تازه ها

چهارشنبه 29 ارديبهشت 1395-11:1 کد خبر:18891

لایحه تعقیب قضایی عربستان تصویب شد


انعکاس شمال: سنای آمریکا لایحه‌ای را تصویب کرد که به بازماندگان قربانیان حملات یازده سپتامبر اجازه می‌دهد علیه عربستان به خاطر حمایت از تروریست‌ها اقامه دعوی کرده و طلب خسارت کنند. 

به گزارش رویترز، سنای آمریکا روز گذشته (سه‌شنبه) لایحه‌ای را تصویب کرد که به خانواده‌های قربانیان حادثه یازده سپتامبر اجازه می‌دهد تا علیه دولت عربستان سعودی به خاطر خسارت‌های وارده اقامه دعوی کنند. این در حالی است که کاخ سفید پیشتر اعلام کرده بود که در صورت تصویب این لایحه، باراک اوباما آن را وتو خواهد کرد.

عربستان سعودی که هرگونه مسئولیت خود در حملات سال 2001 را رد می‌کند، به شدت با این لایحه مخالفت کرده بود. سعودی‌ها گفته بودند که در صورت تبدیل این لایحه به قانون ممکن است که در اقدامی تلافی‌جویانه، حدود 750 میلیارد دلار از دارایی‌ها و املاک خود را در آمریکا به فروش برساند.

این لایحه تحت عنوان «قانون عدالت علیه حامیان تروریسم» با اجماع از سوی اعضای سنا تصویب شد. در مرحله بعد این لایحه در مجلس نمایندگان آمریکا نیز به رأی گذاشته خواهد شد، جایی که کمیته قضایی این مجلس قصد دارد به زودی نشست استماعی را درباره آن برگزار کند.

اگر این لایحه به تصویب نهایی برسد، مصونیت قضایی حاکمیتی را - که از اقامه دعوی قضایی علیه دولت‌هایی که در حملات تروریستی علیه خاک آمریکا نقش داشته‌اند، جلوگیری می‌کرد - رفع می‌کند. این قانون به بازماندگان این حملات و بستگان قربانیان این حملات اجازه می‌دهد تا از این کشورها طلب خسارت کنند.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :