تازه ها

يکشنبه 16 مهر 1396-19:49 کد خبر:28170

فاطمه سیفی

سیاسیون شکست خورده در قبای مداح نما


درمراسم شام غریبان  که در میدان امام حسین ساری برگزار شد فردی در حال مداحی کردن از تریبون عزای امام حسین استفاده کرد وگفت می خواهم صدایم به دکتر روحانی ، نمایندگان مجلس وهیئت دولت برسد تا زمانی که ما دکتر مهدی عبوری رو داریم نیاز به استاندار بابلی نداریم ....

یکی از پایه های اساسی جوامع که موجب پویایی، نمو و بالندگی آن جامعه می شود، آداب و رسوم و رویدادهای مبتنی بر فرهنگ تاریخی آن جامعه است. در این میان فرهنگ و آداب و رسوم مذهبی همچون گرامیداشت ایام محرم و صفر از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است زیرا در لایه های اعتقادی ذهن، ریشه دارد که نسبت به لایه های دیگر ساختار ذهنی، منسجم تر و مستحکم تر است 

متأسفانه بدعت غلط سال های اخیر در برگزاری مناسبت های ملی و مذهبی باعث شده که تریبون مراسم عزاداری به جولانگاه برخی سیاسیون و اهداف سیاسی تبدیل شود.

وجود برخی از مداحان که تعریف درست از آنها سیاسیون شکست خورده است در مراسم سالار شهیدان باعث شده تا آنها این محافل مذهبی را به میدانی برای برگرداندن آب رفته از جوی ببینند.

برخی از آنها که تنها نام مداح را یدک می کشند و حتی در میدان بزرگ انتخاب به تأیید نظام نرسیدند اینبار برای اثبات آنچه که ندارند ، از مراسم مربوط به محرم برای مقاصد سوء استفاده می کنند.

براستی رویدادی سیاسی همچون انتخاب یا انتصاب استاندار آینده مازندران چه ارتباطی با مراسم عزاداری سالار شهیدان در مرکز استان دارد که تریبون این مراسم را بازیچه دست برخی از این افراد ناآگاه باید دید؛ براستی آیا مداحانی که در این محافل فریاد تملق گویی شان گوش خراش است صدایی رسا برای تغییر دیدگاه مسئولین دولتی در تغییر انتخاب استاندار آینده مازندران خواهند داشت و یا اگر قرار بر این است که دولت در انتصاب مهمی همچون استانداران ، به دنبال شنیدن نظرات برخی ازمداحان باشد که در کشور سنگ روی سنگ بند نمی شود.

با نگاهی موشکافانه تر به این موضوع باید پذیرفت که استانداران نمایندگان ارشد دولت در استان ها هستند و قطعاً دولت افرادی را به این مسئولیت برمی گزیند که از جنس دولت و دارای کارنامه مشخص باشند.

این گزارش تحلیلی حاکیست بی شک غوغا سالاری و جنجال آفرینی صاحب قدرت و شهرت در تصمیمات دولت تأثیری نخواهد داشت و آنها نیز به جای پرداختن به اینگونه مسائل سیاسی در محافل مذهبی، کمی بر اطلاعات مذهبی خویش بیفزایند .

بی شک اگر دیدگاههای آنها صلاحیت لازم را برای هدایت نظرات سیاسیون در انتصاب و یا انتخاب فرد مورد نظرشان در این مسئولیت داشت پیشتر شاهد رد صلاحیت آنها در رویدادی به مراتب ساده تر نبودیم و می توانستند لااقل گلیم خود را از آب بیرون بکشند حال خود را در قالبی می بییند که بسیار بزرگتر از جایگاهشان است!

در بیان کلی باید تصریح کرد اگرچه به فرموده رهبرکبیر انقلاب حضرت آیت الله خمینی(قدس سره) دین از سیاست جدا نیست ولی بعضی ازهیئت‌ های مذهبی تبدیل به مکانی برای ابراز عقاید سیاسی و شخصی  مردم شده است. بدان معنا که اگر فردی قصد داشته باشد در مراسم مذهبی شرکت کند بعضا باید به عقاید سیاسی مداح مراسم هم توجه کند. البته علاوه بر مسائل سیاسی، بعضی مداحان در بطن مسائل مذهبی هم خرافه ایجاد می‌کنند و این مسئله هم واکنش‌های زیادی را در پی داشته است.

در تکمیل و خلاصه آنچه مطرح شد باید اذعان داشت مسلماً در صورتی که سخنرانی و مداحی با هدف ارتقای روح مخاطب انجام شود، از ژرفای بیشتری برخوردار خواهد شد و نیازی به برخی سخنان و رفتارها از جانب سخنرانان و مداحان نخواهد بود؛ مواردی که بازنشر آنها در فضای مجازی به عنوان دستاویز خنده و تمسخر کاربران، با شأن و منزلت مجلس عزاداری همسو نیست و هوشیاری بیشتری را از سوی برگزارکنندگان مراسم طلب می کند.

فاطمه سیفی- مدیر مسئول نشریه هارش خبر

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :