تازه ها

پنجشنبه 8 آذر 1397-10:26 کد خبر:37316

خودروهای پلیس ساری به دوربین مجهز شد

رونمایی از خودرو‌های ثبت تخلف سیار در ساری

انعکاس شمال - با رونمایی از خودروهای مجهز به دوربین ثبت تخلفات پلیس راهنمایی و رانندگی شهر ساری، تمامی خیابان های این شهر از امروز چهارشنبه در تیررس ثبت تصویری تخلفات رانندگی قرار گرفته است.


انعکاس شمال: خودروهای هوشمند کنترل تخلفات مجهز به 2 دستگاه دوربین هستند و تمامی تخلفات رانندگی را با درج محل وقوع، نوع تخلف و همچنین پلاک خودرو ثبت می کنند و به صورت خودکار نیز جریمه بر اساس قوانین مصوب به نام مالک خودروی متخلف اعمال می شود.
همچنین همزمان با اعمال قانون، برای فردی که پلاک خودرو به نامش ثبت شده پیامک ارسال می شود تا از نوع تخلف و میزان جریمه اطلاع یابد.
بر این اساس، از این پس هر خودرویی که در مکان های غیر مجاز شهر متوقف شده باشد، توسط سامانه ثبت تخلفات سیار پلیس راهنمایی و رانندگی با ثبت تصاویر جریمه می شود.

مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل شهرداری ساری گفت : در این خودروهای سیار با استفاده از  دوربینی که در آن تعبیه شده، توقف در گذرگاه عابر پیاده، توقف در محل ممنوع، توقف دوبله در معابر، عبور از محل ممنوع، توقف و سد معبر در سطح یا حریم تقاطع را ثبت تخلف  و خودروهای سرقتی را شناسایی می‌کند.

حبیب باقری با بیان اینکه تعداد سامانه ثبت تخلف سیار در ساری به 5 سامانه تا پایان سال افزایش خواهد یافت گفت: این سامانه ها در شهر‌های کرج، همدان و رشت فعال است،و  هزینه هر دستگاه به همراه تجهیزاتی که روی آن نصب شده ۲۵۰ میلیون تومان است.

باقری با بیان اینکه این خودرو‌ها روزانه ۵۰۰ تخلف را ثبت می‌کنند، گفت: یکی از بازوان اجرایی در کنترل پایش تصویری به شکل نظارت دوربینی است.

مدیرعامل سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل شهرداری ساری افزود: با همت شهرداری ساری و پلیس راهور از این خودرو‌ها  رونمایی شد.و این سامانه قابلیت ثبت خودکار پلاک، تصویر خودرو، موقعیت مکانی و ارسال اطلاعات به ایستگاه‌های تعبیه شده را دارد.

باقری افزود: خودرو سیار ثبت و کنترل تخلفات رانندگی مجهز به سه دستگاه دوربین مجهز است و قابلیت‌هایی دوربین متحرک پلاک خوان را در کنترل تخلف دارد.

وی تصریح کرد در حال حاضر 20 دوربین ثابت در سطح شهر ساری تخلفات خود روها را ثبت می کنند که این میزان تاپایان سال به 80دوربین افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل شهرداری ساری گفت: خودرو مذکور دارای قابلیت کنترل و برخورد با ۱۳ تخلف از قبیل: توقف دوبل، پارکومتر، توقف ممنوع و مطلقاً ممنوع، توقف در حریم تقاطع، توقف در حریم گذرگاه، عابر پیاده، توقف در حریم ایستگاه اتوبوس و تاکسی، توقف در حریم میدان، توقف در مقابل ایستگاه آتش نشانی، توقف در محل پارک معلولان و جانبازان، توقف خلاف جهت و توقف مقابل پل تخلفاتی است که این خودرو آن‌ها را ثبت می‌کند را دارد.

وی با بیان اینکه این خودرو‌ها به صورت سیار در حال گردش قرار می‌گیرند، افزود: از دیگر قابلیت‌های این سامانه می‌توان به توانایی خواندن پلاک در شعاع ۳۵ درجه در هر جهت، قابلیت تشخیص نوع خودرو، نمایش مشخصات، پلاک و تصویر خودرو، امکان کنترل تخلفات در تاریکی هوا با توجه به دارا بودن پروژکتور مادون قرمز، قابلیت ثبت اتوماتیک اطلاعات پلاک، امکان انتقال اطلاعات ثبت‌شده، قابلیت ویرایش اطلاعات پلاک از سوی کاربر، امکان ثبت تصویر تردد‌ها به صورت رنگی و امکان کنترل تخلفات هم زمان در طول معابری که خودرو در حال حرکت است، اشاره کرد.


** پارک دوبله عامل اصلی ترافیک در شهرهای مازندران
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه عامل اصلی حدود 40 درصد ترافیک در پنج شهر بابل ، ساری ، قائمشهر، تنکابن و آمل فقط به دلیل پارک دوبله خودروها است، گفت : به همین منظور با همکاری شهرداری و شورای اسلامی این شهرها خودروهای مجهز به دوربین ثبت تخلف در حال راه اندازی است.
سرهنگ مهدی باقری با بیان اینکه 2ماه گذشته شهر بابل مجهز به 2 خودروی مجهز به ثبت تخلف شده است، افزود: امروز نیز با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر ساری از 2 دستگاه خودرو دوربین دار با هدف ثبت تخلف خودروهای پارک شده در این شهر رونمایی و راه اندازی شده است.
وی توضیح داد: استفاده از تجهیزات نوین برای کنترل سوانح بسیار گران و هزینه بر است و از همین رو خودروها و دوربین ها با همکاری شهرداری ها خریداری و مورد استفاده قرار می گیرد.
رئیس راهور استان مازندران ایستادن زیر تابلو مطلقا ممنوع، ایستادن در حریم عابر پیاده، توقف در گذرگاه عابر پیاده، ایستادن در حریم چهار راه، ایستادن غیر مجاز در ایستگاه اتوبوس و تاکسی و توقف دوبله را از جمله مهم ترین تخلفاتی دانست که توسط دوربین های این خودرو ها ثبت می شود.
سرهنگ باقری از شهروندان خواست تا با رعایت کردن قوانین راهنمایی و رانندگی پلیس را در ایجاد نظم و روانسازی ترافیک یاری دهند.
وی با اشاره به اینکه با همکاری شهرداری های آمل، قائمشهر و تنکابن تا پایان امسال خودروهای هوشمند ثبت تخلف در این شهرها نیز راه اندازی شود، گفت: پیش بینی می شود تا سه هفته آینده ترافیک در مرکز شهر ساری تا 30 درصد کاهش بیابد.
پارک دوبله یکی از مهم ترین علت های ترافیک در خیابان های ساری است به طوری که در بعضی از خیابان های این شهر به علت بافت قدیمی و داشتن مرکزیت تجاری و اداری ،همواره تعداد زیادی مامور پلیس حضور دارند تا مانع پارک دوبله یا پارک در محل های ممنوع خودروها شوند.
خیابان های فرهنگ و قارن ساری هر روز در ساعات صبح و عصر مملو از خودرو و پرترافیک است که رانندگان نه تنها ممنوع بودن پارک دوبله را در صورت نبود مامور پلیس رعایت نمی کنند ، بلکه با پارک خودرو در هر دو سمت خیابان و گاهی روشن نگه داشتن خودروها ، عرصه را بر شهروندان تنگ می کنند.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :