تازه ها

يکشنبه 29 بهمن 1396-10:41 کد خبر:30668

فوت تعداد 11 نفردر اثر مسموميت با گاز در ده ماهه امسال

انعکاس شمال - در ده ماهه امسال تعداد 11نفر در استان مازندران بر اثر مسمومسيت با گاز منوكسيدكربن جان خود را از دست دادند كه اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال قبل كه تعداد فوتي‌هاي ناشي از گازگرفتگي 17 نفر بود،35درصد كاهش يافته‌ است.


به گزارش روابط عمومي اداره كل پزشكي‌قانوني استان مازندران ، از كل فوت شدگان  ناشي از مسموميت با گاز در ده ماهه امسال 8 مرد و3  زن هستند.

 

بیشترین شهر

بر اساس اين گزارش  بيشترين آمار مرگ ‌و مير ناشي از مسموميت با گاز منوكسيدكربن در شهرستان هاي نکا با 4 مورد بیشترین و بعد از آن آمل ، نور ، بهشهر هر کدام با 2 مورد و شهرستان چالوس با با یک مورد فوتی در رتبه های بعدی قرار دارند.

 

فروردین بیشترین ماه

عباسی تصریح کرد : فروردین با 4 فوتی بیشترین  و مهر ،آذر و دی هر کدام با 2 مورد و خرداد با یک مورد فوتی کمترین ماه گزارش شده است.

 

شهروندان خطر گاز مونوکسید کربن را جدی بگیرند

مدیرکل پزشکی قانونی استان با تاکید بر ضرورت رعایت نکات ایمنی در شروع فصل سرما گفت: گاز مونوکسید کربن مرگ آور است و شهروندان باید در هنگام استفاده از تجهیزات گرمایشی گاز سوز مراقب باشند.

عباسی افزود: شهروندان هنگام استفاده از وسایل گرمایشی برای گرم نگهداشتن فضای درون خانه و محل فعالیت باید نکات ایمنی را در نصب و به کارگیری وسایل گرمایشی رعایت کنند.

وی اظهار کرد: شهروندان هنگام استفاده از وسایل گرمازا باید به سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایشی و باز بودن مسیر خروجی گاز مونوکسید کربن توجه داشته باشند.

وی بیان کرد: استفاده از آبگرمکن یا بخاری های دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می دهند.

وی سردرد و سرگیجه، تهوع و استفراغ و درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما، سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک ها را از علایم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن برشمرد و شدت این علائم در بیماران قلبی بیشتر است.

وی توجه به توصیه های همچون روشن نکردن آتش در فضای بسته و محدود که تهویه کافی و مناسب ندارد ، روشن نگه نداشتن اتومبیل در فضای بسته گاراژ، استفاده از کلاهک مناسب برای دودکش ها ، نصب صحیح لوله بخاری و آبگرمگن در کاسته شدن تلفات ناشی از گاز گرفتگی موثر دانست.

 

عضو شورای قضایی استان تاکید کرد: شهروندان علاوه بر نصب تهویه مناسب برای آشپزخانه و حمام منزل، از نصب آبگرمکن در حمام و نیز روشن کردن شعله های اجاق گاز در آشپزخانه به منظور گرم نگه داشتن محیط داخل خانه خودداری نمایید.

وی اضافه کرد: چنانچه از بخاری های گازسوز برای گرمایش محیط استفاده می کنید باید مختصری تهویه از طریق در یا پنجره در فضا ایجاد نمایید و از درز بندی و بستن کامل منافذ خودداری کنید.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :