تازه ها

پنجشنبه 27 اسفند 1394-17:13 کد خبر:18269

جایگاه شهرداری ساری در معرفی نمایندگان مردم ساری در طول تاریخ مجلس شورای اسلامی


انعکاس شمال: شهرداری ساری در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نقش بسیار مهم در ارکان سیاسی مرکز استان داشته است که باید استاندارد فعالیت شهرداری در انتخابات مجلس را از سال 1363 توسط مرحوم عزت الله دامادی که شهردار وقت بوده مورد بررسی قرار دهیم که در دور دوم حمایت همه جانبه از مرحوم حضرت آیت الله سید حسن شجاعی آغاز شد که ایشان با 39019 رأی به عنوان نماینده مردم ساری در دوره دوره انتخابات مجلس انتخاب گردید البته باید اشاره شود که در آن دوره نسبت به مرحوم دامادی در بحث انتخابات ظلم های زیادی روا شد که وی نتوانست صاحب آرای لازم شود اما در سال 1367 شهرداری که در مدیریت مرحوم دامادی نبود چون جناح سیاسی حاکم بر کشور به دنبال کاندیدای دیگری بودند لذا دامادی را از شهرداری عزل اما مردم در انتخابات هم شهردار برکنار شده هم بزرگترین حامی سیاسی او آیت الله شجاعی را تأئید کردند تا آغاز حاکمیت شهرداری در انتخابات مجلس در ساری را کلید زده باشند .

در دوره چهارم در سال 1371 مردم ساری بازهم شجاعی و دامادی را به مجلس معرفی کردند که اینبار نماینده اول مردم ساری شهردار اسبق این شهر بوده است . در سال 1374 در دوره پنجم انتخابات مجلس ابوالقاسم روحی قاضی دادگستری که سالها عضو کمسیون ماده صد و تجدید نظر ماده صد شهرداری بود به همراه دکتر یوسف نژاد شهردار سابق ساری به مجلس راه پیدا کردند تا اینبار نیز شهرداری ساری نقش اول را در انتخابات ساری بزند . در دوره ششم و سال 1379 روزبهی و سلیم بهرامی انتخاب شدند که اینبار هم سلیم بهرامی عضو کمسیون ماده صد شهرداری و فرماندار مرکز استان که از حمایت شهرداری ساری بهره مند بود توفیق حضور در خانه ملت را پیدا کرد در دور هفتم روحی و آیت الله شجاعی توانستند به مجلس راه یابند که در این بین شجاعی از حمایت مرحوم دامادی و روحی نیز از کمسیون ماده صد شهرداری توانست در جلب آرای عمومی موفق و از آن بهره برداری لازم را ببرند . در دوره هشتم بازهم یکی از شهرداران ساری به نام دکتر یوسف نژاد توانست با اقبال عمومی مواجه و به مجلس راه پیدا کند در دوره نهم اینبار نوبت به مهندس محمد دامادی رسید که با حمایت های شورای شهر به عنوان نماینده اول مردم ساری به مجلس برود در دوره دهم بازهم دکتر یوسف نژاد و مهندس محمد دامادی از شورای شهر و شهرداری به مجلس راه پیدا کردند.

جالب اینجاست که در 10 دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ، در 5 دوره آن شهرداران ساری به مجلس راه پیدا کردند ، دو دوره عضو شورای شهر و سه دوره سه عضو کمسیون ماده صد شهرداری به این توفیق نائل آمدند بنابراین نقش اصلی شهرداری را در انتخابات مجلس نمی توان نادیده گرفت . در سویی دیگر شهرداران ساری در طی 10 دوره 358342 رأی را به خودشان اختصاص داده بودند / اعضای شورای شهر 160889 ( محمد دامادی )/ اعضای کمسیون های شورا 176150 / البته در دوره نهم و دهم نقش اول جلب آرا را شهرداران به خود اختصاص داده بودند. شعبان وفائی نژاد

 

 

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :