تازه ها

دوشنبه 29 آبان 1396-12:28 کد خبر:28371

نفس رسانه های تیتر فروش و مشتری ها شان به شماره افتاده است

لبخند استاندار به شایستگان!

انعکاس شمال - تب انتخاب استاندار فروکش کرد و زمان آن رسیده تا مازندران نسیم تغییر را احساس کند. حالا مازنی ها درباره مهندس محمد اسلامی از روی رزومه اش قضاوت نخواهند کرد. آنها...


انعکاس شمال، سرویس سیاسی - تب انتخاب استاندار فروکش کرد و زمان آن رسیده تا مازندران نسیم تغییر را احساس کند. حالا مازنی ها درباره مهندس محمد اسلامی از روی رزومه اش قضاوت نخواهند کرد. آنها اکنون از استاندار مازندران انتظار کار اجرایی دارند. تلاش برای خارج ساختن استان از بن بستی که در آن گرفتار آمده ، نیازمند اقدامات قاطع وشجاعانه است . جسارت این اتفاق در شخصیت فرد کار آمدی چون مهندس اسلامی دیده می شود. او بایدبا بهره گیری از فیلتر تیزبینی و انسان شناسی خود ناخالصی ها را الک کرده و آنهایی را که ردای مدیریت بر تنشان زار می زند را کنار گذاشته و شایستگان کنار مانده را بر مسند کار بگمارد. مدیرانی همراه و همگام که بتوانند یاورانی برای اجرایی شدن برنامه های مد نظر استاندار محترم باشند .

خیلی از مدیران نا کارآمد و آنهایی که در دور صدارت گذشتگان ، بادمجان دور قابچینانی بودند که آب را گل آلود می کردند تا از این رهاورد ماهی های خود را صید کنند ، حالا که نفس مدیریتی شان به شماره افتاده است ، در جلسات پنهانی و محفل های نیمه شب خود از ناآگاهی استاندار جدید در ارتباط با مسایل مازندران سخن به میان آورده و امید دارند تا کاهلی ها و سهل انگاری هاشان نادیده گرفته شود. این  در حالیست که مهندس اسلامی قبل از ورود به مازندران تمام گذشته و حال استان را موشکافانه بررسی کرده و کاملا به زوایای مختلف آن اشراف دارد. برای اثبات این مدعا می توان به سخنان مراسم معارفه و روز بعد از آن این مدیر توانمند اشاره داشت.

گروهی از افراد که در دوره گذشته توانسته بودند با اجاره کردن رسانه های استان همواره نام خود را بر سر زبان ها جاری ساخته و تیتر های میلیونی برای مقبولیت خودشان می خریدند ، حالا باید از از گذرگاه باریک بررسی عملکردشان در دوران مدیریتی خود بگذرند. رسانه هایی که با وصل کردن خود به اهرم های زر و زور برای خود موقعیتی مالی فراهم کرده اند باید بدانند که این بار تیغ به به و چه چه کردنشان بر مهندس اسلامی کارگر نخواهد شد چرا که او مرد میدان های سخت است و از آزمون های مدیریتی نفس گیر گذشته سربلند بیرون آمده است. او خود در نخستین سفرکاری اش به غرب مازندران اعلام کرد که کلاه سرش نمی رودو فریب چاپ عکس و تیتر های زرق و برق و دهان پر کن را نمی خورد. پس آقایان بی خود خود را خسته نکنید. اقدامات شما به مثال مشت بر هاون کوفتن است. این را بدانید که تیتر فروشی دوره اش به سر آمده است و معیار سنجش استاندار جدید میزان عملکرد خواهد بود نه تعداد تیتر های خریداری شده.

 بی شک محمد اسلامی به عنوان استاندار جدید مازندران نیز همچون همه مدیران ادوار گذشته استان دست به تغییرات در زیرمجموعه مدیریتی خود خواهد زد. اما آنچه که امروز استان مازندران از آن رنج می برد مسئولیت افرادی است که جایگاه تحت حوزه استحفاظی شان بیش از توانمندی آنهاست و این موضوع باعث افول خدمت به توسعه مازندران در بسیاری از حوزه ها شده است .

با نگاهی به ظرفیت های بالقوه طبیعی در این استان و بستر لازم اقلیمی برای بهره وری مناسب از آن و عدم توانایی در استفاده از این ظرفیت در بخش نرم افزاری و سخت افزاری، باید پذیرفت مازندران از نبود یک سیستم منسجم مدیریتی رنج می برد .مشکلی که برای حل آن چشم مازنی ها به اتفاقات و تصمیم های استاندار اصفهانی شان خواهد بود.

گماردن بسیاری از مدیران ضعیف بر مسند کار و سیاسی کاری ها در انجام وظایف سوغات نامیمونی است که از دوره گذشته برجای مانده است. معضلی که باعث شده تا به امروز در بحث حل مشکلات استان، تنها  به سر دادن شعار بسنده شود و در عمل چیزی عاید مازندرن نشود.

در بدو ورود مهندس اسلامی به مازندران چیزی که باعث تعجب وی شده معضل بزرگی به نام زباله بود. کلافی که هر روز پیچیده تر شده و حل نشدنش آرزوی بسیاری از رانت خوان این مساله است.آنهایی که به هر طریقی برای مدیریت در این عرصه ورود کرده و تلاش دارند تا از رفع این مشکل ممانعت بعمل آورند چرا که نفعشان در این احوال نابسامان است.این اقدام آنها  باعث شده تا همچنان زباله به معضلی لاینحل برای مازندران تبدیل شود.

اگر به این مسئله مشکلات ترافیک ، کمربندی ها، جاده های ناامن، بیکاری ، اعتیاد و بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی ناشی از نبود بستر لازم برای اشتغال جوانان را اضافه کنیم، به وضوح سوء مدیریت در گذشته مازندران قابل لمس است و انتصاب مدیرانی اصلح و توانمند برای برون رفت از این مشکلات از سوی استاندار جدید، شاید مهمترین مطالبه افکار عمومی  باشد.

بی شک با توجه به سوابقی که از مهندس اسلامی سراغ داریم امیدواریم وی در سپردن مسئولیت ها به افراد مد نظر، تنها ملاک احراز صلاحیتشان را مد نظر قرار دهد؛ در این ارتباط وی باید توجه کند که هر كس‌ به‌ نوعي‌ خودش‌ را براي‌ انجام‌ كاري‌ خاص‌ شايسته‌ مي‌داند و حتي‌ ناشايسته‌ترين‌ افراد وقتي‌ به‌ مقامي‌ مي‌رسند و يا به‌ پستي‌ منصوب‌ مي‌شوند، خودشان‌ را لايق‌ و سزاوار آن‌ مي‌دانند بنابراین ملاک پیشنیه سیاسی و یا منصوب به نمایندگان مجلس بودن و حتی منصوب به خانواده های خاص بودن، نباید ملاک این مهم قرار بگیرد چرا تبعات هر انتصاب با این مضمون متوجه وی و ظلمی بزرگ در حق مردم و استان مازندران خواهد بود.

باید اشاره داشت که انتظار می رود استاندارمازندران در بحث انتصاب مدیران زیرمجموعه خود در دستگاههای اجرایی و ستادی، تحت تأثیر مناسبات نمایندگان مجلس نیز قرار نگیرد؛ مازندران سالهاست که به واسطه برخی انتصابات سلیقه ای با عدم توسعه در بخش های بسیاری همراه است و شاید بتوان این برداشت را به واقعیت نزدیک دانست که غیربومی بودن اسلامی می تواند در این حوزه به وی بسیار کمک نماید تا بهترین را بر اساس لیاقت و کارائی بر مسند امور بگمارد.

در جمع بندی این دیدگاه باید خطاب به محمد اسلامی استاندار مازندران خاطر نشان کنیم انتظار می رود در مدیریت جدید استانداری شایسته‌خواهی، شایسته سنجی، شایسته گزینی، شایسته‌گیری، شایسته گماری، شایسته داری و شایسته پروری، مورد توجه استاندار جدید واقع شده و برای هر یک از آنها مدل‌های مدیریتی در سطح مختلف، عملیاتی ویژه تعریف شودحسن بابایی- هارش خبر

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :