شنبه 28 آذر 1394-15:58 کد خبر:15903

دانستنی هایی از کشتی مازندران( قسمت سوم)


انعکاس شمال:

امیر پرویزی از بابل از مربیان خوب و از قهرمانان بنام بعدها به عنوان مدرس فدراسیون کشتی فعالیت کرد و دارای تحصیلات عالیه بود .

علی اعظم مهدی پور رئیس اسبق هیأت کشتی مازندران یکصد میلیون تومان از حق الزحمه خود را برای صرف هزینه در ورزش مازندران اختصاص داده بود.

قاسم ملک پور یکی از مربیان مازندرانی که در حال حاضر در بلغارستان زندگی می کند در ساری نقاش بود و در حد نوشتن و خواندن نیز سواد نداشت ؛ بزرگترین عنوان وی سومی کشور در کشتی فرنگی بزرگسالان در ساری بود او از حساب شخصی خود برای کشتی گیران هزینه می کرد و بعدها خانواده اش را در ساری رها کرد و به بلغارستان رفت چند سال هم همراه تیم ملی این کشور به مسابقات رفت و در بلغارستان نیز مجدداً تشکیل خانواده داد. وی به دلیل نداشتن سواد کافی در همه کلاس ها فیلمبرداری می کرد و با تکرار دیدن فیلم ها از آن بهره برداری می کرد.

مرحوم رمضان خدر در آخرین روزهای قبل از مرگ دچار درد شدید کلیه و نابینایی مطلق آنهم بر اثر کاهش وزن شد ناگفته نماند وی در حین مسابقات کشتی پیشکسوتان جهان دچار این بیماری شد و هیچ مسئولی در طول دوران درمان وی کمکی به وی نکردند او بعد از نایب قهرمانی جهان راننده تاکسی در ساری بود ؟! وی به صاحب قلم در آن دوران گفته بود که تنها همسرم در ایام بیماری یار و یاورم است .

امامعلی حبیبی اسطوره جهان کشتی درسال های نه چندان دور بالاجبار در فیلم سینمایی آدم و حوا بازی کرد زیرا در کارهای عمرانی شهرش چک های زیادی داده بود رژیم گذشته حاضر به پرداخت هزینه کارهای عمرانی که وی متعهد آن بود نشدند و حبیبی برای اینکه بتواند مبالغ چک های صادر کرده اش را پرداخت کند مجبور به بازی در این فیلم شد البته نقش آفرینی وی در این فیلم تبعات منفی برایش در افکار عمومی داشت .

موسی بابایی اولین کشتی گیر ساروی بود که در مسابقات جام بین المللی صاحب مدال شد . مهدی حبیب پور دومین و مجید ترکان سومین کشتی گیر ساروی بودند که به این مهم نائل شدند.

حمید معتقدی تنها کشتی گیر مازندرانی بود که در جام بین المللی ..... نایب قهرمان شد معتقدی از بازاریان ساری در خیابان 18 دی یک واحد صنفی دارد .

جالب است بدانیم عسگری محمدیان با محمد حسین دباغی 2 بار مبارزه کرد و یک پیروزی برای هر یک از کشتی گیران حاصل این دو مبارزه بود .

نوری شعبانی برادر محمد شعبانی از کشتی گیران خوش فکر و از مربیان خوب که نفر سوم ایران بود . او در آنالیز کشتی واقعاً متبحر بود.

عسگری محمدیان از طریق بسیج در مسابقات قهرمانی کشتی آزاد نیروهای مسلح جهان شرکت کرد و به مدال طلای این مسابقات دست یافت .

در فینال مسابقات قهرمانی جام بین المللی 22 بهمن ، دباغی و نوروز امینی به فینال رسیدند که حریف سینه دباغی را گاز گرفت اما چون تهرانی بود بلامانع بود . دباغی طلا گرفت.

حسن اسماعیل پور اولین مربی جویباری بود که صاحب کارت مربیگری بین المللی در کشتی شد.

فریدون گلی / مهدی باغبانیان / شاهرخ صداقتی زاده / رضا سوخته سرایی و رمضانی در مسابقات قهرمانی کشتی پهلوانی ایران قهرمان شده بودند.

طبرستانی بهترین مربی سازنده طول تاریخ کشتی جویبار بود . یعقوب نجفی جویباری / مرحوم نوروزیان / محمود اسماعیل پور / سلمان قادری و ... از شاگردان وی بودند.

قربان سعادت زاده سازنده اولین کشتی گیر فرنگی کار ساروی بود که در 48 کیلو صاحب دوبند تیم ملی شد . او قهرمان جام یاشاردغو و نفر اول قهرمانی کشتی نیروهای مسلح جهان و قهرمان جام بین المللی 22 بهمن نیز بود .

اسدالله شربتی در نوکنده به عنوان پدر کشتی استان گلستان لقب گرفت . رمضان خدر / یحیی مردانی و رحیم شربتی از شاگردان وی به شمار می رفتند.

غربی اولین کشتی گیر سنگین وزن ساروی بود که صاحب مدال قهرمانی کشور شد ؛ وی بعدها دچار بیماری روانی شدید شد و به رحمت ایزدی پیوست ؛ غربی از قهرمانان خوشنام کشتی مازندران بود .

کشتی گیران مازندرانی و ساروی تنها یکبار در طول تاریخ کشتی در جلوی تربیت بدنی راهپیمایی اعتراضی داشتند که آن نیز به خاطر دفاع از مرحوم سید محمد شجری بود که اتفاقاً این اعتراض نیز با موفقیت همراه بود و مجوز اعزام شجری به خارج از کشور صادر گردید .

در مسابقات جام جهانی توکیو ، به مجید ترکان به عنوان جسورترین کشتی گیر جهان لقب داده بودند.

عسگری محمدیان اولین کشتی گیر مازندرانی بود که در مسابقات قهرمانی کشتی فرنگی جهان هم به روی تشک رفت ؛ وی در کشتی فرنگی و کشتی آزاد عضو تیم ملی ایران در قهرمانی جهان بود.

محمد علی یعقوب زاده اولین ساروی و مازندرانی بود که صاحب مدال طلای مسابقات قهرمانی کشتی نیروهای مسلح جهان شد ؛ یعقوب زاده و دباغی و عسگری محمدیان هم در کشتی فرنگی و هم در کشتی آزاد سابقه قهرمانی در کشور را داشته اند .

هلال احمر ساری تنها تیم طول تاریخ کشتی مازندران بود که در جام بین المللی بورسای ترکیه در حضور تیم های روسیه / آمریکا / بلغارستان / ازبکستان و 10 تیم از ترکیه قهرمان شد . میرعمادیان و وفایی نژاد مربیان این تیم بودند دکتر سید صمد آقامیری مدیرعامل آن زمان هلال احمر در احیای کشتی مازندران زحمات زیاد و ارزشمندی را متحمل شد.

اولین کشتی گیر مازندرانی که دوپینگ وی اعلام شده بود قهرمان سنگین وزن در جام بین المللی بلغارستان بود ؛ بعدها دو مدال طلای قهرمانی جوانان جهان در اوزان 57 و 74 به علت دوپینگ قهرمانان چند سال بعد مدال طلای وزن 82 کیلوگرم جوانان جهان و بعدها مدال طلا کشتی ساحلی و همچنان مدال های دوپینگی های کشتی مازندران باطل می شود.

در مسابقات قهرمانی کشتی مازندران یکی از کشتی گیران ساروی زمانیکه بر حریف خود غلبه کرد فریاد زد زنده باد ساری که بعدها لقب این کشتی زنده باد ساری انتخاب شد.

حبیب الله الطافی از ساری اولین رئیس کمیته داوران کشتی کشورمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود ؛ با قضاوت او مسابقات قهرمانی بازی های آسیایی آغاز شد . الطافی مربی سید رسول حسینی / محمد حسین دباغی / یعقوب زاده و بسیاری دیگر از قهرمانان کشتی مازندران بود .

مجید رمضانی کشتی گیر غرب مازندران تنها کشتی گیر طول تاریخ مازندران بود که هم در مسابقات قهرمانی کشتی آزاد و هم در کشتی فرنگی جوانان جهان صاحب طلا شد.

در مراسم هفتمین روز درگذشت جهاه پهلوان سید رسول حسینی بیش از 20 سال پیش ، آیت الله خزئلی سخنران این مراسم بود ؛ آیت الله خزئلی در آن مراسم از زندگی سید محمود پوریای ولی سخن گفت .

اگر تحریم های ایران در المپیک ها و مسابقات قهرمانی جهان و جنگ تحمیلی در کار نبود عسگری محمدیان / مجید ترکان / محمد حسین دباغی / آیت واگذاری / یعقوب نجفی جویباری / رضا سوخته سرایی / محمود گنجی چند بار قهرمان جهان و در المپیک نیز مدال می گرفتند ؛ در این بین ترکان و محمدیان بارها آسیب دیده بودند.

در مسابقات قهرمانی جهان در یوگسلاوی اگر تومی یاما با فن غلط آرنج سید رسول حسینی را آسیب نمی زد مرحوم حسینی صاحب مدال برنز می شد ؛ سید رسول حسینی در آن مسابقات قهرمانی جهان تنها کشتی گیری بود که مقابل بلاگازف پا به پا کشتی گرفت و حتی وی را به پل برد .

صادق زاده از مازندران چند سال قهرمان کشتی پهلوانی شد البته شاهرخ صداقتی زاده / باغبانیان و سوخته سرایی هم پهلوان ایران از مازندران شدند.

حسن وقایعی از ساری اولین مربی فرنگی کاری بود که به عنوان مربی تیم ملی جوانان در کشتی فرنگی عازم اروپا شد تا آن زمان هیچ یک از مربیان مازندرانی در تیم ملی حضور نداشتند ؛ بعدها حسن رنگرز / رضا سیم خواه / فرهاد اسماعیل نژاد / هاشم زاده / شیرزاد / تقوی / حسن زاده و مظفر فولادی در تیم ملی به عنوان مربی حضور پیدا کردند .

جعفر علیجانی اولین مربی مازندرانی بود که به عنوان کمک مربی تیم ملی در مسابقات جهانی حضور داشت رمضان خدر هم چند سالی مربی تیم ملی بود ؛ سید محسن رستم کلاهی اولین مربی ساروی بود که تیم ملی کشتی آزاد کشورمان را در روسیه همراهی می کرد .

دیدار رمضان خدر با عسگری محمدیان بسیار جالب بود مرحوم خدر چند بار با عسگری محمدیان در سالن های مختلف تمرین کرد اما هیچگاه فن اصلی خود که کول انداز بود را به عسگری محمدیان نزد اما در مسابقات انتخابی تیم ملی دوبار موفق به اجرای این فو شد تا درسی برای عسگری محمدیان باشد که دود از کنده بلند می شود البته در آن روز 5 هزار نفر هر دو قهرمان را تشویق کردندجالب اینکه در فینال قهرمانی کشور بلوردی کشتی گیر نامدار کرمانشاهی در مقابل خدر قرار گرفت و چند حلقه گل تقدیم قهرمان مازندرانی کرد و بر دستان این قهرمان بوسه زد و او را بدون مسابقه برنده اعلام کرد ؛ این درحالی بود که همه مازندرانی ها که در مسابقات انتخابی مقابل خدر قرار می گرفتند با او مسابقه دادند . این کرمانشاهی درس بزرگی به قهرمانان و پهلوانان داد.

همه کارشناسان کشتی کشور محمد حسین دباغی از ساری را استاد همه سبک وزن های جهان در اجرای فن قفل قیصر و سگگ می دادند البته سگگ دوبل جهان پهلوان سید رسول حسینی نیز بی نظیر بود.

بعد از پیروزی انقلاب در آمریکا مراسمی برگزار شد که از امامعلی حبیبی دعوت شد که در رابطه با محکوم کردن ایران در جنگ سخنرانی کند اما اسطوره کشتی جهان گفت : حداقل 10 نفر از بستگان من من در راه دفاع از کشورمان شهید شده اند من درود می فرستم به این قهرمانان حاضر اما حاضر به سخنرانی در این رابطه نیستم که شجاعان و قهرمانان واقعی کشورم را محکوم کنم.

علی اصغر اسلامی از مازندران متخصص پیروزی بر ابراهیم جوادی قهرمان بزرگ کشتی جهان از تهران بود اسلامی گربه سیاه قهرمانان جهان بود .

بدون شک پرافتخارترین کشتی گیری که از استان مازندران شهید شد بهرام اسدی قهرمان جام بین المللی 22 بهمن بود البته شهید یوسف شربتی / عیسی رمضانپور / موسی رمضانپور/ فاروق صدیقی / کاکوئی و شهید حسن کلانتری قهرمان کشتی کارگران مازندران و دوستعلی زاهد پور فقیه هم از قهرمانان خوب کشتی مازندران بود . شهید حجت محسن پور / مهدی علیپور / خیام اسدی / مستشرق / ایرج نورانی هم از کشتی گیران خوب مازندرانی بودند که به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

فدراسیون طالقانی در دوران وقت و المپیک آتن حق مسلم اصغر بذری را ضایع کرد و او را حذف و دبیر را جایگزین وی کرد ؛ طالقانی در این ارتباط مدعی بود چون نام علیرضا دبیر با نام امام رضا(ع) هم نام بود دبیر ا جایگزین کردم البته اینگونه ظلم ها همواره از سوی تهرانی ها علیه مازندرانی ها وجود داشت همچون حق مسلم آیت واگذاری مقابل یاری / عسگری محمدیان مقابل سعاداتی و فلاح / مجید ترکان مقابل امیرانلو / رمضان خدر مقابل فرح وشی / سوخته سرایی مقابل سلمانی و صدها موارد دیگر که ظلم تهرانی ها علیه مظلومیت مازندرانی ها را به تصویر می کشد.

سید محمد شجری / حسن اسماعیل پور و محمود اسماعیل پور به عنوان مربی تیم منتخب کشتی کارگران سابقه دارند . وی سالها رئیس هیأت کشتی کارگری مازندران بود ؛ پیروزی او بر سیروس آصفی سر و صدای زیادی برپا کرد.

منصور بزرگر سرمربی سال های قبل تیم ملی مدعی بود که مربیان مازندرانی در حد تیم ملی نیستند ؛ با همه احترامی که برای برزگر قائلیم اما مجید ترکان / محمدیان / شکری پور/ میرعمادیان / دنگسرکی / رحیم تبریزی / اسماعیل پور و نقیبی و ... در سازندگی کشتی گیران موفق تر از برزگر بوده اند.

عباس حاجی کناری اولین کشتی گیر مازندرانی بود که مقابل عسگری محمدیان بعد از دوران قهرمانی محمدیان به پیروزی رسید . البته در آن زمان همه مدعی بودن حاجی کناری از مواد نیروزا استفاده کرده ولیکن آزمایش دوپینگ به عمل آمده نشان از سلامت مطلق حاجی کناری داشت.

ذبیح الله محمدی اولین مربی فریدونکناری بود که به همراه تیم مازندران عازم جام بین المللی خارج از کشور شد عباس مجیدی و کاظم نریمانی از شاگردان وی بودند. نریمانی چندبار قهرمان کشتی پیشکسوتان جهان و مجیدی نفر پنجم کشتی بزرگسالان جهان بود .

باشگاه ویشتاسب یا مرحوم عمادی ساری در زمان مربیگری اسماعیل دنگسرکی در سازندگی نفرات شاخص کشتی کشور نقش بسیار خوبی داشتند البته استاد علی اکبر پیرزاده اولین مربی این باشگاه بود ولیکن بسیاری از بزرگان کشتی مازندران از جمله سید رسول حسینی تمرین می کردند باشگاه ایران هم یکی از سالن های خوب برای مازندران بود ؛ مرحوم عسگری ثمربخش / حسن وقایعی / اکبر صفری / دنگسرکی / جونیان و سایر مربیان در این باشگاه تمرین می کردند.

اولین دوره مسابقات قهرمانی کشتی آزاد جام تختی در ساری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد . زمانیکه رئیس مجلس وارد شد تماشاگران از او استقبال کردند اما زمانیکه جهان پهلوان امامعلی حبیبی وارد سالن شد کل تماشاگران به احترام او قیام کردند و جو سالن متشنج شد ؛ بعد از چند دقیقه از حبیبی درخواست کردند که سالن را ترک کند اما بعد از سالها همواره با حضور وی در سالن های کشتی ، تماشاگران از او استقبال خوبی به عمل می اوردند.

در ساری 35 سال قبل دیدار بین کرمانشاه و مازندران و تهران و 11 استان دیگر مسابقات برگزار شد زمانیکه تماشاگران به قضاوت بین سید رسول حسینی و زرافشانی و درگیری و شعار علیه کشتی گیر کرمانشاهی آغاز کردند ؛ سید رسول حسینی مسابقه را رها کرد و پشت تریبون قرار گرفت و گفت: شما حق ندارید به مهمان ما توهین کنید من بنا بر اعتراض اهانت شما به کشتی گیران حریف ، مسابقه را رها می کنم و همین کار را هم کرد تا احترام مهمان کرمانشاهی رعایت شود . این حرکت وی باعث شد تا دیگر هیچ تماشاگری به قهرمانان کرمانشاهی توهین نکنند.

عبدالحمید باقری تنها کشتی گیر ساروی است که با جهان پهلوان شهید غلامرضا تختی کشتی گرفت اما ضربه فنی نشد و سگگ هم نشد ؛ وی مبارزه خوبی با تختی داشت .

اولین سفر زیارتی طول تاریخ کشتی مازندران زمانی بود که مازندران در مسابقات قهرمانی کشور در فریدونکنار اول شد و همه نفرات و مربیان مازندران عازم سفر زیارتی سوریه شدند ؛ در آن زمان بنده نیز به همراه تیم به سوریه اعزام شدم.

مجتبی حسین پور کشتی گیر نوشهری در فینال مسابقات قهرمانی کشور در ساری ، زمانیکه مقابل محمد ذوالفقاری کشتی گیر تهرانی قهرمان تیم ملی و آسیا ده بر صفر به پیروزی رسید حسین پور به تیم ملی معرفی شد ؛ وی قاری برجسته قرآن و مربی سازنده کشتی مازندران بود .

حسین قدیر از مربیان خوب  وسازنده کشتی بابل همواره مورد حمایت و احترام همگان بود سلحشور در آمل هم مورد قدردانی علاقمندان به کشتی بود .

یکبار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از عبدالله موحد برای مصاحبه در رسانه ملی دعوت شد و از وی درخواست شد که بدون کروات باشد که موحد گفت : من با کروات و آستین کوتاه خواهم آمد.

زیباترین لنگ مسابقات لیگ کشتی کشور را آیت واگذاری به داوود بنی نصرت زد ؛ فراموش نکنیم که آیت هم به رسول و هم به امیرخادم در مسابقات لیگ می زد و کمتر کشتی گیری در ایران بود که از آیت واگذاری لنگ نخورده باشد زمانیکه انگشتان آیت در حادثه آتش سوزی سوخت با دنیای قهرمانی فاصله گرفت.

اولین سفر خارجی تیم منتخب کشتی مازندران برای دیدار دوستانه به ترکمنستان بود بعد از پیروزی انقلاب ، مرحوم سید محمد شجری / حبیب الله الطافی / فرامرز بوداغی / قلی زاده / یوسف دفتری حضور داشتند تیم مازندران در ترکمستان به پیروزی رسید بنده هم به عنوان مربی و خبرنگار حضور داشتم و مرحوم شجری هم مربی و هم کشتی گیر بود.

در زمان رژیم گذشته عبدالله موحد به اتهام اختشاش در تیم ملی اخراج شد بعدها اعتراض کردند و دوباره به تیم ملی دعوت شد ولیکن در مسابقات جهانی حذف شد و مسئولین مدعی بودند موحد به عمد حذف شده است و با او برخورد کردند.

مرحوم رمضان خدر نماد کامل مظلومیت کشتی مازندران بود .

امامعلی حبیبی در مسابقات کشتی پهلوانی کشور مقابل جهان پهلوان شهید غلامرضا تختی به پیروزی رسید .

برای مازندرانی ها بهترین کشتی گیر طول تاریخ لیگ کشتی باشگاههای کشور در زمان رژیم گذشته پیروزی با ارزش رمضان خدر مقابل محسن فرح وشی از تهران که قهرمان جهان بود اتفاق افتاد که خیلی به مازندرانی ها چسبید.

در رژیم گذشته که مسابقات لیگ باشگاهها برگزار می شد محمود اسماعیل پور برای موتوژن تبریز / سبحان روحی برای ذوب آهن اصفهان کشتی می گرفتند . خدر . محمد حسین دباغی / سید رسول حسینی و یعقوب زاده و گنجی و بسیاری از قهرمانان برای مازندران کشتی گرفتند.

نام سلمان قادری به عنوان ناجی و احیا کننده کشتی جویبار همواره جاویدان خواهد ماند.

سال 1367 تیمی از مازندران به جام بین المللی علی علی اف رفت در پایان دوره دوم مسابقات همه کشتی گیران مازندرانی حذف شدند.

پهلوان حسین نوروزی بیش از 400 رأس گوسفند در مسابقات مختلف کشتی لوچو جایزه گرفت اما حتی یکبار هم این گوسفند ها را برای خودش مصرف نکرد و همه را بین فقرا و ضعفا تقسیم می کرد . او در کشتی مازندران به حسین پهلوان معروف بود.

در مسابقات جام اوماخانف روسیه در سال 1375 زمانیکه سید مراد محمدی به روی تشک رفت شاهمرادف سرمربی روسیه به همراه 5 تیم فیلمبرداری از همه لحظات کشتی سید مراد محمدی فیلمبرداری کرد تا مانع کسب عنوان قهرمانی وی در جهان در سال های بعد شود ؛ البته سید مراد محمدی هیچگاه به روس ها نمی باخت.

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در جام تفلیس روسیه زمانیکه روس ها با قضاوت غلط مدال طلای رمضان خدر را به یومین از روسیه دادند با حضور در فرودگاه مدال طلا را پیشکش رمضان خدر کردند و به دلاوری وی نیز اعتراف کردند . بنده 5 سال بعد از مرگ رمضان خدر از روش و روند مبارزات خدر از یومین سوأل کردم ، یومین گفت: او مافوق قدرت همه کشتی گیران قدرتمند بود ، بی باک و دلاور و نترس بود.

یکی از مهمترین دلایلی خداحافظی همیشگی محمود گنجی از کشتی کشورمان ، آسیب دیدگی از ناحی کمر که در دیدار با اسدی دچار آن شده بود ؛ او برای همیشه از دنیای قهرمانی وداع کرد ؛ گنجی قهرمان جوانان جهان ، قهرمان آسیا و نفر ششم جهان بود.

سید عباس حسینی اولین گزارشگر کشتی در شبکه تبرستان / شعبان وفایی نژاد مسابقات جام جهانی کشتی را در شبکه تبرستان گزارش می کرد . عبدالهاشم پور و حسینی هم در رسانه شبکه تبرستان به عنوان گزارشگر حضور داشتند .

علی محمد مومنی و فرزندانش عیسی و موسی مومنی / محمد حسین دباغی و فرزندش عباس دباغی / عزیز واگذاری و فرزندش / عسگری محمدیان و فرزندش محمد حسین محمدیان / محمود گنجی و فرزندش / محمود اسماعیل پور و فرزندش / اکبر بذری و فرزندش / فریدون گلی و فرزندش مهدی گلی / وجیه الله رودپشتی / اسلامی و فرزندش / تات پور و فرزندش / مصطفی دنگسرکی و فرزندش آرش دنگسرکی / واقعی و فرزندش برای مازندرانی ها در مسابقات مختلف کشتی گرفتند .

غلام نوری زاده / محمود جانلو/ عبدالکریم خباز / عزیز واگذاری و  آیت واگذاری / مهدی حبیب پور / محمود گنجی / رمضانی / کاووس جعفرزاده / حاجی زاده / رضا منتظر / قربان توان / عقیلی / مجید عقیلی / علی محمد مومنی / موسی مومنی / عباس مجیدی / شاه منصوری / یزدانی / امامعلی حبیبی  / عبدالله موحد / منوچهر عقیلی همواره در اوزان 68-74-84 و 90 برای کشتی مازندران کشتی های خوبی می گرفتند.

سبحان روحی در زمانیکه مرادعلی شیرانی رئیس فدراسیون کشتی بود به عنوان مربی تیم ملی کشتی کشورمان فعالیت می کرد . رابطه روحی و شیرانی مطلوب بود.

در حق مهدی موسی دبیر سال های دور هیأت کشتی مازندران ظلم های زیادی روا شد او انسانی شریف و زحمتکش بود متأسفانه آنقدر علیه او فضاسازی های منفی شد که ترک وطن کرد ؛ باید قبول کرد مهدی موسوی فردی وطن دوست بود.

مرحوم اسماعیل نوربخش سالیان سال به عنوان پزشک در خدمت کشتی گیران مازندران بود ، وی از حامیان کشتی به شمار می رفت.

در مسابقات جام جهانی باکو در زمان مرحوم مهدی پور ، 15 مربی با هزینه هیأت کشتی مازندران از مسابقات جام جهانی دیپورت شدند بنده هم از افرادی بودم که می بایست می رفتم چون ماه مبارک رمضان بود و روزه می گرفتم عذرخواهی کردم.

سبحان روحی / رمضان خدر / رضا سوخته سرایی در المپیک کانادا از مازندران در اوزان 48/57 و 120 کیلوگرم عضو تیم ملی بودند اما از کسب مدال بازماندند . رمضان خدر در مکان پنجم المپیک قرار گرفت.

عباس بابازاده داور شایسته و بازنشسته ساروی ها در نزد روسها از محبوبیت و نفوذ خوبی برخوردار است به خصوص داغستانی ها بابازاده رو خوب می شناسند ؛ در بحث جذب کشتی گیران روسی به لیگ کشتی ایران بابازاده زحمات زیادی را متحمل شد.

در سال 1990 در جام بین المللی روسیه بنده به عنوان خبرنگار اعزام شدم که روس ها یک جایزه ویژه به بنده و عبدالله افشار به عنوان داور هدیه دادند.

مرحله اول سالن سید مراد محمدی در جاده جویبار با حضور سرمربی و مربیان تیم ملی حدود 15 سال قبل افتتاح شد که سخنران آن مراسم بنده بودم .

عسگری محمدیان تک کشتی گیر ایرانی از ساری بود که در المپیک بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مدال نقره گرفت.

مراد محمدی تنها کشتی گیر ایرانی بود که در المپیک پکن از ساری صاحب مدال شد.

زمانی که پرویز سیروس پور رئیس فدراسیون کشتی کشورمان بود ، گفته بود که اگر کشتی مازندران نباشد باید درب کشتی مملکت را ببندیم .

70 درصد بزرگان کشتی جهان و المپیک از آن کشورهایی هستند که در ساحل دریای خزر حضور دارند که مازندرانی ها سرآمد آنها به شمار می روند .

بارها فدراسیون های مختلف کشورمان به صورت صوری برای امامعلی حبیبی ابلاغ مختلف صادر کردند اما هیچگاه او را به بازی واقعی نگرفتند .

فدراسیون کشتی آمریکا بارها از دکتر عبدالله موحد درخواست همکاری به عنوان سرمربی و مربی کرده که جواب موحد به آنها این بود : من به یک جوان غیر ایرانی آموزش نمی دهم.

مرحوم محمد شعبانی در زمان مسئولیت مرادعلی شیرانی عضو کمیته فنی فدراسیون کشتی بود .

در مسابقات لیگ باشگاههای ایران چه قبل و چه بعد از انقلاب تنها یک تیم آنهم یک بار به نام شهدای جویبار قهرمان شد.

متأسفانه بیشتر کشتی گیران دوپینگی استان مازندران از منطقه مرکزی به غرب استان هستند.

اسدالله رضایی اولین کشتی نویس در رسانه ها بود وی مازندرانی است و داور بین المللی کشتی و از قهرمانان اسبق کشورمان به شمار می رود .

شهید قاسم عبوری قهرمان کشتی آزاد آموزشگاههای کشور شده بود .

40 سال است که مردم مازندران چشم انتظار برگزاری مسابقات بین المللی کشتی آزاد امامعلی حبیبی و عبدالله موحد هستند ؛ متأسفانه قول های بی عمل در کشتی مازندران بیداد می کند.

در زمان مسئولیت والی زاده قبل از انقلاب اسلامی در هلال احمر قطب ممتاز کشتی ایران بود بعد از پیروزی انقلاب در زمان مسئولیت دکتر سید صمد آقامیری قطب ممتاز کشتی باشگاههای کشور بود سید صمد زحمات زیادی برای کشتی مازندران کشید .

طالقانی رئیس فدراسیون قصد عزل نقی کلانتری را در انتخابات ریاست هیأت کشتی مازندران داشت که نقی کلانتری رأی آورد ؛ در آن زمان رسانه های ورزشی نوشتند طالقانی در ساری توسط نقی کلانتری با فن سر ته یکی ضربه فنی شد.

مدتها هیأت کشتی مازندران به صورت شورائی اداره شده بود .

وقتی که کاظم داور خوب منطقه استان قضاوت می کرد ، قضاوت او با اعتراض تماشاگران روبرو می شد چون سر او تاس بود تماشاگران با پرتاب شانه سر به قضاوت او اعتراض می کردند البته به یکی از داوران از جویبار آلبالو می گفتند .

یوری شاهمرادف اسطوره مربیان کشتی جهان برای مربیان مازندرانی در ساری کلاس مربیگری برگزار کرد.

بسیاری از مربیان بزرگ کشتی مازندران در روسیه و تهران زیر نظر مرحوم دکتر علی علی اف آموزش مربیگری داشتند.

از عبدالله موحد سوأل شد که چرا همه کشتی های شما با یک امتیاز برتری به پایان می رسد ، پاسخ داد: در کشتی نباید حمالی کرد یک خاک هم سند برتری و کسب مدال طلا خواهد بود به شرط اینکه کشتی ها را به خوبی اداره کنید .

دیدار و مبارزه مرحوم ناصر احسانی با کاووس جعفرزاده قبل از پیروزی انقلاب در ساری همراه با انواع درگیری ها بود هر دو نفر در 68 کیلوگرم کشتی می گرفتند پهلوان احسانی از کشتی گیران خوشنام مازندرانی بود و پاهای بسیار قوی داشت و کمتر کسی می توانست او را با یک خم خاک کند.

عبدالله موحد از اینکه 6 سال متوالی قهرمان جهان شد در طول تاریخ کشتی کشورمان هیچ قهرمانی صاحب چنین رکوردی در جهان کشتی نشد آقایی 6 ساله در کشتی ایران و جهان یک رکورد قابل استثنا برای او بود .

علیرغم اینکه مجید ترکان با عسگری محمدیان با هم فامیل هستند هیچگاه رابطه خوبی با هم نداشتند ترکان طلای دنیا را دارد مدال المپیک ندارد محمدیان طلای دنیا را ندارد اما دو مدال المپیک و یک مدال نقره جهان را دارد .

عزیز واگذاری مدال طلای 74 کیلوگرم قهرمانی آسیا در تهران را دارد یعقوب نجفی جویباری دومین ملی پوش جویباری در تیم ملی بزرگسالان بود البته سبحان روحی اولین بود محمود اسماعیل پور سومین و حاجی زاده اولین مدال آور طلایی کشتی جویبار در جهان هستند .

پرویز لحیم چی / رمضانی و هدایتی و کاویانی قربان توان از کشتی گیران سنگین وزن مازندرانی بودند.

محمد علی حساس قهرمان نامدار تهرانی شش سال شبانه روزی تمرین کرد که بتواند تنها یکبار عبدالله موحد را خاک کند.

قبل از انقلاب همه استانداران در عمل کمک مالی به کشتی مازندران عالی کار می کردند در بعد از انقلاب همه استانداران تنها شعار حمایت سر می دادند یک جمله را خوب بلد هستند ماشالله ماشالله ...

مرحوم علی اعظم مهدی پور رئیس سابق هیأت کشتی مازندران سالیان سال دبیر و نایب رئیس هیأت کشتی بود از قهرمانان تحصیلکرده کشتی مازندران و مدیری مقتدر و کارآمد و پاکدست بود ؛ یکی از استانداران خطاب به او گفت : چند سکه طلا تهیه کنید می خواهم از قهرمانان کشتی مازندران تجلیل کنم ؛ مرحوم مهدی پور سکه ها را تهیه کرد اما گفت لازم نیست شما به ما منت بگذارید که توسط شما به قهرمانان سکه اهداء شود خسته می شوید ؛ با این جواب استاندار یکه خورد و سکوت اختیار کرد.

تاکنون چند کشتی گیر در حین تمرین و مسابقه در شهرهای ساری / میاندرود و قائمشهر دچار حمله قلبی شدند و به رحمت ایزدی پیوستند.

امامعلی حبیبی تنها کشتی گیر طول تاریخ کشتی مازندران بود که در رژیم گذشته نماینده مجلس بود او در کشورمان مداحی صاحب نام بود .شعبان وفائی نژاد

 

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :