اتخاذ شده از سوی سازمان جهاد کشاورزی و مسئولان مربوطه در کوتاهترین زمان ممکن خزانه های مورد نیاز با خرید از استان های دیگر و ... تامین شده و در اختیار کشاورزان قرار گرفت تا آغاز کشت نخست در شالی زاری های استان نمود عینی بخود بگیرد وهر چند که هنوز تمامی اراضی شالی کاری برای نشاء آماده نشده است اما بنا بر اعلام مقامات ارشد کشاورزی استان بیش از 90 درصد شالی زاری ها خزانه گیری شده و مابقی هم در حال انجام است.

اما در چنین احوالاتی که تلاش برای اقتصادی  و مقرون به صرفه کردن تولیدات کشاورزی در اولویت برنامه های دولت مردان است در این ارتباط سعی شده تا با تمهیدات مختلفی شرایط برای فعالیت های کشاورزی سهل تر شود، این روزها افزایش فعالان در این عرصه را نگران کرده است. نشاکارانی که در سالهای گذشته بین 100 تا 12 هزار تومان دستمزد روزانه دریافت می کردند به ناگاه در نشاء امسال مبلغی بین 250 تا 300 هزار تومان برای هر روز کاری طلب می کنند. بحثی که جدای از افزایش هزینه کشت برای شالی کاران، در پاره ای از اوقات شرایط تامین این مبالغ را برای آنان مشکل کرده است. آنانی که هر ساله برای نشاء کاری اراضی خود مبلغ معینی را آماده می کردند، برای سال جدید کشت مجبور می شوند تا این مبلغ را به دو برابر افزایش دهند و این کار یعنی دست به دامن دوست و آشنا شدن و تحمل دردسر های بسیار برای کشاورزان.

یک کشاورز شالی کار در مرکز مازندران با گلایه از نبود انجمن و تشکیلاتی که پیگیر و نرخ متعادل برای فصل نشاء و دیگر خدمات مورد نیاز کشاورزان در مراحل کاشت، داشت وبرداشت برنج باشد بر این باور است که دلالان تامین کارگر نرخ کار و دستمزد ها را تعیین می کنند.

خلیلی مدیر روابط عمومی  سازمان جهاد کشاورزی در این باره اعتقاد دارد که به دلیل وقوع سیل و سرمای اول بهار عملیات نشاء در سراسر استان به تعویق افتاد و حالا با کاسته شدن از بارش ها و بروز شرایط مناسب نشاء، به یک باره تمام اراضی درغرب وشرق و مرکز مازندران عملیات نشاء را آغاز کرده اند و همین موضوع باعث شده تا تقاضا برای کارگران نشاء کار افزایش زیادی پیدا کند. از سوی دیگر سال گذشته  کم آبی باعث شده بود که درصد ی از اراضی ازکشت شالی خودداری کنند اما امسال این زمین ها هم به زیر کشت می روند. همه این دلایل باعث بوجود آمدن این شرایط شده است.

عزیز الله شهیدی فر مدیر جهاد کشاورزی مازندران نیز در این باره عقیده دارد: از سال 1371  ترغیب شالی کاران به بهره گیری از کشت مکانیزه برنج آغاز شده است. مازندرانی که با تولید یک میلیون و 50 هزار تن برنج سفید 42 درصد نیاز کشور را تامین می کند باید از تکنولوژی روز بهره مند باشد. اگر تمام اراضی شالی کاری به این نوع تجهیزات روی بیاورند شاهد کاهش 50 درصدی هزینه تولید و افزایش تا 15 درصدی میزان تولید خواهیم بود.

وی افزود: از 5 سال قبل اراده تسهیلات در این باره نیز شروع شده اما کوچک بودن اراضی و نداشتن توجیه اقتصادی برای زمین داران کوچک باعث شده تا کنون تنها حدود یک سوم اراضی شالی کاری از این شیوه بهره مند شوند. این در حالیست که بر اساس بررسی های صورت گرفته از سوی کارشناسان جهاد کشاورزی استان مصرف بذر در نشاء مکانیزه از 60 کیلیوگرم در هکتار به حدود 35 کیلوگرم می رسد.

 

شالیکاران امسال علاوه بر گرانی  دستمزد نشاکاران شاهد بالا رفتند هزینه تامین بیشتر نهاده های کشاورزی نظیر سموم، پلاستیک، قطعات یدکی تیلر و تراکتور و دستمزد کارگری برای شخم و شیار و آب تخت کردن نیز بودند.

بروز چنین شرایطی باعث شده تا بازار برنج تحت تاثیر قرار گرفته و از گوشه و کنار شنیده می شود که علی رغم تمام اظهارات مطرح شده از سوی مسئولان جهاد کشاورزی استان مازندران درباره رونق ویژه تولید برنج برای سالجاری در استان، شاهد افزایش ناگهانی قیمت این محصول در بازار هستیم بگونه ای که برخی از انواع برنج مرغوب طارم بیش از 20 تا 22 هزار تومان شده است. جهش قیمتی که تنها نفعش به جیب دلالان می رود و سر کشاورز با تمام مرارت هایی که برای تولید انجام می دهد در این میان بی کلاه می ماند. چون به محض فرار رسیدن فصل برداشت شالی ها باز هم ورود برنج های خارجی  بازار را دستخوش رکود کرده و برنج های تولیدی با قیمت بسیار کمتر از نرخ روز به انبارهای واسطه ها می رود .

این درحالیست که کمتر از 20 روز قبل بود که رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اعلام کرده بود در بدترین حالت پیش بینی می شود تا قیمت برنج امسال 12تا 16هزار تومان در هر کیلو گرم برسد.

شاید یکی از راهکارهایی که باید برای جلوگیری از افزایش نا مناسب و بدون مطالعه قیمت های برنج تولیدی صورت گیرد، ترغیب شالی کاران به روی آوردن به کشت برنح ارقام پر محصول باشد. گویا این رخداد در برخی از اراضی در حال افتادن است و به گفته شهیدی فر، امسال کشت ارقام پرمحصول از 47هزار هکتار به 55هزار هکتار افزایش می یابد.

حالا یک خطر بزرگ کشاورزی استان و بخصوص شالی زاری ها را تهدید می کند. اینکه کشاورز با بروز چنین شرایط به این نتیجه برسد که کشت و کار کشاورزی دیکر مقرون به صرفه نیست و شالی زاری را رها کند. طی سال های گذشته همین اتفاقات باعث شد تا اراضی زیادی از سوی کشاورزان بفروش برسد و به هر روش ممکن بعد ها شاهد روئیدن قارچ مانند ویلاها و ساخت شهرک های ویلایی در این اراضی بودیم.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :