تازه ها

سه شنبه 6 آذر 1397-8:50 کد خبر:37311

قاسم گرجی،کارشناس ارشد روانشناسی مرکز مشاوره آرامش

ستم کش خاموش


انعکاس شمال: بعد از 5 سال زندگی مشترک وقتی به گذشته برمی گردد به این باور ایمان پیدا می کند که تنها 6ماه نخست زندگی با رامین برای وی و رامین بسیار زیبا و دلپسند بوده است.

بعد از آن با گذشت زمان فاصله بین آنها حاکم شد بخاطر دارد که در دهمین ماه از زندگی مشترک بخاطر خرید گوشی تلفن همراهی که خیلی به دلش نشسته بود،رامین بدجوری بر سرش فریاد زده بود،بخاطر همین از همان روز چندسالی هیچ درخواستی را از رامین نکرده است،همیشه می ترسید که از وی فریاد بشنود ویا آبرویش نزد دیگران برود.

ترس از رامین باعث شده بود تا کمتر بین آنها به عنوان زن و شوهر ارتباط برقرار شود، مریم اغلب اوقات در خانه ساکت بود ولی این سکوت انگار پتکی بر سر رامین بود،رامین هر از گاهی در کنج خلوت خانه وقتی می دید همدم وی سکوت اختیار کرده و حرفی نمی زند برای اینکه روی مریم را کم کند و یا تلسم سکوت را بشکند سعی در پیدا کردن بهانه ای می کرد .

به محض اینکه بهانه پیدا می شد با مریم به تندی برخورد می کرد،این قضیه باعث ناراحتی مریم و آزردگی وی و در نهایت کنارگیری بیشتر از رامین می شد، رامین گویا از سکوت بیش از حد مریم عذاب می کشید،و البته در ذهن رامین فریاد زدن به معنی بیزاری و تنفر از همسرش نمی توانست باشد .

رامین وقتی سکوت را احساس می کرد،بخاطر علاقه ای که به همسرش داشت سعی در برقراری ارتباط با وی به این شکل را داشت،وی سعی می کرد یخ سکوت منزل را بشکند اما انگار راه بهتری را در ذهن نداشت، از طرفی مریم نیز به این شکل همسر خود را مردی خشن می دانست که نمی شد با وی منطقی صحبت ویا درد دل کرد،هرچند همیشه احساس می کرد که همسرش باید تکیه گاه مطمئن و محکمی برایش باشد،اما طی چندسال زندگی مشترک به این باور رسیده بود که باید سکوت کند.

این سکوت البته همانگونه که به نفع رامین و روابط زناشویی شان نبود،در دراز مدت به نفع مریم نیز نشد،چرا که مریم در دراز مدت تبدیل به زنی شد که اکثر اوقات خودخوری کرده و این درون ریزی های مشکل در وی سبب شد تا برخی از بیماری های روان تنی مثل اختلال در سیستم گوارش و سردردهای مزمن را تجربه نماید.

آنها پس از سه جلسه حضور در مرکز مشاوره با کمک روانشناس به این نتیجه رسیدند که اعتماد به یکدیگر و برونریزی مشکلات از سوی هردو در کمال آرامش سبب کاهش استرس و ایجاد جوی آرام و بدور از تنش در منزل خواهد شد،و البته اینگونه زندگی برای هردو شیرین تر خواهد بود.

نظر کارشناس:

بسیاری از زوجها بویژه خانم ها گاهی با در نظر گرفتن شرایط روحی و رفتاری همسر خود،به ترس از اینکه مبادا با مطرح کردن مشکلی که در زندگی وجود دارد، رابطه خود با همسرشان را از دست بدهند،ویا زندگی زناشویی آنها در معرض خطر قرار بگیرد،راه سکوت را در پیش می گیرند،اما در مقابل مردها گاهی از سکوت بیش از حد به نوعی خسته شده ویا اظهار تنفر می کنند.

بسیاری از مردان در انتخاب راه برقراری ارتباط با همسر خود دچار اشتباه شده و به نوعی با استفاده از نیاز به قدرت خود وارد عرصه ارتباط می شوند،این مردها با فریاد زدن ویا بهانه گیری عملا به تحقیر همسر خود پرداخته ویا به آنها با تندی حمله می کنند که عملا نه تنها به ارتباط موثر منجر نمی شود بلکه روابط را مورد تهدید جدی قرار می دهند.

آشنایی با تفاوتهای رفتاری و روانی جنس مخالف و همچنین کسب مهارتهای ارتباطی از سوی هردو زوج یعنی هم زن و هم مرد می تواند به دوام زندگی مشترک زوجها کمک شایانی نماید.

از سوی دیگر همه زوجها باید در نظر داشته باشند که تعادل هیجانی و رفتاری در برقرار ارتباط با اطرافیان به دوام روابط زناشویی بسیار کمک می کند،مثلا بسیاری از زوجها در ماهها ویا یک سال نخست زندگی مشترک به دلایلی از جمله جذابیتهای روابط زناشویی در برقرار ارتباط با یکدیگر راه افراط را در پیش می گیرند.

این افراد معمولا از هیجانات مثبت بالای طرف مقابل خود بی نهایت لذت می برند،و طرفین از نوازشهای کلامی و جملات عاشقانه یکدیگر بی نهایت استفاده می نمایند،اما با گذشت زمان و با ورد به زندگی مشترک گاهی زوجها سرگرم مشکلات می گردند و این موضوع سبب جدایی ویا شکاف عاطفی بین آنان می گردد.

موضوعی که بسیار مهم می باشد این است که زوجها باید سعی کنند تا روابط خود را به هیچ وجه تخریب نکنند،تحت هر شرایطی با استفاده از مهارتهای ارتباطی نخست سعی در ادامه رابطه داشته و در ادامه با گفتگو و استفاده از شیوه های حل مسئله سعی در از بین بردن مشکلات داشته باشند،نه با کناره گیری ویا درونریزی که منجر به برخی از بیماری های روانتنی شده و خانواده ها را در معرض تهدید طلاق قرار می دهد.

قاسم گرجی،کارشناس ارشد روانشناسی مرکز مشاوره آرامش فرماندهی انتظامی استان مازندران

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :