تازه ها

يکشنبه 27 آبان 1397-19:8 کد خبر:37300

هفته سرنوشت ساز برای مازندرانی ها

سکاندار ٢٣ کیست !

انعکاس شمال - خروجی جلسه روز چهارشنبه گذشته هیات دولت معرفی 4گزینه برای تصدی استانداری های کرمان، همدان، زنجان و سیستان و بلوچستان بود.این اتفاق یعنی اینکه استان های دیگر باید چند روز دیگر چشم انتظار بمانند. انتظاری سخت که هر روزش می تواند تاثیرگذار درروند حرکتی استان ها باشد.


به گزارش انعکاس شمال به نقل ازهارش خبر - فاطمه سیفی:  خروجی جلسه روز چهارشنبه گذشته هیات دولت معرفی 4گزینه برای تصدی استانداری های کرمان، همدان، زنجان و سیستان و بلوچستان بود.

این اتفاق یعنی اینکه استان های دیگر باید چند روز دیگر چشم انتظار بمانند. انتظاری سخت که هر روزش می تواند تاثیرگذار درروند حرکتی استان ها باشد. استان مازندران که بعد از پیروزی دکتر روحانی در انتخابات دور دوازدهم ریاست جمهوری در ردیف انتهایی تصمیم گیری هیات دولت صاحب استاندار شده بود، به نظر می رسد این بارنیز روند تعیین والی و نماینده عالی دولت برای این استان استراتژیک با گره هایی همراه باشد. دست اندازهایی که حاصل چند گانگی دیدگاهها در میان نمایندگان مردم استان درخانه ملت باشد. مازندران باز هم باید تا یکشنبه آینده منتظر بماند تا مشخص شود که آیا این بار برای تعیین استاندار نامش در لیست هیات دولتی ها خوانده می شود یا خیر؟

به هر روی بعد از معرفی اسلامی استاندارسابق مازندران بعنوان وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت راه و شهرسازی، همانطور که پیش بینی می شد مجید حسین زادگان معاون سیاسی وامنیتی وی زمام اداره استان را بر عهده گرفت. مردی از جنس سیاست که سال های طولانی در رده هایی چون فرمانداری و معاونت سیاسی و امنیتی تجربه کسب کرده تا مهیای اداره استان شود. حالا بسیاری از

آگاهان سیاسی شخصیت های مذهبی و تاثیرگذار استان بر این نکته اشتراک نظر دارند که او فردی شایسته برای اداره مازندران است. هرچند که دولت با در پیش گرفتن سیاستی غیرمنطقی مبنی بر اینکه استاندار باید غیر بومی باشد تا کنون در این باره مقاومت کرده است اما هیچ کس نمی داند این بحث غیر بومی کردن استاندار از سوی چه فرد یا گروهی طرح شده است و چه پیش زمینه کارشناسانه ای درپس ان وجود دارد. دولت روحانی که با شعارتدبیر و امید قدم به عرصه رقابت با اصولگرایان گذاشته و با حمایت اصلاح طلبان توانست ازهفت خوان موانع سر راهش گذشته و قدم درجاده پیروزی بگذارد امروز در گزینش یکی از

استوره های اصلاح طلبی در مازندران برای صدارت استانداری سردرگم مانده است.شاید از نخستین روزهای رفتن اسلامی نام حسین زادگان برای جلوس بر کرسی استانداری بیش از همه مطرح شده بود . اما در ادامه راه نام های دیگری نیز در لیست کاندیداهای این پست حیاتی مد نظر قرار گرفتند. افرادی که رزومه کاری شان برای مردم مازندران به اندازه حسین زادگان شناخته نبود. حالا روئسای ستاد های انتخاباتی دکتر روحانی در سراسر استان مازندران با تهیه طوماری ازوزیر کشور درخواست کرده اند تا حاج مجید را برای تصدی استانداری دیار علویان برگزینند.

درخواست هایی که چندی قبل از سوی یوسف نژاد نماینده ساری در مجلس و عضو هیات رئیسه خانه ملت نیز بارها رسانه ای شده بود.حالا به نظر می رسد با این شرایط جدید وفشارهایی که از سوی افکار عمومی و سیاسیون مازمندرانی برای سپردی تصدی استانداری به حاج مجید ایجاد شده است، شانس وی برای این مهم بیش از سایر رقبای غیر بومی اش باشد. این فرضیه هنگامی قوت بیشتری می گیرد که علی رغم طرح نام وی برای استانداری استانی بزرگ و مطرح چون البرز، حسین زادگان ضمن تشکر از اعتماد دولت به خودش در این باره، تاکید داشت که قصد ترک مازندران را ندارد و می خواهد از تجربیاتش برای توسعه استان ومحل تولدش بهره گیرد.

این درحالیست که سایت ها و کانال های تلگرامی مازندران این روزها گمانه زنی های زیادی را در باره این مهم دارند.  شمال نیوز دراین باره مطلبی را به رشته تحریر در آورده که دربخشی از ان به ماجرای استانداری اشاره کرده است.

در این مطلب آمده نمایندگان که همواره تمایل دارند چنان وانمود کنند که دخالتی درتمام سطوح انتصابات ندارند در اظهارات خود و با بهانه های مختلفی چون مشورت دادن به دولت، وزیر و استاندار و مدیران کل و گاهی فرمانداران، مستقیما در انتصاب افراد مورد نظر دخالت می نمایند .گفته می شود جمعی از نمایندگان با امضای نامه ای به وزیر کشورخواستار انتصاب استاندار بومی با اولویت احمدحسین زادگان سرپرست فعلی استانداری شده اند .

در همین راستا شنیده ها حاکی است، برخی از نمایندگان نیز در جلساتی با محمد رضا صالحی استاندار پیشین خراسان شمالی بر روی انتخاب وی به توافق رسیدند و دست به قلم شدند تا دولت را ترغیب به انتصاب وی نمایند .از طرفی دیگر « سعید ناجی » معاون استاندار سمنان که البته احتمال انتصاب وی چند روزی است که برای استانداری مازندران ضعیف تر شده بود نیز از روز گذشته دوباره قوت گرفت و به گفته یک منبع آگاه تاکنون موافقان وی در مجمع نمایندگان استان از 5نفر عبور کرده است .

با یک حساب سرانگشتی گزینه های استانداری مازندران که عمدتا از سوی نمایندگان نیز پشتیبانی می شوند از مرز 10گزینه گذشته که هر کدام بین حداقل 1 تاحداکثر 5 نماینده حامی دارند .

با همه مطالب عنوان شده، نکته ای که بیش از همه مورد توجه قرار می گیرد، امضا و یا حمایت برخی از نمایندگان از چند گزینه بصورت همزمان است !

این نکته مهم و اساسی نشان می دهد نمایندگان استان ، حتی اتفاق نظر نسبی نیز بر روی یک گزینه مشخص ندارد و ضعف عدم همگرایی را در مهمترین تصمیمی انتصابی استان نشان می دهد و خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل .... به نظر می رسد اعضای مازنی خانه ملت باید با بررسی همه جانبه گزینه های مطرح، باتفاق نظر رسیده و پیشنهاد خود را فارغ از فشار و تنها بصورت مشورتی در اختیاردولت قرار دهند و گرنه پیشنهاد چند گزینه ای و یا امضای پیشنهاد برای چند گزینه و ....نظیر آنچه اکنون در حال انجام است منتج به انتصاب استانداری از سوی دولت می شود که هیچ سنخیتی با استان نداشته باشد .

در جلسه روز چهارشنبه گذشته هیات دولت،محمدجواد فدایی برای استانداری کرمان، سید سعید شاهرخی  برای استانداری همدان، فتح الله حقیقی برای استانداری زنجان و احمد موهبتی  رابرای استانداری سیستان و بلوچستان معرفی کردند.

حالا تعداد استان های بدون استاندار به 12 تقلیل یافت و مازندران نیز در این فهرست جا خوش کرده است. شاید همای سعادت این بار بر شانه های سیاست مدار ساروی نشسته و نام یک مرکزاستانی بعد از سالهای طولانی بعنوان شخص اول اجرایی استان و بیست و سومین سکاندارمازندران مطرح شود.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :