تازه ها

يکشنبه 2 دی 1397-9:59 کد خبر:37337

مخاطرات استفاده از لوازم آرایشی بهداشتی قاچاق

انعکاس شمال - روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در راستای اطلاع‌رسانی و ارتقاء سطح آگاهی مردم دیار همیشه‌سبز مازندران نسبت به میزان سلامتی خود و حفظ این گوهر ارزشمند دست به امری مهم زده و با ترویج فرهنگ خود مراقبتی سعی بر بالا بردن سطح سلامت مردم مازندران دارد.


دختری که در روز عروسی اش تمام موهایش سفید شد

 

محصولات آرایشی و بهداشتی، کالای مورد علاقه قاچاقچیان در مازندران

مواد آرایشی و بهداشتی به دلیل قیمت بالا و اندازه کوچکش همواره در ردیف کالاهای مورد علاقه برای قاچاق قرار داشته و آمارهای ارائه شده از سوی مسئولان مبارزه با قاچاق کالا حکایت از آن دارد که مواد آرایشی و بهداشتی در صدر کالاهایی قرار دارند که بالاترین درصد قاچاق را بخود اختصاص داده اند. اقدامی که سالانه بیش از میلیارد ها دلار به اقتصاد کشور خسارت وارد می کند.

رئیس انجمن واردکنندگان فرآورده های آرایشی و بهداشتی ایران بر این باور است در حالیکه تا 50 درصد از نیاز بازار فرآورده های آرایشی و بهداشتی کشور متکی به واردات است حدود  ۹۹ درصد لوازم آرایشی که قاچاق وارد کشور می شود، تقلبی است و این مسئله سلامت مردم را تهدید می کند.

استان مازندران به دلیل میزبانی از جمعیت میلیونی توریست و گردشگر یکی از استان هایی است که دارای مصرف بالای لوازم آرایشی و بهداشتی است و همواره مورد علاقه برای قاچاقچیان بوده است.

برخورد با قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی مهم ترین برنامه سازمان غذا و دارو است و بخاطر همین اهمیت معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با ورود جدی تر به این ماجرا همواره تلاش می کند تا رسالت خود در این باره را  به بجای آورد.

دکتر شیران معاون دارو و غذای دانشگاه علوم پزشکی مازندران در این باره می گوید: کلیه کالاهای آرایشی بهداشتی جهت ترخیص و ورود به کشور صرفا باید با برچسب اصالت و سلامت منقش به سیب ایمنی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  باشند و الصاق آن بر روی کالا های تولید داخل نیز بعنوان تایید سلامت محصول تولید شده می باشد.

وی تاکید کرد: كالاهاي تقلبي عمدتا به روش نادرست و غيرقانوني توليد مي شوند و عموما عوارض جبران ناپذیری بر روی سلامت فرد مصرف کننده بجا می گذارند و با توجه به اطلاعات ناقص درج شده بر روی برچسب این گونه محصولات پیگیری این موضوع تقریبا ناممکن است.

بنا بر اظهارات این مقام مسئول ،اما در صورت وجود برچسب اصالت كالا اگر مشكلي براي فرآورده یا سلامت مصرف کننده بوجود آمد می توان پیگیری نمود كه کالا مورد نظر از چه كشوري و توسط کدام شركت وارد و توزيع شده است. از اين طريق هم پيگيري اصالت و سلامتي كالا و هم مباحث حقوقي مربوط به آن دنبال مي شود.

دکتر شیران با اشاره به این که با توجه به گرانی ارز قاچاق محصولات آرایشی و بهداشتی در استان رو به کاهش بوده است گفت:  بازرسین دانشگاه علوم پزشکی مازندران با همراهی نیروی انتظامی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و تعزیرات از مراکز عرصه محصولات آرایشی و بهداشتی بازدید می کنند .

هشدار به  مصرف کنندگان، تولید کنندگان  و عرضه کنندگان محصولات آرایشی تقلبی و غیر مجاز

دکتر شیران با هشدار نسبت به تبعات سوء لوازم و آرایشی قاچاق بر سلامت مصرف کنندگان، افزود: مردم باید از لوازم آرایشی مورد تایید سازمان غذا و دارو استفاده و اقلام مورد نیاز را از مراکز معتبر عرضه مانند داروخانه ها  تهیه کنند. چرا که محصولات آرایشی  و بهداشتی با مخاط داخلی بدن تماس مستقیم دارد به صورت صد در صد جذب خون می شود و با توجه به عدم رعایت ضوابط تولید و استفاده از مواد غیر مجاز در محصولات تقلبی ، عوارض زیانباری ایجاد می‌کند .

وی ضمن هشدار به تولید کنندگان و عرضه کنندگان محصولات زیر پله ای و غیر مجاز بویژه آنهایی که ناآگاهانه و سهوی قدم در این راه گذارده اند، گفت: مصرف این گونه مواد آرایشی و بهداشتی ، می تواند خسارات جبران ناپذیری وارد نماید و آثار سوئی را به صورت موقت و دائم بر روی مصرف کننده از خود بر جای بگذارد و حتی ممکن است موجب مرگ وی شود . بنابراین نباید تردید داشته باشند که در این زمینه هیچ گونه اغماضی نمی شود .

چرا نباید از محصولات آرایشی تقلبی استفاده کرد؟

حسن مکرمی مدیر اداره نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران  با بیان این که مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی باید براساس دستورالعمل های مربوط به هر محصول استفاده شود افزود: لوازم آرایشی و بهداشتی در بازار در انواع مختلف وجود دارد و متأسفانه اکثر شهروندان در خرید لوازم آرایشی به دنبال قیمت مناسب هستند نه کیفیت آن که این یکی از اشتباهات در خرید لوازم آرایشی است. شهروندان نباید از دستفروشانی که کنار خیابان و در زیر نور آفتاب اقدام به فروش محصولات آرایشی می کنند جدا خودداری نمایند چرا که با استفاده کردن از این محصولات که مواد آن  که به طور مستقیم با اعضاء حساسی مانند پوست، چشم و لبهای مصرف کننده در ارتباط است  عوارض شدیدتری در انتظار آنها خواهد بود.

در واقع یکی از مهم ترین دلایلی که نباید از محصولات آرایشی تقلبی استفاده کرد این است که مصرف کننده نمی داند از چه موادی برای ساخت آنها استفاده شده و یا نمی داند این برندی که می خواهد از آن استفاده کند کارخانه اش این محصول را در حال حاضر تولید می کند یا خیر؟

به عنوان مثال در همین مازندران خانمی در روز عروسی پس از استفاده ازرنگ موی تقلبی تمام موهایش سفید شد و بعد از شکایت متوجه شد که کالایی که از آن استفاده کرده تقلبی است و یا استفاده از ریمل های نامرغوب و تقلبی می تواند باعث آسیب رساندن به پلک‌ها و ریختن مژه‌ها شده، همچنین با ورود این مواد به چشم باعث ابتلا به  بیماری هایی از قبیل التهاب چشم ‌شود و حتی به قرنیه چشم نیز می‌تواند آسیب برساند.

سیب سلامت

مدیر اداره نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به این که در کشور ما نظارت بر کالا و محصولات بر عهده سازمان غذا و دارو است  گفت : ‏این سازمان سه محورکه شامل داروهای مکمل، محصولات و فرآورده های آرایشی و بهداشتی و ...‏، خوراکی های و مواد غذایی و آشامیدنی ها ، تجهیزات و ملزومات شامل پزشکی، دندانپزشکی را پیگیری می‌کند.

وی ادامه داد: محصولات و فرآورده های آرایشی و بهداشتی و کلاً کالاهای سلامت محور تولید مجاز وارداتی باید پروانه ساخت معتبرمنقش به سیب سلامت از سازمان غذا و دارو داشته باشند. وکالاهای تقلبی و قاچاق عمدتا با پروانه‌های جعلی و یا بدون پروانه‌های بهداشتی به فروش رسانده می‌شوند واین کالاها می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به مصرف کنندگان  وارد نماید.

** کالاهای سلامت محور تقلبی و قاچاق را چگونه شناسایی کنیم

براي مشخص  شدن اصالت يك كالا نياز است شاخص هايي در نظر گرفته شود، به گونه ای که توسط بازرسان و مردم قابل شناسایی بوده و جعل آن امکان پذیر نباشد.  لذا برچسب هايي جديد با نام برچسب اصالت و سلامت طراحي شده است.

بر روی کلیه فرآورده های آرایشی و بهداشتی  وارداتی بایستی برچسب کنترل اصالت و سلامت کالاهای آرایشی وبهداشتی منقش به سیب ایمنی نصب شده باشد، درغیر اینصورت مجوز ورود به بازار داده نمی شود و از طریق نصب این برچسبها كنترل و نظارت در سطح عرضه  به خوبی انجام شده و می توان تخلفات موجود در بازار را بهتركشف كرد.

بر روی این برچسبها یك كد 16 رقمی وجود دارد که با لایه ای پوشانده شده و مصرف کننده کالا پس از خریداری با خراشیدن و پاک کردن لایه مذکور این امکان را دارد که از طریق ارسال  شماره 16 رقمی به شماره پیامك نوشته شده بر روی برچسب و یا ازطریق  شماره گیری تلفن گویا و یا همچنین تطبیق بارکد در سامانه شبکه ملی غذا و دارو ازاصالت جنس خریداری شده اطمینان حاصل نماید.

وی ادامه داد:كالاهاي تقلبي عمدتا به روش نادرست و غيرقانوني توليد مي شوند و عموما عوارض جبران ناپذیری بر روی سلامت فرد مصرف کننده بجا می گذارند که با توجه به اطلاعات ناقص درج شده بر روی این محصولات پیگیری این موضوع تقریبا ناممکن است.

اما در صورت وجود برچسب اصالت كالا اگر مشكلي براي فرآورده یا سلامت مصرف کننده می توان پیگیری نمود كه کالای مورد نظر از چه كشوري و توسط کدام شركت وارد و توزيع شده است. از اين طريق هم پيگيري اصالت وسلامت كالا و هم مباحث حقوقي مربوط به آن دنبال مي شود.

کلیه کالاهای آرایشی بهداشتی صرفا با برچسب اصالت و سلامت منقش به سیب ایمنی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ترخیص و الصاق آن بر روی کالا ضروری و بعنوان تایید سلامت محصول می باشد.

الصاق برچسب کنترل اصالت و سلامت کالا برروی محصولات آرایشی و بهداشتی وارداتی شرط لازم برای عرضه این محصولات بوده ولی کافی نمی باشد.

ضروری است مصرف کنندگان پس از خرید کالا نسبت به خراشیدن اسکراچ و استعلام مربوطه توسط سیستم پیامکی اقدام نمایند. بدیهی است وجود هرگونه مغایرت در اطلاعات دریافتی با فراورده خریداری ش ده، مبنایی بر عدم تایید محصول می باشد. صرف الصاق برچسب بر روی هر کالا دلیلی بر مطلوب بودن کالا نبوده و دلیل استفاده از برچسب های رهگیری، در اختیار گذاردن ابزاری جهت نظارت مردمی برمحصول و ایجاد ارتباط بین مصرف کنندگان و مراجع تاییدکننده جهت تضمین اصالت و سلامت کالا و آرامش خاطر مصرف کنندگان نهایی می باشد.

برای چگونگی شناسایی محصولات و فرآورده های آرایشی و بهداشتی تقلبی و قاچاق، اول باید بدانیم که برچسب کنترل اصالت معتبر الصاق شده بر روی کالاهای وارداتی مجاز، دارای مشخصه  شماره پیامک ویژه و شناسه ردیابی و رهگیری منحصر به فرد (UID) است.

با بررسی این دو مشخصه، می‌توان به سادگی محصولات و فرآورده های آرایشی و بهداشتی وکالاهای سلامت محورمجاز را از محصولات قاچاق و تقلبی شناسایی کرد وشماره پیامک درج شده بر روی برچسب کنترل اصالت فقط 20008822 است.و درج هر شماره پیامک دیگری به جزء شماره ذکر شده، نشانه تقلبی و یا قاچاق بودن کالای مورد نظر است.

تمام مصرف کنندگان با خراشیدن لایه پوشاننده روی برچسب کنترل اصالت کالا و ارسال شناسه 16 رقمی به شماره پیامک 20008822 می‌توان از سلامت کالای مورد مصرف خویش اطمینان حاصل نمود.

شناسه ردیابی و رهگیری (UID) درج شده بر روی برچسب کنترل اصالت معتبر، باید 20 رقمی، منحصر به فرد و غیر تکراری باشد، به عبارتی دیگر، چنانچه ، این شماره 20رقم نبوده، کمتر و یا بیشتر و تکراری و شبیه  به هم باشد؛ حاکی از تقلبی و یا قاچاق بودن کالا است.

برچسب کنترل اصالت و سلامت کالا اقدامی نوین در راستای مبارزه با قاچاق و تقلب به شمار می رود که با بکارگیری توانمندی‌های عرصه فناوری اطلاعات توانسته گام موثری در ارتقاء سلامت  جامعه بردارد.  این طرح زیر نظر سازمان غذا و دارو صرفا برای محصولات وارداتی با هدف حفظ و ارتقاء سطح سلامت مردم، شناسایی کالاهای ی غیرمجاز از کالای مورد تایید و حمایت از کار وسرمایه ایرانی و تولید کنندگان داخلی اجرا شده است.

** رهگیری و کنترل اصالت فرآورده‌های سلامت محور وارداتی

در ضمن همه افراد می‌توانند از طریق سایت www.ttac.ir که سامانه ای برای نظارت بر زنجیره تامین، توزیع، عرضه محصولات سلامت محور (دارو و فراورده های طبیعی گیاهی و سنتی،غذا،آرایشی و بهداشتی و تجهیزات و ملزومات پزشکی) در سطح کشور و رهگیری و ردیابی محصولات سلامت محور است، از سلامت کالای مورد مصرف خویش مطمئن شوند.

سامانه  TTACبه مصرف کننده از لحاظ اصیل بودن فرآورده وارداتی اطمینان کامل را خواهد داد و از طرفی می‌تواند واردات را کنترل و از ورود فرآورده‌های غیر اصیل (قاچاق و تقلب) در سطح عرضه جلوگیری نماید.

** شیوه نظارتی بر محصولات تولیدی

مکرمی درپاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا نظارتی بر کارخانه های تولیدی داخلی وجود دارد گفت که کارخانه ها پس از دریافت پروانه بهره برداری از وزارت صنایع یا جهاد کشاورزی وآماده کردن تجهیزات و سالن خط تولید، باید پروانه بهداشتی دریافت کرده تا بتوانند محصولات بهداشتی خود را عرضه کنند. و پس از آن نوبت به پروانه تاسیس بهره برداری وپروانه بهداشتی می رسد که از سوی معاونت غذا و دارو صادر می‌شود و کارخانجات مواد غذایی، آرایشی وبهداشتی با درنظرگرفتن برخی ملزومات همچون شرایط ساختمانی، تجهیزات آزمایشگاهی و تاسیسات خط تولید متناسب با نوع تولید آن را دریافت می‌کنند.

در خصوص پروانه ساخت برخلاف اسمش فرمولاسیون است یعنی ما برای هریک از مواد غذایی و آشامیدنی و.. فرمول خاصی را  تعریف کرده و برای هریک از فرمول یک عددی با عنوان پروانه ساخت تعریف می کنیم؛ این عدد نسبت آن پنج رقمی است و عدد قبل از اعشار آن دورقمی است، دو رقم قبل از اعشار بعنوان پروانه ساخت صادر می‌شود.

 با توجه به بررسی ویژگی‌های محصول یا فرمولاسیون می‌توانیم ازاستاندا‌ردهای بین‌المللی مانند کشو‌رهای اروپایی معتبراستفاده کرد؛  اگر انطباق داشته و آن ماده اولیه که باید استفاده شود را داشته باشد در آنصورت پروانه ساخت صادر می‌ شود که یک عدد دو رقمی قبل از اعشار دارد که نشانگر دانشگاهی است که پروانه  صادر می‌کند.

به طو مثال اگر عدد 49 باشد متعلق به معاونت غذا و داروی دانشگاه مازندران است و هر محصولی که در سراسر کشور قبل اعشار آن عدد 49 باشد در حوزه نظارتی مازندران است و بعد از اعشار هم یک رقم 5 رقمی است که این عدد مختص به این محصول است یعنی شما اگر یک عدد 5 رقمی در یک محصول با کد 49 مشاهده کردید قطعا هیچ کارخانه ی دیگری نمی‌تواند از این کد استفاده کند و متعلق به معاونت غذا و داروی دانشگاه مازندران است .

یکی از نکاتی که هنگام صدور پروانه بهداشتی باید رعایت شود اطلاعاتی است که روی  لیبل یا برچسب درج  می شود. یکی از این اطلاعات فورمولاسیون را نشان می‌دهد و یا کل موادی که در آن استفاده شده، شماره پروانه ساخت، آدرس کارخانه، شماره بهره برداری، کلمه ساخت ایران و.... باید بر روی آن درج شده باشد .

محصولات تولیدی خارج از کشوراگر بخواهند وارد کشور شوند و آن کارخانه با مستنداتی که دارد باید بررسی شده و از کارخانه بازدید بعمل آید و بر اساس آن مجوز ورود به بازرگان مربوطه داده می شود. در صورتیکه محصول آن کارخانه مورد تایید قرار گرفت هر چند وقت یکبار از کالای وارداتی نمونه برداری شده و آزمایشات مربوطه بر روی آن صورت می گیرد.

لازم به ذکر است که قبل از ترخیص کالاهای وارداتی، برای هریک از این محصولات برچسب اصالت صادر می گردد که این برچسب به مصرف کننده کمک کرده تا تشخیص دهد که این جنس از مبادی قانونی وارد شده یا قاچاق است.

در صورت مشاهده کالای سلامت محور وارداتی قاچاق و یا تقلبی، چگونه گزارش نمائیم ؟

الف- از طریق سامانه ساقک (سامانه اطلاع رسانی قاچاق کالاهای سلامت محور) به نشانی اینترنتی ذیل و تکمیل فرم ثبت گزارش. ضمناً پس از تکمیل فرم ثبت گزارش، کد پیگیری ارائه خواهد شد تا گزارش دهنده محترم بتواند بر اساس آن، پیگیر شکایت و گزارش خود باشد.

http://saghak.mazums.ac.ir

 

ب- تماس با تلفن پیام گیر شبانه روزی 33044499 (011) و گزارش نشانی مکان خرید و نوع محصول قاچاق و یا تقلبی خریداری شده.

پ- از طریق ارسال اطلاعات مربوط به مکان خرید و نوع محصول خریداری شده قاچاق و یا تقلبی به نشانی ایمیل ذیل :

saghak@mazums.ac.ir

وی در ارائه توضیحات مربوط به این موضوع تشریح کرد : ازطریق تماس با تلفن پیام گیر شبانه روزی 33044499(011) واحد بازرسی، پیشگیری و مبارزه یا قاچاق کالاهای سلامت محور معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران و با گزارش نشانی مکان خرید و نوع محصول قاچاق و یا تقلبی خریداری شده می‌توان از این موضوع آگاه شد.

برخی از برچسب های نامعتبر بر روی بسته بندی محصولات سلامت محور که حاکی از قاچاق و یا تقلبی بودن کالا می باشد:

          

 

 

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :