تازه ها

شنبه 21 مهر 1397-13:58 کد خبر:37286

از شوک استعفاء تا شیرینی تکذیب یک خبر

آمل نیازمند امیریِ "سلیمانی"

انعکاس شمال - این روزها فضای مجازی پر از اخبار درباره یکی از موفق ترین شهرداران تاریخ ابر شهر آمل است. خبر خیلی کوتاه بود. خیلی از دلسوزان شهر آمل با شنیدن این خبر شوک زده شدند. نه امکان ندارد. مگر...


این روزها فضای مجازی پر از اخبار درباره یکی از موفق ترین شهرداران تاریخ ابر شهر آمل است. خبر خیلی کوتاه بود. خیلی از دلسوزان شهر آمل با شنیدن این خبر شوک زده شدند. نه امکان ندارد. مگر می شود در چنین شرایط حساسی که شهر بیشتر از همیشه به تجربه و توان او نیاز دارد امیر شهرداران، آمل را تنها بگذارد؟ خبر این بود"امیر سلیمانی شهردارآمل بعد از 9 سال حضور در شهرداری آمل استعفا کرد". هیچ کس نمی توانست این خبر را باور کند. شهرداری که با تخصص و تدبیر خود آمل را بر بلندای موفقیت و آبادانی رهنمون ساخته بود حالا، بی هیچ مقدمه ای داشت شهروندان آملی را تنها می گذاشت و آنان را ترک می کرد. نرسیدن به چرایی این استعفا بیشتر ازهمه آنان را کلافه می کرد. برخی بر این باور بودند که حسودان عرصه را برای کار او و تیمش تنگ کرده و وی را مجبور به ترک صندلی شهرداری کرده اند. عده ای هم عامل این تصمیم را خستگی ناشی از کار زیاد در شهرداری بعد از این همه سال می دانستند.اما هیچ کس در دل از این اتفاق خوشحال نبود. دوستداران او دست بکار شدند تا به هر نحوی زمینه ماندنش را در شهرداری فراهم کنند. اما تنها با گذشت مدت زمان کوتاهی باز هم کذب بودن این اتفاق انتشار یافته در فضای مجازی فاش شد. معلوم شد که عده ای که منفعت خود را در نبود امیر سلیمانی می بینند، تلاش داشتند تا با انتشار چنین اخباری آرامش را از شهر آمل دور کنند. آنان با منتشر کردن یک شایعه شاید می خواستند میزان محبوبیت امیر شهرداران مازندران را در آمل به سنجش بگذارند.

اما باید پذیرفت که آمل شهر عجیبی است، اتفاقات مدیریتی در آن بسیار غافلگیرانه رقم می خورد هم آمدن هایش پر سر و صداست و هم رفتن هایش....

 یکی از فعالان رسانه ای در آمل نگاه جالبی به این اتفاق داشته است. او در یادداشتی بر این باور اعتقاد دارد که اساسا مدیریت در آمل فضای متفاوتی دارد و انگار جنس و عیار مدیریت در آمل با همه جا متفاوت است. فضای شدیدا رسانه ای و انتقادی در آمل نیز بسیار بر عملکرد مدیران تاثیر گذار است.

هر چند این خبر با واکنش بموقع محمدی رییس شورای شهر آمل تکذیب شد ولی این مساله بهانه ای شد تا از نگاهی متفاوت به احمد امیرسلیمانی بپردازیم.

امیر سلیمانی در ۳۲ سالگی و مدتها کش و قوس شهردار آمل شد.عده ای در ابتدا انتخاب یک شهردار جوان را ریسکی بزرگ برای شهر و خود او می دانستند که ممکن بود به آینده مدیریتی او صدمه بزند و عده ای اعتقاد داشتند اعتماد به جوانان هوایی تازه به کالبد شهر و شهرداری خواهد دمید.

همین پارادوکس آغاز یک کار سخت را نوید می داد.امیرسلیمانی فقط یک شهردار جوان نبود بلکه صدای نسلی خسته بود که هر وقت می خواست عرض اندام کند و خودی نشان دهد با موانع بزرگی روبرو می شد.

مدیریت او می توانست آغاز گر شروع بکار جوانان بسیاری نظیراو باشد که به بهانه های مختلف پشت خط در جا می زدند و یا می توانست آغاز یک پایان باشد بر رویاهایی یک نسل خسته....

ولی او شروع کرد، ماند و ادامه داد تفسیرهای زیادی از عملکرد او هست ولی موضوع صحبت من چیز دیگری است..

بارها امیرسلیمانی به پله های بالاتر مدیریتی نزدیک شد ولی عدم وحدت لازم در شهر و کمی خطاهای استراتژیک او مانع از دستیابی به این مهم شد.

ولی این در حالیست که شاهد رشد افرادی به مراتب ضعیف تر از او حتی و جولان غیر بومی هایی در استان هستیم که نه کارنامه بهتری داشتند و نه عملکرد خاصی بجا گذاشتند.

در یکسال و اندی که از دوره سوم مدیریتی او در شهرداری آمل می گذرد حال و هوای امیرسلیمانی متفاوت شده است.

به نظر امیرخسته است..نمی شود دلیل خاصی را ارائه کرد ولی روزهای بد اقتصادی کشور روزهای سختی را برای شهرداری ها رقم زده است تا دردهای مشترکی را تجربه کنند.

دوره سوم کار بسیار سخت تر شد علیرغم همه مشکلات مالی گاه خواسته پوپولیستی و زیاده خواهی یک عده که با هزار ترفند سعی کردند به او القا کنند که به ما بدهکاری روزهای امیر را سخت تر کرد.

امروز موضع معقول محمدی رییس شورای شهر در قبال استعفای او نشان داد تلاش عده ای برای القای اینکه تیمی در شورا تحت هر شرایطی با او مخالف هستند یک بازی کودکانه برای باجگیری و زیاده خواهی عده ای از اقلیت است که همیشه نان اختلافات را خوردند.

شاید به همه اینها باید ضعف بعضی از قوانین را اضافه کرد که شهرداران را صرفا تبدیل به یک مدیر اداری و بروکرات کرده که از هیچ ظرفیت خود در مهندسی نمی توانند استفاده کنند در حالیکه وزیر پزشک می تواند میلیاردها از تخصص خود در بخش خصوصی درامد داشته باشد.

اساسا اگر فقط شهرداری باشی به لحاظ درآمدی بسیار متضرر خواهی شد.بسیاری بر این باورند که امیرسلیمانی بیش از اندازه همه فشارهای شهرداری را به دوش می کشد و تیم مدیریتی او نیز بیش از اندازه زیر سایه او هستند و چه بسا گاه بارخاطر هستند نه یارشاطر..

واین نکته نشان می دهد او باید بازتعریفی از تیمداری مدیریتی برای خود ارائه کند و در بعضی حوزه ها از مشاورین شاخص تری کمک بگیرد.

حداقل من بخاطر ندارم حتی زمانهایی که بر علیه او قلم می زدم کسی از حواشی و تخلفات مالی او صحبت کند یا سراغ مالی از اوبدهد که خدای ناکرده از راهی نامشروع بدست آمده باشد و این خود یک برگ برنده است.

در پایان باید بگویم خبر استعفای امیر سلیمانی بسیار برایم عجیب بود و اساسا توقع چنین استعفای عجولانه ای را از او نداشتم ، هر چند تکذیب شد ولی می توان صدای اعتراض و یا خستگی او را از لابلای این حوادث شنید.

امیرسلیمانی امروز یا فردا یا چند وقت دیگر و بعبارتی بالاخره یک روزی خواهد رفت ولی بعنوان نماینده و صدای یک نسل در آمل آغاز گر راهی  بود که افراد بسیاری مثل او باید دنبال کنند.

پس نباید اجازه داد روش های غلط جا بیفتد و در دوره های مختلف و اشکال گوناگون تکرار شود. خستگی را در چهره او از فشارهای کاذب می بینم ولی ...

این آغاز یک راه جدید برای امیرسلیمانی است.

یک شایعه و یک شناختی که او از حواشی یک شایعه شنید و بسیاری را شناخت..

اری به نظر می رسد ؛

امیرخسته است...

با این نوشتار به نظر می رسد این روزها باید بیشتر از همیشه حواس دوستداران شهر آمل به شهردار مقتدرشان باشد. شهرداری که با حمایت های آنان دلگرم تر از گذشته می تواند با هوشمندی های مدبرانه خود شهر را از تنگنا ها عبور داده و قطار حرکت توسعه ای آمل را شتاب بیشتری ببخشد./هارش- فاطمه سیفی

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :