يکشنبه 29 آذر 1394-13:31 کد خبر:15908

رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران:

فعالیت‌های پژوهشی در نظام مهندسی ساختمان افزایش می‌یابد

انعکاس شمال - رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران گفت: فعالیت‌های پژوهشی در نظام مهندسی ساختمان افزایش می‌یابد.


به گزارش انعکاس شمال به نقل از روابط عمومی نظام مهندسی ساختمان مازندران، محسن قربانی در سمینار پژوهش‌های کاربردی در صنعت ساختمان که به‌مناسبت هفته پژوهش در محل دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد واحد قائم‌شهر برگزار شد، اظهار کرد: در هیئت مدیره دوره هفتم سازمان تقویت ارتباط بین سازمان با دانشگاه‌های معتبر استان از محور فعالیت‌هاست و تحول اساسی پژوهشی در سال آینده در بخش پژوهش ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به میزان مشارکت پایین مهندسان در فعالیت‌های پژوهشی تصریح کرد: در هیئت مدیره دوره‌های ادوار مختلف نظام مهندسی ساختمان مازندران اقداماتی در راستای ارتقاء کمی و کیفی پژوهش‌های حوزه صنعت ساختمان انجام شد، ولی با توجه به میزان جمعیت مهندسان این سازمان مشارکت اعضا در بحث پژوهش کم‌رنگ است.

رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران خاطر نشان کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران به عنوان بزرگ‌ترین نهاد تخصصی و حرفه‌ای استان در حوزه صنعت ساختمان در سال 74 برای تحقق اهداف مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان با 340 عضو تاسیس و در حال حاضر با گذشت 20 سال از عمر این سازمان، این مجموعه دارای 30 هزار عضو در رشته‌های هفت‌گانه ساختمانی است.

وی افزود: این سازمان دارای هفت گروه تخصصی و 18 کمیسیون کاری است که بازوان مشاور‌ای هیئت مدیره در تصمیمات و مصوبات سازمان هستند و با توجه به اهمیت پژوهش در حوزه صنعت ساختمان، کمیسیون پژوهش نظام مهندسی ساختمان مازندران در سال 91 با حضور اساتید دانشگاهی و اعضای مجرب و نخبه سازمان تشکیل شده است.

قربانی اضافه کرد: تعیین محورهای پژوهشی در هفت رشته ساختمانی در راستای اهداف و برنامه‌های کلان سازمان، برگزاری فراخوان طرح پژوهشی و دریافت 40 طرح پژوهشی و بررسی طرح‌های ارسال شده از جمله اقدامات این کمیسیون است.

وی با اعلام اینکه مراسم هفته پژوهش با مشارکت دانشگاه‌ها، دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌ها و نهادهای غیردولتی برگزار می‌شود، یادآور شد: این مراسم با دریافت مقالات برتر، تقدیر از پژوهشگران‌ نمونه و پژوهش‌های برتر انجام می‌شود، ولی تاکنون آسیب‌شناسی نظام‌مندی به منظور ارتقای سطح کمی و کیفی تحقیقات و نهادینه شدن فرهنگ پژوهش در جامعه انجام نشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان ادامه داد: در سال جاری نیز از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شعار پژوهش و فناوری، عزم ملی و رویکرد جهانی برای هفته پژوهش و فناوری در نظر گرفته شده و دومین روز این پژوهش، فناوری و صنعت نامگذاری شد که این امر نشان دهنده اهمیت پژوهش و فناوری در حوزه صنعت است.

در ادامه این سمینار محمد محمدی تاکامی جانشین مدیرکل راه و شهرسازی مازندران به اهمیت پژوهش‌های کاربردی در حوزه صنعت ساختمان اشاره و بیان کرد: در راستای حمایت از حقوق عامه در حوزه صنعت ساختمان باید میزان رضایت‌مندی بهره‌برداران ساختمان مورد واکاوی پژوهش قرار گیرد تا با دستیابی به چالش‌ها و نیازمندی‌های مصرف کنندگان ساختمان و رفع  آنها به کیفیت مطلوب در ساخت و سازها دست پیدا کنیم.

وی اظهار کرد: ارزیابی عملکرد سازمان و تدوین برنامه استراتژیک و راهبردی براساس اهداف و برنامه‌های سازمان از دیگر موارد پراهمیت در تحقیقات سازمانی است.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :