تازه ها

شنبه 3 تير 1396-12:7 کد خبر:27954

روزِ جایزه‌ها


آنان که یک ماه بر خود و تمایلات و خواسته های نفسشان  پای نهاده و به عروج رفته اند می خواهند فطر داشته باشند؛ فطری که معنی آن بازکردن است و کسانی که منتظر آن هستند درآن روز صندوق ذخیره خودرا باز می کنند تا هرآنچه درطول یک ماه  ذخیره کرده اند را ببینند و بدانند برای ادامه راه چه کارهایی باید انجام دهند وکسانی که حقیقتاً اهل فطر و عید بندگی هستند می گویند بگذار ببینم چه قدر سرمایه ذخیره کره ام و با آن چه می توانم انجام دهم.

فطر روزی است که خداوند بيشتر ما را مورد عفو قرار می دهدو گناهانمان را می بخشاید .اين روز براى  همه مؤمنان روز خوشحالى و براى مسلمانان روز اجتماع و گردهمايى است، و به خدای خویش می گوییم از هر گناهى كه مرتكب شده‏ايم و هر كار بدى كه كرده‏ايم و هر نيت ناشايسته‏اى كه در ضميرمان نقش بسته است ‏به سوى تو باز مى‏گرديم و توبه مى‏كنيم، توبه‏اى كه در آن بازگشت ‏به گناه هرگز نباشد و بازگشتى كه در آن هرگز روى آوردن به معصيت نباشد.

امام رضا(ع) درمن لایحضره الفقیه، ج۱، ص۵۲۲فرمود:«روز فطر، از آن جهت عید قرار داده شده است که مسلمانان، اجتماعی داشته باشند که در آن روز گرد هم آیند و برای خدا بیرون آیند و او را بر نعمت‌هایی که به آنان داده شده است، بستایند و روز عید، روز تجمع، روز خوردن روزه، روز زکات، روز شوق و روز نیایش است؛ و برای آن که اولین روز از سال است که خوردن و آشامیدن در آن حلال است؛ چرا که ماه رمضان، اولین ماه سال نزد اهل حق است. پس خداوند، دوست داشت که در چنین روزی، همایشی داشته باشند تا خدا را حمد و ستایش کنند و در این روز، تکبیر در نماز، از آن روی بیش از روزهای دیگر قرار داده شده که تکبیر، بزرگداشت خداوند و ستایش و ثنای او بر نعمت هدایت است، آن گونه که خداوند فرموده است: «تا خداوند را بر این که هدایتتان کرد، بزرگ بدارید و باشد که شکر گزارید». و در آن روز، دوازده تکبیر قرار داده شده است؛ چون در هر دو رکعت، دوازده تکبیر است هفت تکبیر در رکعت اول و پنج تکبیر در رکعت دوم قرار داده شده و آن دو، یکسان نشده‌اند؛ چرا که مستحب است نماز واجب، با هفت تکبیر آغاز شود. از این رو در این جا با هفت تکبیر آغاز شده است. و در رکعت دوم، پنج تکبیر است؛ چرا که تکبیرة الاحرام نمازها در شبانه روز، پنج تکبیر است، و برای این که تکبیرها در هر دو رکعت، فرد فرد باشند.»

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :