تازه ها

شنبه 31 مرداد 1394-1:14 کد خبر:13278

سرافراز: تغییر نحوه خبررسانی زمان می‌برد


سرافراز گفت: در حال حاضر فضای رسانه‌ فضای رقابتی است و ظهور شبکه‌‌های ماهواره‌ای نسل جدید نیز بر خلاف نسل گذشته که متکی به یک مجری و یک خط تلفن بودند، فضای رقابتی را متفاوت کرده است.

روزچهارشنبه گذشته محمد سرافراز رئیس سازمان صدا و سیما در دیدار با برخی از استادان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در سخنانی ضمن اشاره به برخی مطالب مطرح شده توسط استادان گفت: برای اینکه ارزیابی صحیحی از رسانه و کارکرد آن داشته باشیم، باید هم به درون رسانه نگاهی بیفکنیم و هم به بیرون از آن توجه کنیم تا آسیب شناسی درستی از وضعیت رسانه حاصل شود.

وی بیان کرد: بسیاری از سازمان‌ها به لحاظ ساختار اداری بسیار گسترده شده اند و استمرار این وضعیت به نوعی مشکل ساز خواهد بود، اینکه بعضی از سازمان‌ها بین 70 تا 100 درصد بودجه خود را صرف حقوق کارکنان می‌کنند، نشان از اداری بودن ساختار است که یک مشکل عمومی محسوب می شود و صداوسیما نیز به نوعی با آن مواجه است.

سرافراز در ادامه گفت: باید تفکر گسترده شدن نظام کارمندی اصلاح شود، به همین منظور رسانه در دور جدید مدیریتی قائل به این است که وضعیت خود را به ساختاری رسانه‌ای تغییر دهد، بنابراین در اولین گام، به این نتیجه رسیدیم که باید ساختار سازمانی خود را اصلاح کنیم، لذا بیش از 700 پست مدیریتی حذف شدند و این روند اصلاح ساختار ادامه خواهد داشت.

 وی در ادامه با طرح این سوال که روند اصلاحی رسانه چگونه باید باشد، به نحوه شکل‌گیری و راه‌اندازی شبکه پرس‌تی وی به عنوان یک ساختار موفق رسانه‌ای اشاره کرد و گفت: در ابتدا این سوال مطرح بود که برای راه‌اندازی شبکه پرس از چه مدلی باید تبعیت کنیم و چه نیروهایی باید در آن شاغل شوند؟ در مسیر مطالعه با دو مدل بین‌المللی که یکی مربوط به شبکه الجزیره بود و با خرید عناصر حرفه‌ای بی‌بی‌سی و سی‌ان ان شکل گرفته بود و دیگری نیز مربوط به شبکه راشاتودی که از طریق فراخوان درکشورهای غربی، تعدادی را انتخاب و فعالیت خود را آغاز کرد، مواجه شدیم، اما تصمیم گرفتیم که در پرس تی وی با تکیه بر نیروهای خودی که مسلط به زبان انگلیسی بودند و با ارائه آموزش‌های رسانه‌ای که نیاز داشتند، این شبکه را راه اندازی کنیم، به گونه‌ای که اکنون جزو موفق‌ترین شبکه‌‌‌های خبری به حساب می‌آید.  وقتی شبکه یا شبکه‌هایی از ابتدا بر مبنای ساختاری صحیح راه اندازی می‌شوند، نتیجه خوبی بدست می‌آید.

رئیس صداو سیماهمچنین  درباره خبر رسانه ملی، گفت: زمانی که آقای جبلی به معاونت خبر منصوب شدند، در جلسات متعددی با مدیران حوزه خبر به نحوه خبررسانی رسانه پرداخته شد و موضوعات مختلف بحث شد که نتایج خوبی را به همراه داشته است، از جمله کوتاه شدن بخش‌های خبری، تنوع در موضوعات و اینکه در موضوعات خبری از نقشه، نمودار و تصاویر استفاده شود. وی تصریح کرد؛ تغییر در نحوه خبررسانی رسانه در سیستمی که سال‌ها به شیوه‌ای خاص عادت کرده است، زمان برخواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به بحث سریال‌های تلویزیونی، تأکید کرد: تولید سریال خوب و جذاب متکی به دو اصل مهم است، یکی داشتن داستان خوب و دیگری مضمون خوب که سریال را برای مخاطب دیدنی کند تا او درگیر سریال شود.

رئیس رسانه ملی بیان کرد: در گذشته تولید سریال به دلیل تعدادکم شبکه‌ها راحت‌تر بود، اما اکنون با افزایش شبکه‌‌ها و تولید افزون‌تر سریال‌ها، کار پیچیدگی خود را دارد ضمن آنکه در صدد هستیم برای ساخت سریال از افرادی که سناریست و داستان‌پرداز خوبی هستند، استفاده کنیم.

وی در ادامه گفت: مردم انتظاراتی دارند که رسانه در همه موضوعات اجتماعی، سیاسی،اقتصادی فرهنگی و... باید کار کند و بعضاً انتظار درستی نیز هست. به هر حال ما یک رسانه هستیم و شاید نتوانیم به آنچه که خواسته می‌شود به طور کامل بپردازیم.

رئیس صداو سیما گفت: در حال حاضر فضای رسانه‌ای فضای رقابتی است و ظهور شبکه‌‌های ماهواره‌ای نسل جدید نیز بر خلاف نسل گذشته که متکی به یک مجری و یک خط تلفن بودند، فضای رقابتی را متفاوت کرده است. شبکه‌های ماهواره‌ای جدید، دارای خط تولید هستند، از اتاق فکر برخوردارند و پول خرج می‌کنند تا ذائقه مخاطبان را به آنچه که تولید و پخش می‌کنند، گرایش دهند.

وی ادامه داد: رسانه ملی در صدد است که در این حوزه به طور جدی وارد شود و در اولین قدم درصدد هستیم تا با راه اندازی IPTV این امکان را برای مردم به وجود آوریم که هر کس در هر ساعت بتواند برنامه مورد علاقه‌اش را دریافت کند.

سرافراز بیان کرد: مهم‌ترین ویژگی رسانه‌های امروزی تعاملی بودن آن‌هاست، در واقع هر مخاطبی اکنون یک رسانه محسوب می‌شود، تولید پیام می‌کند و آن را منتشر می‌سازد، در چنین فضایی باید کارکرد رسانه‌ای چون رادیو و تلویزیون را با بهره گیری از توان فکری نخبگان مجدداً باز تعریف کرد.

 وی در پایان بیان کرد: امیداوارم چنین جلساتی با اصحاب دانشگاه و استادان استمرار یابد تا بتوان از دیدگاه‌های آن‌‌ها در روند روبه جلو بهره برد.

در این مراسم افرادی چون: محمد اخگری معاون برون مرزی، جبلی معاون خبر، پورمحمدی معاون سیما و آبروانی معاون صدا نیز حضور داشتند، استادان حاضر در جلسه ضمن بیان دیدگاه های خود، به نقد و بررسی خبر، سریال ها و برنامه های دینی از منظر جامعه شناسی پرداختند و نکاتی را در خصوص برنامه‌ها و سیاست‌های رسانه ملی بیان کردند.

منبع: فارس
نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :