تازه ها

جمعه 7 مهر 1396-1:41 کد خبر:28130

روزهای درخشان به کشتی ساری برمی گردد

انعکاس شمال- سرپرست هیئت کشتی ساری از کسب ۲۸ مدال طلای جهانی و آسیایی به نیکی یاد کرد و بیان داشت: این افتخارات چیزی نیست که از بتوان از آن به سادگی گذشت و این بجز با برنامه ریزی صحیح و اصولی اتفاق نمی افتاد.


این روزها کشتی ساری پس از افول و درجازدن های مکرر که باعث شد نام این شهر علیرغم وجود ستارگان و پیشکسوتان نامی خود دچار رخوت و ناکامی شود، شاهد روزهایی پرتکاپو است.

 

به گزارش انعکاس شمال، مدیریت جدید با درایت، دقت و دوراندیشی حسین دلیری در مقام سرپرست هیئت کشتی  و توانایی و جوان گرایی یاسر خالپور به عنوان دبیر هیات می رود تا با روندی رو به پیشرفت ، کشتی ساری را به جایگاه اصلی خود برگرداند و با توکل به خداوند ، بزودی مرکز مازندران شاهد درخشش ورزش پهلوانی و اصیل خود همچون گذشته خواهد بود.

 

برپایه این گزارش در هفته اخیر تیم کشتی ساری که در رقابت های کشتی آزاد بزرگسالان استان مازندران با اعزام تیم به این دوره از مسابقات در امتیازی برابر با تیم قائمشهر و به واسطه تفاضل طلای کمتر به سکوی سوم رسید نتوانست رضایت سرپرست هیات کشتی ساری را در کسب نتیجه جلب کند چرا که دلیری کمتر از کسب  مقامی که شایسته و بایسته کشتی ساری باشد را در کارنامه آن نمی پسندد به همین دلیل نشستی تخصصی به منظور بررسی و تحلیل عملکرد تیم در مسابقات اخیر با حضور مربیان و دست اندرکاران  تیم کشتی بزرگسالان  شهرستان ساری با حضور حسین دلیری سرپرست هیئت ، یاسر خالپور دبیر ، خسرو منوچهری مربی و مسئول کمیته بزرگسالان، سید علی خدایی مربی و مسئول کمیته نونهالان، علی دمیرکلایی مسئول کمیته کشتی ساحلی و قبادیان مسئول کمیته اجرایی هیئت کشتی در اداره ورزش و جوانان ساری برگزار گردید.

 

در این نشست با آنالیز دقیق نفرات اعزامی و همچنین بررسی ، شناسایی نقاط ضعف و قوت تیم و ارائه نظرات و پیشنهادات کاربردی سعی بر این شد تا با برطرف ساختن موانع و مشکلات درکمترین مدت ممکن شرایط تیمی و کشتی گیر به بالاترین سطح کمی و کیفی و روانی رسیده و در مسابقات پیش رو کشتی گیران لایق و توانمند تیم ساری به جایگاه اصلی رسیده و بسترهای لازم برای کسب مدال های زرین و سکوی قهرمانی مهیا شود.

 

این گزارش حاکیست در جلسه مذکور خالپور دبیر هیئت کشتی ساری با ارائه گزارشی از عملکرد  تیمی و نتایج کسب شده در اوزان مختلف با توجه به شرایط  بدنی  و آمادگی و شرایط روانی کشتی گیران و کمبود وقت،  نتیجه کسب شده را مطلوب عنوان کرد و گفت: برای کسب نتیجه بهتر و گرفتن سهمیه در تیم ملی باید با برنامه ریزی دقیق تر و راهبردی تر عمل کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه در مسابقه  اخیر در سه وزن بدون امتیاز بوده ایم ولی در وزن های دیگر کشتی گیران موفقی داشتیم، افزود: با برنامه ای هدفمند روی نقاط ضعف و قوت ورشکاران در اوزان مختلف می توان به نتیجه رسید.

 

 دبیر هیئت کشتی ساری رها شدن کشتی بزرگسالان و کم کاری کشتی گیران را از عواملی دانست که موجب عقب ماندن تیم شد اما خاطر نشان کرد: با این شرایط هم سه جوان در اولین سال حضورشان در بزرگسالان به فینال مسابقات راه یافتند که این مهم نشان از پتانسیل بالای ساری برای معرفی استعدادهای نوظهور در کشتی دارد.

 

یاسرخالپور با ابراز امیدواری به نگاه سازنده هیئت کشتی ساری در مسیر پیش رو ، تصریح کرد:  با توجه به پشتوانه قوی این شهر در این مسیر سکوی قهرمانی در سال آینده برای مرکز استان دور از دسترس ندانست.

 

 

این گزارش حاکیست خسرو منوچهری مربی کهنه کار تیم ساری با بیان اینکه کشتی گیران ساروی با اشکالات فنی بسیاری روی تشک به مبارزه پرداختند، اظهار داشت: یکی از دلایل اصلی عدم موفقیت کشتی گیران روی تشک ضعف های فنی و بی توجهی به نکات ارائه شده مربیان در مقاطع حساس مبارزه بوده است.

 

منوچهری با ارائه پیشنهادات کاربردی مانند رفع کمبود فضاهای ورزشی برای جوانان و بزرگسالان و برگزاری اردوهای مشترک با حضور ورزشکاران و مربیان آنها، یادآور شد: این مهم در زمانی مشخص پیش از برگزاری مسابقات و اقدام برای برگزار کردن مسابقات چندجانبه و مناسبتی برای حفظ آمادگی ورزشکاران ، ایجاد انگیزه و افزایش بازدهی آنها قطعاً موثر واقع خواهد بود.

 

 مسئول کمیته بزرگسالان کشتی، تقدیر و تشویق مربیان سازنده از پایه تا بزرگسال را به عنوان عاملی انگیزشی برای توان افزایی روانی مربیان دانست و افزود: با توجه به پیشینه و علاقمندی به پیشرفت کشتی در ساری به آینده این رشته پهلوانی در ساری بسیار امیدواریم.

 

شایان ذکر است علی خدایی مربی با سابقه و سازنده تیم کشتی ساری در سخنانی با بیان نکات کلیدی و دقت بسیار بالا به آنالیز نفرات اعزامی در اوزان مختلف پرداخت و با اشاره به این که به دلیل کمبود وقت  برگزاری مسابقات انتخابی  امکان پذیر نبود، گفت: با توجه به اینکه کشتی ساری هر سال در رده های مختلف روی سکوی نتایج اول تا سوم بود برای انتخاب نفرات تیم روی کشتی گیران امتیاز آور شناخته شده خود تمرکز کردیم.

 

خدایی با بیان اینکه ده روز زمان کافی برای تمرینات و آشنایی مربی ، ورزشکار و شناسایی کامل ضعف و قدرت او نبود، خلا ورزشکار در اوزان مختلف را موجب عقب ماندن تیم در کسب مدال برشمرد و عنوان داشت: آسیب دیدگی غیر منتظره دو ورزشکار، حضور نیافتن منتخبین در ترکیب تیم در آخرین لحظات و عدم وجود جایگزین مناسب باعث شد ساری در یکی از اوزان نماینده نداشته باشد.

 

مسئول کمیته نونهالان شهرستان ساری در ادامه فعالیت برخی باشگاههای مخرب که بدون قدرت و توان سازندگی اقدام به جذب ورزشکاران صاحب نام و ارزنده کشتی ساری و تخریب توان ورزشی آنان می شوند را به عنوان معضلی بزرگ در کشتی ساری یاد و اظهار داشت: انتظار می رود مسئولان امر هر چه زودتر نسبت به آن رسیدگی تا کشتی ساری دچار حواشی و چالش نشود.

 

خدایی مدیریت در کسب سهمیه ها را خواستار و گفت: به دلیل عدم بستر سازی برای شکوفایی استعدادهای کشتی ساری ، متأسفانه بسیاری از ورزشکاران ساروی در استان های دیگر و برای شهرهای دیگر به روی تشک می روند و حتی در مسابقات رقیبان جدی کشتی گیران ساروی هستند که این مورد باید مورد توجه مسئولین ورزش مازندران و ساری قرار بگیرد چرا که بی تجهی به این مسئله موجب فرار استعدادهای کشتی بسوی شرایط مساعد در تیم های دیگری می شود .

 

او همچنین  افزود: باید از وجود بزرگان و پیشکسوتان مطرح کشتی ساری به سبب بهرمندی از دانش و تجربه آنها استفاده کرد  چرا که تمرینات متمرکز هفتگی در کنار این بزرگان  نتایجی مطلوب برای کشتی ساری رقم خواهد زد.

 

علی خدایی مربی پرافتخار ساری خاطر نشان کرد: اتفاقات در کشتی تاثیرگذار هستند و گمانه زنی قبل از مسابقات و نتایج حاصله با آنچه در دایره طلایی و در زمان مبارزه رخ می دهد متفاوت است .

 

 وی به حضور ۲ یا ۳ نماینده از ساری در لیگ قهرمانی و در  انتخابی تیم ملی به حضور حداقل ۴ کشتی گیر که در قد و قواره تیم ملی هستند اشاره و بیان داشت:  کشتی گیران ساروی می توانند نمایندگانی شایسته برای تیم ملی در مسابقات جهانی و آسیایی باشند که این مهم با برنامه ریزی مدون براحتی دست یافتنی است .

 

گفتنی است علی دمیرکلایی مسئول کمیته ساحلی با قدردانی از مربیان و اعلام رضایت از کسب مقام سومی گفت :زیبایی کشتی به برد و باخت ها و زیر رو شدن امتیازهاست اما برای کشتی ساری که بدنبال احیای حق خود و رسیدن به مقام قهرمانی است، باید در صدد رفع مشکلات بود.

 

وی افزود: پراکندگی کشتی گیران ساری و عدم برگزاری مسابقات مدوّن  که موجب عقب ماندن  ورزشکاران از گردونه مسابقات شده در ناتوانی از قابلیت های آنان موثر بی دلیل نیست.

 

او برگزاری اردوهای مشترک را برای کشف استعدادها لازم دانست  و عدم برگزاری آن را موجب جاماندن از برنامه هایی که مربوط به گزینش کشتی گیر میشود عنوان کرد و گفت:در طی این سالها ساری نتوانست از پتانسیل شهرهای توابع استفاده لازم را ببرد پس باید با تجمیع و ایجاد هماهنگی و همدلی بین ساری و توابع آن مثل ارطه،فریم شهر،کیاسر و..از تمام جوانان آینده دار در سال های آتی بهره برد .

 

دمیرکلایی در ادامه تأکید کرد:با توجه به اینکه کشتی ساحلی نسبت به کشتی آزاد و فرنگی که درجه یک محسوب می شود در درجه بندی دوم و سوم قرار دارد اما می تواند در معرفی استعدادهای کم نظیر به کشتی موثر باشد.

این مربی سازنده در کشتی ساری از پتانسیل قوی کشتی ساحلی برای معرفی و کسب مدال های طلا برای کشتی ساری خبر داد و تصریح کرد: متاسفانه در سطح شهر،  باشگاه ها با کمبود ورزشکار بزرگسال مواجه هستند و در هر باشگاه تعداد محدودی کشتی گیر در رده سنی بزرگسال وجود دارد از این رو باید از تمامی ظرفیت های موجود برای رفع خلاء در کشتی ساری استفاده کرد.

 

برپایه این گزارش سرپرست هیئت کشتی ساری پس از استماع سخنان حاضرین در جلسه ، گفت: ساری به عنوان مرکز استان دارای ظرفیتی مغفول بود اما این پتانسیل را دارد که به قطب ورزش کشور مبدل شود.

 

او با فروتنی خاص خودش به پیشرفت و توفیقاتی که در طی سالهای ریاستش بر اداره ورزش برای شهر ساری حاصل شد، اشاره و افزود: به عنوان خدمتگزار ورزش ساری تمایل دارم تمام مدال های افتخارات از آن شهرم باشد و کارنامه ورزش ساری در طی مدت ریاست بنده گواه این موضوع است.

 

دلیری اظهار داشت: در بحث توسعه قهرمانی،ساری با فاصله زیادی از شهر های دیگر سبقت گرفته و پراکندگی مدال ها نیز در کسب این افتخار حائز اهمیت است چرا که کسب افتخار محدود به رشته خاصی نبوده و امروز ساری در وزنه برداری،شمشیر بازی،کبدی،تیروکمان و..در کشور و در دنیا حرف های بسیاری برای گفتن دارد .

 

سرپرست هیئت کشتی ساری از کسب ۲۸ مدال طلای جهانی و آسیایی به نیکی یاد کرد و بیان داشت: این افتخارات چیزی نیست که از بتوان از آن به سادگی گذشت و این بجز با برنامه ریزی صحیح و اصولی اتفاق نمی افتاد.

 

او گفت :سعی بر این بوده که ورزش   ساری، مطابق شأن مرکز استان باشد و  با توکل بر خدا  با وجود کمبود اعتبارات تلاش بر این بود که اولویت ها در مطالبات ورزشی لحاظ شود.

 

دلیری با عنوان اینکه خود از بدنه ورزش کشتی است و غیرت و تعصبی که به کشتی دارد او را بر آن داشته که قبول مسئولیت کند، اضافه کرد: با توجه به این که از درد کشتی در ساری باخبریم از این رو اعتقاد داریم بدون برنامه معین و مدوّن حرکت کردن و پیروی از روال سابق فضای مه آلود مستولی بر کشتی ساری را از بین نمی برد.

 

دلیری از علی خدایی مربی سازنده ساری که بخش بزرگی از افتخارات کشتی این شهرستان از باشگاه این مربی بزرگ سرچشمه می گیرد، قدردانی و در ادامه پیگیری نواقص و رفع اشکالات  کشتی ساری را مهم و اساسی دانست و عنوان کرد: با توجه به پتانسیل و داشته های کشتی توقع نتیجه بهتری از تیم ساری بود.

 

وی برگزاری مسابقات انتخابی با زمانبندی مناسب و تشکیل کمیته هایی برای کشف و استعدادیابی ورزشکاران در تمام باشگاهها را ضروری و لازم و حضور مربی در تمام جلسات قبل از مسابقات ، شناخت کامل مربی از ورزشکار را از اصول مهم موفقیت مربی عنوان کرد و گفت: مربی خوب در اتفاق های غیر منتظره و بحران هاست که توان خود را ثابت می کند لذا تلاش مربی در تحقّق اهداف کشتی گیر تاثیر گذار است.

 

سرپرست هیئت کشتی ساری در ادامه سخنان خود تأکید کرد:هدف از برگزاری مسابقات،  رسیدن به ظرفیت اصلی کشتی گیران است لذا به دنبال این هستیم با حضور مربیان و خانواده کشتی برنامه و پیشنهادات قابل اجرا با توجه به شرایط موجود و  برنامه برای چشم انداز آتی ارائه و با حضور سه مربی  توانمند و با سابقه موجبات تحول وضعیت فعلی و ساختن آینده کشتی ساری با استمداد فکری برای حصول نتایج عالی فراهم آید.

 

حسین دلیری نقش مهم مربیان و عزم و اراده تمام خانواده کشتی را در مسیر پیش رو حاز اهمیت دانست و خاطر نشان کرد: باید مسابقات آینده را موشکافانه و دقیق دید و برای رفع اشکالات کوشید تا در خاتمه مسابقات پی علت و معلول نبود.

 

او در بخشی از سخنانش بیان کرد:جوان گرایی  در کشتی آغاز شده و باید در مربیگری هم لحاظ شود،اما این به معنی فراموش کردن پیشکسوتان کشتی نیست بلکه حفظ و صیانت از پیشکسوتان و بزرگان و تربیت مربیان جوان و به میانه میدان فرستادن آنان سیاستی است که دنبال می شود.

 

تهیه گزارش از م. اله وردی

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :