پنجشنبه 13 اسفند 1394-0:31 کد خبر:18070

مدیر اداره ترویج و آموزش اداره کل منابع طبیعی مازندران – ساری خبرداد:

برگزاری نخستین همایش حمایت از شمشاد هیرکانی در قائم شهر

انعکاس شمال - مدیر اداره ترویج و آموزش اداره کل منابع طبیعی مازندران – ساری از برگزاری نخستین همایش حمایت از ذخیره گاه شمشاد هیرکانی در شهرستان قائم شهر خبر داد.


به گزارش انعکاس شمال به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی مازندران – ساری ، محمد عموزاد افزود : جنگلهای شمال کشور ، جنگلی پهن برگ با قدمت چندمیلیون ساله می باشد که دارای تنوع زیستی گیاهی و جانوری بسیار زیادی بوده و بیش از 80گونه درختی و بیش از 50 گونه درختچه ای در آن رشد و نمو دارند.

وی اضافه نمود : از میان این درختان باارزش ، شمشاد از گونه های کم نظیر کشور می باشد که همیشه سبز بوده و معمولا در زیر آشکوب های دیگر درختان به خوبی رویش می کند.

مدیر اداره ترویج و آموزش منابع طبیعی مازندران – ساری با اشاره به اینکه شمشاد از گونه درختانی ست که سن دیرزیستی بسیار بالایی دارد ، گفت : باارزش بودن چوب ششماد ، ماندگاری بالا و همچنین خاصیت شکل پذیری زیاد آن موجب شده این گونه از سنوات گذشته مورد توجه بهره برداران و مردم حاشیه جنگل ها قرار گیرد.

عموزاد با بیان اینکه در چندسال اخیر شمشاد هیرکانی دچار نوعی آفت شده و صدمات زیادی به این گونه وارد شده است ، افزود : سازمان جنگلها و مراتع با کمک مرکز تحقیقات داشگاهی و سایر طبیعت دوستان در راستای شناسایی این آفت و حفاظت از این گونه ارزشمند اقداماتی را انجام داده است.

همچنین دبیرعلمی شبکه سمن های محیط زیست و منابع طبیعی در این رابطه گفت : نخستین همایش " حمایت از ذخیره گاه شمشاد هیرکانی " 13 اسفند در مجتمع فرهنگی و هنری حُر قائم شهر برگزار می شود.

داریوش عبادی افزود : در این مراسم دکتر بابایی مدیرکل منابع طبیعی مازندران – ساری در خصوص علل بیماری شمشاد و نحوه مبارزه با تهدیدات و آسیب های آن و دکترامینی در رابطه با معرفی ذخیره گاههای شمشاد هیرکانی سخنرانی خواهند نمود.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :