تازه ها

چهارشنبه 31 تير 1394-12:37 کد خبر:12001

مدیر عامل آبفار مازندران:

سیل به تاسیسات آبرسانی 332روستا در مازندران خسارت وارد کرد

انعکاس شمال - در پی بارش شدید باران تابستانی و جاری شدن سیلاب به تاسیسات آبرسانی 332 روستا در 11 شهرستان استان مازندران خسارات هنگفتی وارد شد.


به گزارش انعکاس شمال به نقل ازاداره روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران؛ مدیر کل بحران وزارت نیرو با سفر به مازندران به همراه مدیران صنعت آب و برق، فرماندران و تعدادی از مسوولان محلی از تاسیسات آب و برق خسارت دیده در جریان سیل اخیر در نور و سوادکوه بازدید کرد.
مهندس جعفر زاده در حاشیه این بازدید طی سخنان کوتاهی گفت: متاسفانه مازندران طی چند سال اخیر دستخوش اتفاقاتی است که بر اثر بی تدبیری رخ می دهد ، اگر حریم رودخانه ها و جنگل رعایت می شد این اتفاقات ناگوار که کاملا قابل پیش بینی و پیشگیری است، رخ نمی داد .
وی ضمن بازدید از تاسیسات خسارت دیده به بررسی آمار و ارقام خسارات از سوی مدیران صنعت آب و برق پرداخت و اظهار امیدورای کرد تا با تخصیص اعتبارات لازم خسارات وارده جبران شود.
در ادامه مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران در بازید از تاسیسات آبرسانی خسارت دیده در مناطق سیلزده از خسارت به 130 مجتمع آبرسانی روستایی با 332 روستای تحت پوشش خبر داد و اظهار داشت: سیل به تاسیسات آبرسانی 84 روستا در شهرستان ساری-38 روستا در شهرستان نور- 33 روستا در شهرستان نکا-25 روستا در شهرستان کلاردشت- شهرستانهای بهشهر و بابل هر کدام 23 روستا -شهرستانهای میاندرود و سوادکوه هر کدام 23 روستا-شهرستان آمل 20 روستا-17 روستا در شهرستان نوشهر و 6 روستا در شهرستان چالوس خسارت زد.
مهندس مجید عبدالهی افزود: خسارات سیل به تاسیسات آبرسانی روستایی در مناطق سیلزده 183 میلیارد و 200 میلیون ریال برآورد شده است و در این بحران بیش از 95 هزار متر خطوط انتقال و شبکه توزیع و بهسازی 72 دهنه چشمه  و 1480 متر پل کابلی تخریب شد همچنین 25 دستگاه الکتروپمپ ،50 باب منهول و 24 دستگاه اتوماسیون خسارت دیدند.
وی با اشاره به بسیج تمامی امکانات در مناطق بحرانی گفت: از ساعات آغاز وقوع سیلاب تمامی امکانات و تجهیزات اعم از تانکرهای سیار، تجهیزات فنی ،نیروی انسانی و ... را برای امدادرسانی، رفع شکستگیها و خرابیها به مناطق سیلزده اعزام کردیم و در حال حاضر آب شرب اکثر روستاها به طور موقت وصل شده و گروه اتفاقات شرکت همچنان مشغول ترمیم شکستگیها و برقراری جریان آب شرب برای بقیه روستاهای سیلزده است.
مهندس عبدالهی در بخش دیگری از سخنانش، مشکلات آب و فاضلاب روستایی مازندران را بیش از نهادهای دیگر دانست و گفت: حدود 45 درصد جمعیت استان در روستاها زندگی می کنند که این رقم در اواخر هفته به بیش از نیمی از جمعیت استان می رسد و با ورود مسافران جمعیت مناطق روستایی چند برابر افزایش می یابد و خدمات رسانی را برای ما با توجه به اینکه تاسیسات آبرسانی برای جمعیت بومی تعبیه شده ، مشکل می کند.
وی با اشاره به وجود 3 هزار روستا در مازندران با پراکندگی زیاد افزود: شاخص بهره مندی از آب در استان 70 درصد می باشد که 10 درصد کمتر از میانگین کشوری است و این برای مازندران زیبنده نیست لیکن با تکمیل 256 پروژه نیمه تمام در استان شاخص بهره مندی افزایش خواهد یافت اما تکمیل این پروژه ها 236 میلیارد تومان اعتبار می طلبد.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران با انتقاد از عدم تخصیص اعتبار برای نگهداری و تعمیر تاسیسات موجود و خسارت دیده گفت: حتی در خسارات سیل اخیر در ساری-میاندرود-نکا-بلده و کلاردشت هیچ اعتباری برای جبران خسارات وارده تخصیص نیافت که با این روند افزایش فرسودگی تاسیسات را در پیش داریم اما تمام تلاشمان را می کنیم تا تاسیسات آبرسانی را تعمیر و جریان آب شرب روستاییان را برقرار سازیم تا جاییکه هم اکنون به بسیاری از پیمانکاران مقروض هستیم .

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :