تازه ها

يکشنبه 16 مهر 1396-11:25 کد خبر:28167

ایران، بهشت سیگاری‌های جهان


سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید ایران ارزان‌ترین سیگار دنیا را دارد. اما چرا در بهشت سیگاری‌های دنیا، طرحِ وضع مالیات بر فروش سیگار به جایی نمی‌رسد؟

وضع مالیات بر فروش سیگار

سرویس بازار -

محمد مهدی حاتمی: «ایرانی‌ها سالانه حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سیگار دود می‌کنند.» این آماری است که مسئولان وزارت بهداشت در طول سه سال گذشته بارها بر آن تاکید کرده‌اند و درباره آن هشدار داده‌اند. آنها می‌گویند این رقم تقریبا معادل تمام بودجه سالانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و بنابراین، وضع مالیات بر فروش سیگار، رقمی کوچک را شامل شود اما می‌تواند بودجه های درمانی وزارت بهداشت را دگرگون کند.

به گزارش انعکاس شمال، دو روز پیش بود که سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در یک برنامه تلویزیونی، از اقتصاد سیگار و حواشی آن گفت. به گزارش شرق، ایرج حریرچی گفته بود ایران در بین ١٨١ کشور دنیا، ارزان‌ترین قیمت فروش سیگار را دارد و قیمت سیگار در کشورهای تولیدکننده و صادر‌کننده آن، پنج برابر ایران است.

او همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اعلام اینکه مهم‌ترین عامل کاهش مصرف دخانیات، افزایش قیمت آن است، درباره تلفاتی که مصرف سیگار و دیگر انواع دخانیات در کشور بر جای می‌گذارد نیز آخرین آمار را ارائه کرد.
براساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت در کشور سالانه ۵۰ تا ۵۵‌ هزار نفر به‌علت استعمال دخانیات می‌میرند و همچنین هر سال ۵٠٠‌ هزار نفر (معادل پنج درصد تعداد کل افراد بستری‌شده) در بیمارستان‌های کشور بر اثر استعمال دخانیات بستری می‌شوند.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :