تازه ها

سه شنبه 28 فروردين 1397-18:35 کد خبر:31798

ولی سیفی

مزیت های انتخاب "داور"


طبق  ماده ۴۹۶ آیین دادرسی مدنی کلیه دعاوی حقوقی به جز دعوای ورشکستگی، دعاوی عقد ‌و نکاح طلاق و سبب ، شرایط ارجاع به داوری را دارند .
این سیاست قوه قضائیه است که نهاد داوری را مستقر کردندتا موسسه ای تشکیل شودو در کنار آن افرادی که خبره این کار هستند کار داوری برای مراجعان را انجام دهند. بعضی از این موسسات وکیل نیز دارند که البته اجباری در این  مورد وجود ندارد. برای این کار ابتدا باید طرفین یک اتفاق یا معامله در جریان انجام ان شرط داور بگذارند .در این صورت هنگام بروز اختلاف نظر میان این دو ، رسیدگی به این مهم بر عهده داور خواهد بود.
در ورود به پرونده های داوری طرفین باید حضور داشته باشند. طبق اعلام طرح دعاوی اعلام شده احکام صادر می شود که قابل اعتراض نیست مگر اینکه مدارک جدیدی ارائه شود که دال بر ابطال رای مورد نظر شود . احتمال ابطال آرای صادر شده از سوی داوران تقریبا ۱۰درصد است.
مواردی که ما می توانیم در داوری ورود پیدا کنیم شامل تصرف عدوانی،ثبات مالکیت،خلع ید،الزام به تنظیم سندرسمی  انتقال ملک، اتومبیل. تنفیذ انفساح مبایعه نامه،مطالبه مهریه، نفقه ،ثمن معامله الزام به تسلیم (تحویل ) ،مبیع (مال مورد معامله ) به منتقل الیه (کسی که مالی بهش منتقل شده )، مطالبه اجرت المثل مطالبه اجور معوقه، مطالبات خسارت تاخیر در تادیه الزام به تخلیه ملک مستاجره ،مطالبه ودیعه حضانت طفل. مطالبه وجوه اسناد تجاری از قبیل سفته چک و کلیه مطالبات بانکی و بیمه ای.
این طرح مدتی است که درمازندران قابل اجراست .هر چند که  هنوز برای مردم جا نیفتاده است واطلاعات مردم در این زمینه اندک است اما مزیتهای بسیاری دارد. از جمله آن جنبه محرمانه بودن پرونده،صرفه جویی در زمان و هزینه می باشد.
این موسسات هم به زودی مانند کانون وکلا  که دارای کانون هستتد ساماندهی شده و یک کانونی در آینده در دفاتر حقوقی و داوری تشکیل خواهد شد .
مجوزهای مربوط به داوران از طریق معاونت پیشگیری وقوع جرم دادگستری صادر می شود.
دادگستری ها بر عملکرد دفاتر حقوقی نظارت دارند و اگرمشکلی وجود داشته باشد بررسی و برخورد خواهد شد.
یکی از مزیت های مهم مراجعه به دفاتر حقوقی این است که مراجعین حق انتخاب داور را دارند در صورتی که در دادگاه ها نمی توانند قاضی را خودشان انتخاب کنند.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :