تازه ها

جمعه 14 آبان 1395-11:53 کد خبر:20486

خارج کردن تومورکلیه برای نخستین بار در مازندران

انعکاس شمال - دکتر کلیه و مجاری اداری تناسلی و فلوشیب پیوند کلیه دانشگاه علوم پزشکی بابل، اظهار کرد: برای نخستین بار در مازندران عمل  خارج کردن تومور کلیه با گسترش به ورید اجوف تحتانی در بیمارستان آیت‌الله روحانی بابل انجام شد.


به گزارش انعکاس شمال ، دکتر کلیه و مجاری اداری تناسلی و فلوشیب پیوند کلیه دانشگاه علوم پزشکی بابل، اظهار کرد: برای نخستین بار در مازندران عمل  خارج کردن تومور کلیه با گسترش به ورید اجوف تحتانی در بیمارستان آیت‌الله روحانی بابل انجام شد.

دکتر اباذر اکبرزاده پاشا گفت : مراجعه کننده بیمار مرد 54 ساله اهل ساری با علامت خونریزی شدید از راه ادرار بود که پس از بررسی متوجه توده بزرگ کلیه چپ همراه با درگیری سیاهرگ کلیه چپ و انتشار تومور به ورید اجوف تحتانی شدیم.  

مشخصات این تومور را 10 سانتی متر قسمت بالای ورید اجوف و 7 سانتی متر پایین اجوف برشمرد و افزود: در این جراحی که برای نخستین بار در سطح استان مازندران در دانشگاه علوم پزشکی بابل با همکاری تیم جراحی کلیه و تیم جراحی قلب انجام شد، ابتدا کلیه همراه با تومور و غده های لنفاوی ناحیه خارج شدند و سپس  نسج تومور داخل ورید اجوف تحتانی با شکاف ورید خارج گردید.

جراح کلیه و مجاری اداری تناسلی، فلوشیب پیوند کلیه دانشگاه علوم پزشکی بابل تصریح کرد: این نوع بیماری‌ها، موارد پیشرفته کلیه هستند و بیماران باید قبل از این رسیدن به این موقعیت با وجود خون در ادرار، درد پهلو، احساس ناراحتی در پهلو، شکم، انجام آزمایش ساده ادرار و سونوگرافی ساده کلیه و شکم به پزشکان و مراکز درمانی مراجعه نماید تا در مراحل ابتدایی‌تر تشخیص داده شود.

دکتراکبرزاده گفت: متاسفانه تومور کلیه در اکثر موارد فقط توسط جراح و خارج کردن تومور قابل درمان است و شیمی درمانی و اشعه درمانی اثرات اندکی دارند.
فوق تخصص جراحی قلب و عروق بیمارستان روحانی بابل نیز اظهار کرد: این گونه اعمال جراحی با همکاری تیم‌های پزشکی در مراکز مجهز جراحی قلب قابل انجام است.

دکترحمیدرضا وفایی افزود: بسته به وسعت انتشار تومور از سیاهرگ کلیه تا داخل قلب این عمل می‌تواند بسیار پرخطر و همراه با عوارض و انتشار تومور از طریق قلب به قسمت‌های دیگر از جمله ریه باشد.

فوق تخصص جراحی قلب و عروق بیمارستان روحانی بابل با اشاره به اینکه مسوول این عمل جراحی به مدت پنج ساعت طول کشید، تصریح کرد: با وجودی که عمل بسیار سخت و ویژه‌ای بوده است اما خوشبختانه عمل با موفقیت انجام شد و حال عمومی بیمار مناسب است.

این مسوول با اشاره به جراحی های خاص و مهم انجام شده در این بیمارستان، خاطر نشان کرد: بیمارستان آیت‌الله روحانی بابل با داشتن امکانات لازم، حضور پزشکان متخصص و ایجاد شرایط مناسب قادر به انجام جراحی‌های بزرگ و خاص با همکاری تیم‌های پزشکی در تخصص‌های مختلف است.  

دکتر وفایی با تقدیر از تلاش تیم پزشکی دکتر اکبرزاده، دکتر علیجان پور و تیم بیهوشی به سرپرستی دکتر حمیدی وهمچنین تمام پرسنل اتاق عمل و بخش آی سی یو جراحی، خطاب به مردم مازندان و بابل گفت: باعث افتخار است که اعلام کنم  در این بیمارستان جراحی‌های مشابه با همکاری تیم‌های مختلف پزشکی انجام مي‌شود و نيازي به اعزام بيماران به تهران و سایر مراکز نیست/تابناک.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :